Czym wyczyścić żelazko?

czym  wyczyścić  żelazko

Dowolne żelazko, nawet bardzo współczesne, po upływie jakiegoś czasu może się zabrudzić. I w takim wypadku prawdopodobnie nie będziesz mogła uprasować delikatnej bluzki. Można, jasna rzecz pójść do sklepu i kupić nowe żelazko, a można wyczyścić go. Spróbujmy się dowiedzieć jak wyczyścić stopę żelazka.

Czym wyczyścić żelazko z przebarwienia?

Można spróbować wyczyścić stopę żelazka za pomocą środków ludowych:

  1. Na białą kartkę należy nasypać grubą warstwę soli. Nagrzać żelazko i wodzić nim po tej soli, zanim nie usuniesz przebarwienia. Nagrzewamy żelazko, trzemy brudne części solą, nasypaną do cienkiej tkaniny.
  2. Nieduże przebarwienia można usunąć w następujący sposób. Nagrzane żelazko trzemy wilgotną grubą tkaniną z niedużą ilością soli. Jednak warto pamiętać, że solą nie można czyścić żelazka teflonowego: ona może zniszczyć stopę teflonową.
  3. Można wyczyścić żelazko za pomocą świecy parafinowej. Wkładamy świecę do grubej tkaniny i trzemy nią gorące żelazko. Przy tym parafina będzie kapać, więc żelazko powinno być nieco nachylone i należy przygotować naczynie, do którego będzie kapać parafina. Następnie resztki parafiny i brudu usuwamy z żelazka.
  4. Wykorzystują również do czyszczenia żelazka ocet. Wacik moczymy w occie i trzemy nim stopę żelazka. Czasami do octu dodajemy spirytus amoniakowy, jeśli są zbyt duże przebarwienia. W taki sposób można czyścić zimne albo nieco nagrzane żelazko. Mieszanką z octu i spirytusu amoniakowego – można czyścić również żelazko teflonowe.
  5. Niektórzy stosują do czyszczenia żelazka nadtlenek wodoru, płyn do usuwania lakieru, aceton. Jednak należy uważać, aby substancja nie trafiła na części plastikowe żelazka. Tym, których interesuje, w jaki sposób czyścić ceramiczną stopę żelazka, radzimy stosować nadtlenek wodoru.
  6. Najlepszym sposobem na czyszczenie żelazka w dniu dzisiejszym uważa się specjalny ołówek chemiczny. Przed jego stosowaniem należy jak wyczyścić podeszwę żelazkanagrzać żelazko. Następnie go włączamy i nacieramy stopę ołówkiem. Po jakimś czasie przebarwienia usuwamy za pomocą miękkiej, suchej ścierki. Po tym jak żelazko wystygnie wycieramy go wilgotną ścierką.
  7. Jeśli po prasowaniu na żelazku pozostała tkanina syntetyczna można spróbować usunąć również ją. W tym celu żelazko musi całkowicie wystygnąć. Następnie włączamy żelazko i maksymalnie nagrzewamy. Przy tym tkaninę, która zaczyna się topić należy usuwać za pomocą drewnianych przedmiotów: drewnianej łopatki lub linijki. Następnie żelazko powinno wystygnąć. W końcu za pomocą ołówka chemicznego lub sody usuwamy resztki tkaniny.
 
Powiązane artykuły:
Jak szybko posprzątać w pokoju?
Na pewno każdemu jest znajoma sytuacja, kiedy w samej nieodpowiedniej chwili muszą przyjść goście i do liczonych minut należy posprzątać w pokoju. Jak sprawić się z takim zadaniem? O tym czytamy dalej.
Jak szybko posprzątać w mieszkaniu?
Częste sprzątanie zajmuje lwią część czasu gospodyni. A czy można zaoszczędzić czas i dosięgnąć tegoż wyniku? Jak szybko posprzątać w mieszkaniu i otrzymać dobry wynik? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak pielęgnować sufit napinany – kilka skutecznych zaleceń
Sufit napinany dziś – ozdoba każdego domu, jednak warto pamiętać, że taki decorum wymaga szczególnej uwagi. Takie sufity bardzo łatwo można uszkodzić. Jak opiekować się sufitami napinanymi? O tym opowiemy w artykule.
Czym usunąć zapach kociego moczu?
Każdemu kto ma kota jest znajomy problem zapachu kociego moczu, co dostawia masę niewygód. A jeśli kot zrobił swoją brudną sprawę na kobiercu, czy miękkich meblach, to wydaje się, że zapachu nie jesteśmy w stanie pozbyć się?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty