Czym zamienić mięso w racji codziennej?

czym zamienić mięso

Spory o korzyści i szkodzie wyrobów mięsnych nie przestają się w ciągu wieków. Lecz z każdym dniem pojawia się coraz więcej naukowych i medycznych faktów, dzięki którym wiele osób zaczyna aktywnie szukać, czym zamienić mięso w racji. Rosnąca popularność wegetariaństwa jest związana również z ekonomiczną niestabilnością. Przecież wiele rodzin po prostu są zmuszone zrezygnować z drogich produktów, w tym i od mięsa. Lecz czy można zamienić mięso bez straty dla zdrowia i które produkty, zastępujące mięso, są przeważające w warunkach oszczędzania? Doświadczenie wegetarian pomoże nam zorientować się z tymi pytaniami.

Czym zamienić mięso w racji zwolennikom zdrowego żywienia?

Wszystkie produkty zastępujące mięso nie potrafią oddzielnie kompensować usterki zwierzęcego białka, tłuszczu, aminokwasów. Toż rekomenduje się dziennie chociażby w niewielkiej ilości używać jak najwięcej produktów z następnego spisu:

  1. Źródła białka – ryba, krewetki, kalmar, wyroby mleczarskie i kwaśno-mleczne, jajka, gryka, sejtan (pożyteczne źródło białka z pszennej mąki), bobowe, groch, soja. Nawiasem mówiąc ze wszystkiego, co według smaku przypomina mięso, soja zajmuje przewodzące pozycje. Wegetariance przygotowują z soi dosyć rozmaite potrawy – i mleko, i szeroko znany ser "tofu", i kotlety, gołąbki, i nawet kiełbaski. Lecz dla zdrowego żywienia rekomenduje się przygotowywać potrawy z sojowych bobów, a nie z gotowych półfabrykatów.
  2. Źródła tłuszczów – orzechy (włoskie, cedrowe, migdał i inne), tłuste gatunki oceanicznej ryby, nasienie słonecznika i dyni, lniana, sezamowa, dyniowa, cedrowa oliwa.
  3. Źródła aminokwasów i witamin – warzywa, owoce, przyprawy, bobowe. Morska kapusta, natka sałaty, kalmar zawiera dosyć rzadką "mięsną" witaminę В12, a krewetki są bogatym źródłem żelaza. Uważa się, że i grzyby zamieniają mięso, ponieważ zawierają zwierzęcy krochmal – glikogen. A niektóre grzyby są podobne do mięsa i według smaku, na przykład kurzy grzyb.
  4. Mimo wszystko, w wymienionych powyżej produktach mieszczą się i inne pożyteczne substancje, których nie ma w mięsie, co jest dużą przewagą dla zdrowego żywienia.

Czym zamienić mięso w racji przy konieczności oszczędzania?

Przy ograniczonym rodzinnym budżecie wiele produktów, zastępujących mięso, są po prostu niedostępne. Toż gospodyniom trzeba będzie przyłożyć maksimum wysiłków i fantazji, żeby zbilansować rację. I następne rady pomogą w tej niełatwej sprawie:

  1. Kupujcie produkty po sezonie. To jest o wiele pożytecznej i z reguły miejscowe warzywa i owoce kosztują o wiele taniej aniżeli przywozowe, dostępne okrągły rok.
  2. Gryka, bobowe, groch są dostępnymi źródłami białka. Żeby bobowe lżej przyswajały się i nie utrudniały trawienia, rekomenduje się przyprawiać potrawy mieloną kolendrą, ostrymi sosami, a w jakości dodatku podawać lekkie, warzywne sałaty.
  3. Drogie produkty, zastępujące mięso, można zakupić na hurtowym rynku i rozprowadzić na miesiąc, albo nawet więcej. To dotyczy różnych rodzajów orzechów, soi, soczewicy, nasienia sezamu i grzybów, zamrożonej ryby. Głównie z czasem dotrzymywać się warunków przechowywania. Nawet przy skromnym rodzinnym budżecie można nabyć niewielką ilość tych produktów i okresowo dodawać je do racji.
  4. Używajcie więcej natki. Koper, pietruszka, szczypior, bazylia, sałaty – to można hodować samodzielnie na balkonie, czy na parapetach. Rekomenduje się dziennie na czczo wypijać szklaneczkę niezwykle pożytecznego zielonego cocktailu, bogatego witaminami i aminokwasami. Dla jego przygotowania trzeba wziąć po 2-3 gałęzie każdego rodzaju natki i po prostu rozdrobnić w blenderze, dodawszy trochę wody. W taki cocktail można dodawać i cytrynę, i owoce po sezonie.
  5. Eksperymentujcie z przepisami. Wegańska kuchnia jest bardzo ciekawa i rozmaita. Na przykład w wielu potrawach grzyby zamieniają mięso, a dzięki niektórej kulinarnej chytrości takie potrawy i całkiem nie wyróżnić od mięsnych. Z grzybów, kapusty, ziemniaka, czy marchwi można zrobić smaczne kotlety. A przepisy sosów, nawet przy bardzo ograniczonym budżecie, wniosą do jadłospisu przyjemną różnorodność.
  6. Zawczasu składajcie jadłospis na tydzień, to pozwoli zbilansować żywienie nawet przy niewielkim budżecie. Drogie produkty lepiej dodawać częściej, lecz w mniejszej ilości.

Jeśli brakuje energii i sił przez nieobecność wyrobów mięsnych trzeba dziennie używać po kilka łyżek rostków pszenicy.

Czym zamienić mięso w racji dziecku?

czym zamienić mięso w racji

Dla rosnącego organizmu białko jest bardzo ważne, toż przy nieobecności mięsa dziecięcemu odżywianiu trzeba okazać szczególną uprzejmość. Rozmaite gatunki ryb, kalmary, krewetki i inne owoce morza, produkty mleczarskie, kilka rodzajów orzechów, lniana, sezamowa, cedrowa, czy dyniowa oliwa – wszystkie te produkty obowiązkowo powinny być obecne w racji. Niektórzy diabetolodzy rekomendują chociażby z rzadka wprowadzać do jadłospisu mięso drobiowe, w ideale kurzy filet. I zazwyczaj nie wolno zapominać o surowych warzywach i owocach, pożytecznych dla rozwoju i wzrostu dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Kilka bardzo skutecznych porad – jak poprawnie pić wodę?
Wszyscy coś robimy nieprawidłowo – nieprawidłowo śpimy, nieprawidłowo jemy, nieprawidłowo oddychamy i nawet wodę nieprawidłowo pijemy! Tak, może warto wziąć na notatkę kilka prostych reguł i zrobić swoje życie lepsze.
Jak pozbyć się uczucia głodu?
U mężczyzn pytanie "Jak pozbyć uczucia głodu"? wywołuje podziw - jak od niego jeszcze pozbyć się - jeść i wszystko tu. Lecz u nas przedstawicielek płci pięknej daleko nie wszystko tak prosto, zwłaszcza jeśli jesteśmy w walce o idealne formy.
Dlaczego chce się słodkiego?
Wszyscy opiekujemy się sobą i śledzimy za żywieniem. Tylko czasami zapada taki moment, że chociaż umrzyj, a tak chce się czegokolwiek słodkiego. Co to oznacza i czy warto iść na powodzie takiego swojego pragnienia? O tym teraz opowiemy.
Jak można przybrać na wadze?
Zdziwicie się, poznawszy co nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej są owładnięte pragnieniem schudnąć. Są i ci, którzy mają kompleksy zza swojej nadmiernej chudości i głowi się nad tamtym, jak przybrać na wadze. Dla nich właśnie nasze rekomendacje.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty