Czym wybielić poszarzałe firanki tiulowe?

czym wybielić poszarzałe firanki tiulowe

Nowe, białe firanki cudownie odświeżają kuchnię, ona wygląda przytulnie i ładnie. Jednak z czasem na tkaninie gromadzi się kurz, zażółcenia od nikotyny i przyjemny biały kolor z czasem nabywa szarożóltego odcienia. Czym wybielić poszarzałe firanki tiulowe, jeśli zwykłe pranie nie pomaga? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Jak i czym wybielić poszarzałe firanki tiulowe?

W warunkach domowych poszarzałe firanki tiulowe można wybielić w następujący sposób:

  1. Pranie z wybielaczem. Przed praniem brudną firankę zanurzamy do ciepłej mydlanej wody i odstawiamy na jakiś czas. Następnie przystępujemy do prania tiulu. Temperatura wody powinna wynosić około 30 stopni, w innym wypadku żółty odcień może pozostać na zawsze na firance. Jeśli będziesz używać proszku wybielającego, to temperatura może wynosić około 40 stopni.
  2. Spirytus amoniakowy. Wymieszaj w miednicy 10 g nadtlenku wodoru, 20 g spirytusu amoniakowego i 4-6 l wody o temperaturze 35 stopni. Włóż do mieszanki amoniakowej tiul na 30 minut, po czym dobrze przepłucz tiul w zimnej wodzie.
  3. Sól. Dany typ wybielania idealnie pasuje do tiulu nylonowego. Przygotuj 3 łyżki soli. Wymieszaj sól z proszkiem do prania i ciepłą wodą. Zanurz firankę do mieszanki na 4-7 godzin, następnie wypierz ją.
  4. Krochmal (skrobia ziemniaczana). Podczas płukania firanki dodaj do wody skrobię. Dzięki temu tkanina nie tylko się wybieli, ale również w ciągu długiego czasu zachowa kształt. Krochmal tworzy dookoła włókien niewidoczną ochronę, która chroni je przez brudem.
  5. Zieleń brylantowa. Do szklanki z ciepłą wodą dodaj 10-15 kropelek zieleni brylantowej, odstaw roztwór na 2-3 minuty. Dodaj roztwór do pojemnika z wodą, po płukaniu zauważysz, że tiul jest biały.
 
Powiązane artykuły:
Jak wyczyścić kożuch?
Kożuch – to jedna z najbardziej wybrednych rzeczy garderoby, wymagająca delikatnego obejścia. Jak oczyścić futerko nie wyrzuciwszy wyrobu? O tym powiemy w naszym nowym artykule.
Jak usunąć piankę montażową z ubrania?
Taka plama może stać się wyrokiem dla ulubionej rzeczy, jednak nie spieszcie się z nią żegnać, być może nie wszystko beznadziejnie stracone. Jak można wydalić montażową pianę z odzieży? O tym opowiemy w artykule.
Jak czyścić dywan?
Dywany stwarzają nadzwyczajne odczucie domowej przytulności i ciepła, jednak jest jeden duży minus - z nich bardzo ciężko wydalić zabrudzenia. W artykule opowiemy, jak i czym można oczyścić dywan w domowych warunkach.
Jak wyczyścić i prawidłowo pielęgnować dywan?
Plama na dywanie może stać się prawdziwym problemem dla schludnej gospodyni, jednak nie pospieszajcie rozpaczać. Jak i czym oczyścić dywan w domowych warunkach? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty