Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
![czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych](/sites/default/files/imagecache/width_250/yulia/czym_sie_roznia_bliznieta_jednojajowe_od_dwujajowych.jpg)
To jest cudowne, gdy w brzuszku mamy rośnie dwóch, a czasami i więcej bobasów. Dla jednych ciąża wielopłodowa jest marzeniem, dla innych – przyjemna niespodzianka. W każdym bądź wypadku szczęśliwi rodzice chcą się dowiedzieć, kto urodzi się: bliźnięta czy dwojaczki? Ponieważ istnieje zasadnicza różnica między nimi.
Biologiczne szczególności bliźniąt jednojajowych i dwujajowych
Dzieciaków, które są jednakowe i urodziły się praktycznie w jednym i tym samym czasie nazywamy bliźniętami. A dzieci, które urodziły się praktycznie w tym samym czasie (albo jedno z nich pojawiło się kilka dni później), ale wcale do siebie są ni podobne, nazywamy dwojaczkami lub bliźniętami dwujajowymi. Postarajmy się zrozumieć, czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych pod względem medycznym.
Otóż bliźnięta dwujajowe (dwojaczki) dziś pojawiają się na świecie dosyć często. W organizmie kobiecym w pewnym momencie dojrzewają dwie komórki jajowe, które zostają zapłodnione przez dwa różne plemniki – w wyniku tego na świecie pojawiają się bliźnięta dwujajowe (dwojaczki). Takie maluchy mają różne cechy genetyczne, dlatego wcale do siebie nie są podobne, wyglądają jak zwykłe rodzeństwo. Oprócz tego dwojaczki mogą być różnej płci.
Bliźnięta jednojajowe – to dzieciaki, które pojawiają się na świecie w wyniku podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej. Przy tym dzieci mają jednakowy zestaw chromosomów, odpowiednio i jednakową płeć. Dzieciaki są jednakowe: mają jednakowy kolor oczu i włosów, grupę krwi, budowę ciała.
Jeszcze jeden wariant rozwoju ciąży wielopłodowej – na pół identyczne bliźnięta, gdy jeden lub dwa plemniki zapłodniają bezpośrednio komórkę jajową i jej ciałko biegunowe.
Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych w łonie matki?
Na podstawie wyżej powiedzianego różnice między bliźniętami jednojajowymi i dwujajowymi można wytłumaczyć w następujący sposób: różny mechanizm tworzenia zygoty. Jednak nawet mając jeden zestaw chromosomów bliźnięta w łonie matki mogą rozwijać w różnych warunkach. Na przykład czasami dzieciaki mają jedno łożysko lub tylko jeden worek owodniowy. Jeśli natomiast będą miały szczęście to dostaną własne łożysko i worek owodniowy. Natomiast bliźnięta dwujajowe gwarantowanie mają każdy własne łożysko i worek owodniowy.
Podstawowe różnice miedzy bliźniętami jednojajowymi i dwujajowymi
Zewnętrzne różnice miedzy bliźniętami i dwojaczkami nie są jedyną szczególnością, chociaż są najbardziej widoczne. Istnieje o wiele więcej różnic między bliźniętami jednojajowymi i dwujajowymi. Przy czym niektóre z nich mają znaczenie zasadnicze:
- Otóż bliźnięta – to są dzieci tej samej płci, które mają identyczny materiał genetyczny, grupę krwi i jednakowe odbitki palców. Dwojaczki mogą być różnej płci, wcale do siebie nie są podobne, nawet mogą mieć różny kolor cery.
- Zasadnicza różnica między bliźniętami jednojajowymi i dwujajowymi – możliwość planowania. Otóż bliźnięta – to dosyć rzadkie zjawisko, na które nie ma wpływu ani medycyna, ani nauka. Jednak można zaplanować urodzenie bliźniąt dwujajowych: zazwyczaj takie dzieciaki pojawiają się po zażywaniu leków hormonalnych, po zaprzestaniu zażywania pigułek antykoncepcyjnych, u kobiet po 35, w wyniku sztucznego zapłodnienia (in vitro).
- Niektórzy myślą, że bliźnięta jednojajowe mają jednakowy charakter i
temperament, a bliźnięta dwujajowe – różny. Jednak tak naprawdę nie jest. Tutaj trudno jest cokolwiek przewidzieć jak w pierwszym, tak i w drugim wypadku. Ponieważ wszystko zależy od wychowania i stosunków, które panują w rodzinie.
Warto podkreślić, że w początkowym okresie ciąży dosyć trudno jest określić charakter ciąży mnogiej. Niemożliwe jest przewidzieć, kto się urodzi: bliźnięta jednojajowe lub dwujajowe, w tym wypadku, jeśli dzieci są tej samej płci i mają wspólny worek owodniowy. Jeśli natomiast dzieciaki są różnej płci, to dla rodziców pozostaje tajemnicą, czy będą one bliźniętami dwujajowymi, czy bliźniętami na pół identycznymi.