Czym można karmić chomika? Czyli lista żywieniowa domowego gryzonia

czym można karmić chomika

Czasami nawet najmniejsze zwierzątko w domu wymaga znacznie więcej uwagi niż można by sobie wyobrazić. Na przykład lubiane przez wielu dzieci i dorosłych chomiki. Pozornie odpowiedź na pytanie, czym można karmić chomika, a czym nie wolno, jest prosta: w sklepie zoologicznym zawsze są całe półki zastawione pudłami pełnymi karmy. Jednak nie wszystko jest tak proste, bo dwa rodzaje chomików czasami są podobne tylko zewnętrznie.

Czym można karmić chomika, a czym nie wolno?

Najpierw rozpatrzymy pytanie, czym można karmić chomiki dżungarskie. W swoim naturalnym środowisku te zwierzęta żywią się przede wszystkim nasionami, ziołami, trawami, zbożami, owocami i owadami, natomiast wodę rzadko piją. Dostają ją ze zbóż, dlatego w warunkach domowych poidełko w klatce nie jest potrzebne. W celu uzupełnienia niedoboru wody chomiki dżungarskie można karmić soczystymi owocami i warzywami.

Pytanie dotyczące karmienia chomika syryjskiego, wygląda nieco inaczej. Te zwierzęta w warunkach naturalnych żyją głównie na łąkach i stepach. Oprócz zbóż żywią się dużą ilością traw i ziół. Jednak nawet w warunkach domowych odpowiedzią na pytanie, czym można karmić chomika, pozostają zboża. Trzeba również pamiętać o jednej właściwości tego rodzaju zwierząt: one aktywnie przechowują kawałki jedzenia w zakamarkach, a wiele produktów należy do kategorii szybko psujących się.

Dlatego ważne jest nie tylko, czym można karmić chomika, ale i jak uchronić go przed zatruciem. Każdemu posiłkowi powinno towarzyszyć wstępne czyszczenie klatki i usunięcie wszystkich kryjówek zwierzaka. Eksperci zalecają, aby nie odbiegać od ogólnych zaleceń i dawać sprawdzone karmy o wysokiej zawartości zbóż, a zamiast wody proponować zwierzakom więcej soczystych warzyw. W okresie letnim staje się szczególnie ważne regularnie sprzątanie klatki i czyszczenie pozostałości łatwo psujących się produktów.

 
Powiązane artykuły:
Co jedzą chomiki w warunkach domowych, czyli czym karmić gryzonie
Na żal, nawet kupiona kara nie zawsze może zabezpieczyć pełnowartościową rację waszemu pupilowi, toż warto zamyślić się w pytaniu jego żywienia. Co oprócz pokarmu, jedzą chomiki w domowych warunkach? O tym czytamy w artykule.
Chomiki w warunkach domowych – co potrzeba wiedzieć?
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i nawet życie pupila, toż do tego pytania warto odnieść się odpowiedzialnie. Jak utrzymywać chomiki w domowych warunkach, opowiemy w artykule.
Chomiki – pielęgnacja i utrzymanie, wszystko co trzeba wiedzieć
Chomiki są dosyć wymagające w pielęgnacji i nie chcąc zawieść takiego bobasa, trzeba wiedzieć wszystko o zagospodarowaniu miejsca dla gryzonia i jego trybie dnia. Wszystko o właściwościach utrzymania chomików - opowiemy w artykule.
Jak dbać o szynszylę?
Te pupile podbiją serce każdego, a obchodzenie się z nimi przyniesie jedno zadowolenie i dobry nastrój. Wszystko o tym jak opiekować się za szynszylą, żeby ona cieszyła wszystkich domowników, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty