Czym miłość różni się od zakochania?

czym miłość różni się od zakochania

To wszystko obejmujące uczucie, ośpiewane we wszystkie czasy przez sławnych poetów. Uczucie, które nadaje szarym dniom powszednim kolorów tęczy. Imię jemu miłość, lecz często ją mylą ze zwykłą sympatią, przyćmiewającą rozsądek, blokującą zdrowe myślenie. Więc czym miłość różni się od zakochania? Jak nie trafić do pułapki uczuć?

Jak zrozumieć uczucia – zakochanie czy miłość?

Miłość to wzniosłe uczucie, afirmujące życie. Podstawa jego – to pełne zaufanie swojemu partnerowi, oddanie, gotowość zrozumieć jego świat wewnętrzny, przeżycia, odrzuciwszy swoją egocentryczność, swoje własne „ja”.

Zakochanie z kolei jest niczym innym jak zjawiskiem psychologicznym, mającym ścisły związek z emocjami człowieka. Główna siła sprawcza w tym – chorobliwa zależność od innego, pragnienie posiadać jego ciało, jego uwagę, itp.

Psychologia zakochania i miłości

Zewnętrzna różnica między miłością a zakochaniem prawie niezauważalna, lecz ostatnie uczucie można nazwać antypodą, przeciwieństwem do pierwszego. Tak kiedy was ciągnie do człowieka na poziomie fizycznym jest wysoka wiarygodność, że miłości tu i blisko nie ma. Właśnie sympatia wywołuje namiętny popęd do innej osobistości, zachwyt sylwetką tego człowieka, jego wyglądem zewnętrznym, rysami twarzy, itp. Oprócz tego warto zauważyć, że zakochaniu jest właściwa cykliczność, czyli pewny czas możecie być entuzjastycznie przejęci tym człowiekiem, a potem tego zainteresowania jakby nie było.

Poczucie miłości nie cechują ostre wahania emocjonalne. Dla niego są charakterystyczne subtelne, głębokie, równe uczucia. Ono ma swój początek, w pierwszej kolejności w miłości do samego siebie. Nie, nie chodzi o jakikolwiek egoizm. Ma się na uwadze, że zanim kochać kogoś innego, trzeba nauczyć się przyjmować i akceptować w pełni siebie taką jaką jesteś, odrzucając obarczanie winą, zbędne oceny, porównanie siebie do innych, krytykę zalet i wad. Dzięki szacunkowi do samego siebie w duszy innego można przejrzeć to najskrytsze, utajone od postronnych oczu. Psychologię miłości doskonale opisał w swojej książce "Sztuka miłości" psycholog i filozof E. Fromm. „Miłość – to wolność" – właśnie jemu należy to wyrażenie.

Zakochanie ściśle jest związane z zależnością od innego człowieka, co nie daje nic, oprócz chorobliwych stanów emocjonalnych. Ten związek miłość i zakochanie różnica  bazuje się na osobistych kompleksach wewnętrznych. Strach utraty i ból – to, co kroczy obok tego uczucia.

Podsumujemy, że różność miłości i zakochania polega na następującym:

  1. Ten co kocha oddaje swojemu partnerowi dużo, nic nie wymagając w zamian. W zakochaniu czekacie, że partner będzie odpowiadał waszym wymogom.
  2. Sympatia nie daje nic, oprócz cierpień. Miłość – siłę i wolność obu partnerom.
  3. W miłości nie ma miejsca egoizmowi.
 
Powiązane artykuły:
Miłość od pierwszego wejrzenia
Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Jednoznacznej odpowiedzi dziś nikt nie da. Jedne wierzą, że ona istnieje, a inne nigdy jej nie odczuwały. Co jest tym ciekawym zjawiskiem? Porozmawiamy o tym w naszym nowym artykule.
Jak zrozumieć, że kochasz?
Uczucia człowieka czasem na tyle skomplikowane urządzenie, że zorientować się w całej palecie ich odcieni bywa bardzo trudnym zadaniem. Jak zrozumieć że rzeczywiście kochasz, a nie przeżywasz uczucia zakochania? Zorientujmy się.
Chorobliwa miłość – сiemna strona uczuć
Nawykliśmy przedstawiać miłość jak światłe i nieodżałowane uczucie. I ono jest rzeczywiste czasami pięknie. Jednak nie poznał prawdziwej miłości ten, kto nie zakosztował bólu. Dlaczego miłość bywa chorobliwą i czy można to skorygować?
Uczucie miłości – jak ujawnia się?
W tym artykule porozmawiamy o światłym i czystym uczuciu - miłości. Porównamy zakochanie z prawdziwą miłością, opowiemy o inności między nimi i dotkniemy tematu pierwszej miłości, którą jak wiadomo zapamiętuje się na całe życie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty