Czym zamienić mięso w racji codziennej?
Spory o korzyści i szkodzie wyrobów mięsnych nie przestają się w ciągu wieków. Lecz z każdym dniem pojawia się coraz więcej naukowych i medycznych faktów, dzięki którym wiele osób zaczyna aktywnie szukać, czym zamienić mięso w racji. Rosnąca popularność wegetariaństwa jest związana również z ekonomiczną niestabilnością. Przecież wiele rodzin po prostu są zmuszone zrezygnować z drogich produktów, w tym i od mięsa. Lecz czy można zamienić mięso bez straty dla zdrowia i które produkty, zastępujące mięso, są przeważające w warunkach oszczędzania? Doświadczenie wegetarian pomoże nam zorientować się z tymi pytaniami.
Czym zamienić mięso w racji zwolennikom zdrowego żywienia?
Wszystkie produkty zastępujące mięso nie potrafią oddzielnie kompensować usterki zwierzęcego białka, tłuszczu, aminokwasów. Toż rekomenduje się dziennie chociażby w niewielkiej ilości używać jak najwięcej produktów z następnego spisu:
- Źródła białka – ryba, krewetki, kalmar, wyroby mleczarskie i kwaśno-mleczne, jajka, gryka, sejtan (pożyteczne źródło białka z pszennej mąki), bobowe, groch, soja. Nawiasem mówiąc ze wszystkiego, co według smaku przypomina mięso, soja zajmuje przewodzące pozycje. Wegetariance przygotowują z soi dosyć rozmaite potrawy – i mleko, i szeroko znany ser "tofu", i kotlety, gołąbki, i nawet kiełbaski. Lecz dla zdrowego żywienia rekomenduje się przygotowywać potrawy z sojowych bobów, a nie z gotowych półfabrykatów.
- Źródła tłuszczów – orzechy (włoskie, cedrowe, migdał i inne), tłuste gatunki oceanicznej ryby, nasienie słonecznika i dyni, lniana, sezamowa, dyniowa, cedrowa oliwa.
- Źródła aminokwasów i witamin – warzywa, owoce, przyprawy, bobowe. Morska kapusta, natka sałaty, kalmar zawiera dosyć rzadką "mięsną" witaminę В12, a krewetki są bogatym źródłem żelaza. Uważa się, że i grzyby zamieniają mięso, ponieważ zawierają zwierzęcy krochmal – glikogen. A niektóre grzyby są podobne do mięsa i według smaku, na przykład kurzy grzyb.
- Mimo wszystko, w wymienionych powyżej produktach mieszczą się i inne pożyteczne substancje, których nie ma w mięsie, co jest dużą przewagą dla zdrowego żywienia.
Czym zamienić mięso w racji przy konieczności oszczędzania?
Przy ograniczonym rodzinnym budżecie wiele produktów, zastępujących mięso, są po prostu niedostępne. Toż gospodyniom trzeba będzie przyłożyć maksimum wysiłków i fantazji, żeby zbilansować rację. I następne rady pomogą w tej niełatwej sprawie:
- Kupujcie produkty po sezonie. To jest o wiele pożytecznej i z reguły miejscowe warzywa i owoce kosztują o wiele taniej aniżeli przywozowe, dostępne okrągły rok.
- Gryka, bobowe, groch są dostępnymi źródłami białka. Żeby bobowe lżej przyswajały się i nie utrudniały trawienia, rekomenduje się przyprawiać potrawy mieloną kolendrą, ostrymi sosami, a w jakości dodatku podawać lekkie, warzywne sałaty.
- Drogie produkty, zastępujące mięso, można zakupić na hurtowym rynku i rozprowadzić na miesiąc, albo nawet więcej. To dotyczy różnych rodzajów orzechów, soi, soczewicy, nasienia sezamu i grzybów, zamrożonej ryby. Głównie z czasem dotrzymywać się warunków przechowywania. Nawet przy skromnym rodzinnym budżecie można nabyć niewielką ilość tych produktów i okresowo dodawać je do racji.
- Używajcie więcej natki. Koper, pietruszka, szczypior, bazylia, sałaty – to można hodować samodzielnie na balkonie, czy na parapetach. Rekomenduje się dziennie na czczo wypijać szklaneczkę niezwykle pożytecznego zielonego cocktailu, bogatego witaminami i aminokwasami. Dla jego przygotowania trzeba wziąć po 2-3 gałęzie każdego rodzaju natki i po prostu rozdrobnić w blenderze, dodawszy trochę wody. W taki cocktail można dodawać i cytrynę, i owoce po sezonie.
- Eksperymentujcie z przepisami. Wegańska kuchnia jest bardzo ciekawa i rozmaita. Na przykład w wielu potrawach grzyby zamieniają mięso, a dzięki niektórej kulinarnej chytrości takie potrawy i całkiem nie wyróżnić od mięsnych. Z grzybów, kapusty, ziemniaka, czy marchwi można zrobić smaczne kotlety. A przepisy sosów, nawet przy bardzo ograniczonym budżecie, wniosą do jadłospisu przyjemną różnorodność.
- Zawczasu składajcie jadłospis na tydzień, to pozwoli zbilansować żywienie nawet przy niewielkim budżecie. Drogie produkty lepiej dodawać częściej, lecz w mniejszej ilości.
Jeśli brakuje energii i sił przez nieobecność wyrobów mięsnych trzeba dziennie używać po kilka łyżek rostków pszenicy.
Czym zamienić mięso w racji dziecku?
Dla rosnącego organizmu białko jest bardzo ważne, toż przy nieobecności mięsa dziecięcemu odżywianiu trzeba okazać szczególną uprzejmość. Rozmaite gatunki ryb, kalmary, krewetki i inne owoce morza, produkty mleczarskie, kilka rodzajów orzechów, lniana, sezamowa, cedrowa, czy dyniowa oliwa – wszystkie te produkty obowiązkowo powinny być obecne w racji. Niektórzy diabetolodzy rekomendują chociażby z rzadka wprowadzać do jadłospisu mięso drobiowe, w ideale kurzy filet. I zazwyczaj nie wolno zapominać o surowych warzywach i owocach, pożytecznych dla rozwoju i wzrostu dziecka.