Czym wyczyścić żelazko?

Dowolne żelazko, nawet bardzo współczesne, po upływie jakiegoś czasu może się zabrudzić. I w takim wypadku prawdopodobnie nie będziesz mogła uprasować delikatnej bluzki. Można, jasna rzecz pójść do sklepu i kupić nowe żelazko, a można wyczyścić go. Spróbujmy się dowiedzieć jak wyczyścić stopę żelazka.
Czym wyczyścić żelazko z przebarwienia?
Można spróbować wyczyścić stopę żelazka za pomocą środków ludowych:
- Na białą kartkę należy nasypać grubą warstwę soli. Nagrzać żelazko i wodzić nim po tej soli, zanim nie usuniesz przebarwienia. Nagrzewamy żelazko, trzemy brudne części solą, nasypaną do cienkiej tkaniny.
- Nieduże przebarwienia można usunąć w następujący sposób. Nagrzane żelazko trzemy wilgotną grubą tkaniną z niedużą ilością soli. Jednak warto pamiętać, że solą nie można czyścić żelazka teflonowego: ona może zniszczyć stopę teflonową.
- Można wyczyścić żelazko za pomocą świecy parafinowej. Wkładamy świecę do grubej tkaniny i trzemy nią gorące żelazko. Przy tym parafina będzie kapać, więc żelazko powinno być nieco nachylone i należy przygotować naczynie, do którego będzie kapać parafina. Następnie resztki parafiny i brudu usuwamy z żelazka.
- Wykorzystują również do czyszczenia żelazka ocet. Wacik moczymy w occie i trzemy nim stopę żelazka. Czasami do octu dodajemy spirytus amoniakowy, jeśli są zbyt duże przebarwienia. W taki sposób można czyścić zimne albo nieco nagrzane żelazko. Mieszanką z octu i spirytusu amoniakowego – można czyścić również żelazko teflonowe.
- Niektórzy stosują do czyszczenia żelazka nadtlenek wodoru, płyn do usuwania lakieru, aceton. Jednak należy uważać, aby substancja nie trafiła na części plastikowe żelazka. Tym, których interesuje, w jaki sposób czyścić ceramiczną stopę żelazka, radzimy stosować nadtlenek wodoru.
- Najlepszym sposobem na czyszczenie żelazka w dniu dzisiejszym uważa się specjalny ołówek chemiczny. Przed jego stosowaniem należy
nagrzać żelazko. Następnie go włączamy i nacieramy stopę ołówkiem. Po jakimś czasie przebarwienia usuwamy za pomocą miękkiej, suchej ścierki. Po tym jak żelazko wystygnie wycieramy go wilgotną ścierką.
- Jeśli po prasowaniu na żelazku pozostała tkanina syntetyczna można spróbować usunąć również ją. W tym celu żelazko musi całkowicie wystygnąć. Następnie włączamy żelazko i maksymalnie nagrzewamy. Przy tym tkaninę, która zaczyna się topić należy usuwać za pomocą drewnianych przedmiotów: drewnianej łopatki lub linijki. Następnie żelazko powinno wystygnąć. W końcu za pomocą ołówka chemicznego lub sody usuwamy resztki tkaniny.