Czym myć kryształy?
Prawdopodobnie dziś w każdym domu w spadku po babci pozostały naczynia kryształowe. To jest obowiązkowy atrybut na stole świątecznym. Zazwyczaj myjemy naczynia kryształowe bezpośrednio przed tym, zanim ustawiamy je na stole. Zdarza się, że czasami pod wpływem czasu tracą one swój połysk naturalny (stają się zmatowiałe) i bardzo się brudzą. Nie każdy z nas wie, w czym poprawnie myć kryształy, ponieważ owe naczynia nie są codziennymi na naszym stole, również nie każda młoda gospodyni ma z tym do czynienia.
Czym myć kryształy?
Zanim zaczniesz myć kryształy musisz zapamiętać podstawową zasadę: czyścić je można tylko za pomocą ciepłej lub zimnej wody, pod wpływem gorącej wody mogą stracić połysk i zaczną się trzaskać.
Jak myć kryształy w zimnej wodzie, aby one błyszczały i były przeźroczyste?
Dodaj do wody zwykły ocet. Do jednego litra wody wystarczy dodać 1 łyżkę stołową octu. Następnie naczynia należy powycierać ściereczką bawełnianą lub welwetową, przesiąkniętą skrobią ziemniaczaną.
Jak myć kryształy w zimnej wodzie, jeśli one straciły połysk pod wpływem czasu?
Ugotuj ziemniaki z łupiną i po tym jak woda ostygnie, zanurz do niej naczynia. Po jakimś czasie powycieraj kryształy ręcznikiem.
Czym czyścić kryształy?
Nasze babcie czyściły naczynia kryształowe za pomocą surowego ziemniaka. Po prostu należy natrzeć naczynia ziemniakiem, a następnie wypłukać w zimnej wodzie z dodawaniem błękitu.
Dosyć często na kryształowych naczyniach pojawia się zielony osad. Usunąć owy osad można bez użycia środków do mycia. W jaki sposób myć kryształy w tym wypadku? Po prostu dodaj do wody sól i ocet.
Kryształowe lampy najlepiej czyścić w rękawiczkach, aby nie pozostawić rozstępów. Najlepiej używać spirytusu amoniakowego: do jednego litra wody dodajemy 1 łyżkę stołową spirytusu. Roztworu mydlanego kategorycznie nie można wykorzystywać: mydło stwarza powłokę na powierzchni kryształów i pod wpływem temperatury one z czasem zaczynają się trzaskać.