Czyszczenie zamszu domowym sposobem

czyszczenie zamszu domowym sposobem

Jak wiadomo rzeczy z zamszu, bądź to obuwie lub odzież w naszych warunkach klimatycznych niezbyt są praktyczne. One często brudzą się, a działanie wody i brudu bardzo szybko psuje wygląd zewnętrzny rzeczy. Przy czyszczeniu wyrobów z zamszu bardzo ważne jest najpierw poznać wszystkie szczegóły dotyczące tej procedury. Zazwyczaj prościej i najpewniej oddać rzecz fachowcowi, który potrafi szybko i bez szwanku dla samego zamszu poprawić rzecz. Ale do niego nie będziesz biegał codziennie, prawda? Więc zanim przystąpisz do czyszczenia zamszu domowym sposobem polecamy poznać nasze rady.

Środki do czyszczenia zamszu

W specjalistycznych sklepach obuwniczych, supermarketach i na straganach na ulicy sprzedaje się mnóstwo środków do czyszczenia zamszu naturalnego od różnych producentów. Kupując któryś ze środków do pielęgnacji wyrobów z zamszu, nie śpieszcie się stosować go na waszej odzieży lub na obuwiu, bo nie wiecie jak on się wykazuje. Żeby uniknąć niepożądanych skutków, najpierw rekomenduje się spróbować środek do czyszczenia na małym kawałeczku rzeczy. Jeśli mówimy o odzieży to może być strona wewnętrzna rękawa lub kawałeczek zamszu wewnątrz kieszeni. Na zamszowym obuwiu można spróbować środek na stronie wewnętrznej na dole. Te miejsca nie są zbyt zauważalne dla postronnego oka. Jeśli kupiony przez was środek dobrze się wykazał na małym skrawku zamszu to z całą pewnością możecie stosować go do całej rzeczy.

W sprzedaży można zobaczyć piankę do czyszczenia zamszu, pastę, spray i szczotkę. Porozmawiamy o ostatniej. Szczotka do czyszczenia zamszu jest niepodobna do szczotki w zwykłym rozumieniu tego słowa. Z reguły ona składa się z dwóch części. Z jednej strony jest druciana, a z drugiej – gumowa. Za pomocą takiej szczotki można szybko usunąć kurz i brud z wyrobu, a także poprawić jego wygląd zewnętrzny. Jeszcze do czyszczenia obuwia z zamszu w warunkach domowych można wykorzystać zwykłą gumkę, sól albo nawet miękką stronę białego chleba.

Do czyszczenia białego zamszu w warunkach domowych można przygotować taki środek:

  1. Wziąć 1 szklankę wody.
  2. Dodać do niej po jednej łyżeczce spirytusu amoniakowego i nadtlenku wodoru.

Tłuste plamy z zamszu można wywabić używając benzyny. Należy umaczać kawałeczek grubej tkaniny w benzynie i potrzeć plamę. Żeby walczyć z zatłuszczonymi miejscami przygotujcie jeden z następujących rozczynów:

  1. Jedna szklanka ciepłego mleka i 1 łyżeczka sody.
  2. Ćwierć szklanki spirytusu amoniakowego i trzy ćwierci szklanki wody.
  3. Rozczyn mydlany.

Po stosowaniu wyżej wspomnianych środków wyrób należy rzetelnie wypłukać i wytrzeć czystą i suchą tkaniną.

Czyszczenie zamszu za pomocą pary

Sama z siebie para nie jest środkiem oczyszczającym. To raczej pomocnicza metoda. Na przykład jeśli wam należy wywabić skomplikowaną plamę z wyrobu zupełnie niekoniecznie musicie kupować stację parową.Wystarczy potrzymać rzecz nad czubkiem wrzącego czajnika 1-2 minut, a potem oczyścić ją. Lub jeśli wyrób stracił atrakcyjny wygląd to jego też można potrzymać nad parą, a potem poszorować szczotką drucianą. czyszczenie zamszu sztucznegoPoza tym parę wykorzystują do czyszczenia jasnego zamszu.

Czyszczenie zamszu sztucznego

Takie rzeczy o wiele szybciej tracą wygląd zewnętrzny i ich pielęgnacja jest skomplikowana. Sposoby oczyszczenia zamszu sztucznego trochę różnią się od opisanych powyżej. Takie wyroby najlepiej myć rozczynem mydlanym za pomocą szczotki lub gąbki. Potem rzetelnie wypłukać i rozwiesić na wieszaku. Chcemy zauważyć, że wyrób wykręcać nie wolno! Ściekającą ciecz można sprzątnąć używając ręcznika lub prześcieradła (żeby zbędna woda wchłaniała się w nie).Inaczej na rzeczy mogą pozostać brudne ślady.

 
Powiązane artykuły:
Jak pozbyć się  zapachu z butów sportowych?
Wiele osób oddaje przewagę takiemu wygodnemu uniwersalnemu obuwiu, jak adidasy czy buty sportowe, jednak one mają istotną wadę - w dowolnych adidasach pojawia się nieprzyjemny zapach. Jak pozbyć się zapachu w adidasach, czytamy dalej.
Jak wybielić trampki, żeby wyglądały zawsze jak nowe?
Włókiennicze obuwie, zwłaszcza trampki białego koloru mają ogromną usterkę - one bardzo szybko tracą wygląd zewnętrzny i potrzebują częstego prania. Jak można szybko wybielić trampki, żeby nie zepsuć obuwia opowiemy w naszym artykule.
Obuwie obciera pięty – co robić?
Często radość kupna nowego obuwia, szybko zasnuła się obtartymi piętami. Co robić w takim wypadku i dlaczego nowe obuwie obciera piętę? Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby obuwie nie ocierało, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
Co robić, jeśli obuwie jest za duże?
Wielu z nas znajoma jest sytuacja, kiedy kupiona para obuwia okazuje się o rozmiar większa niż należy. Nie musicie zasmucać się, w artykule opowiemy o sposobach zmniejszenia rozmiaru obuwia. Czytajcie nasze pożyteczne porady i wykorzystujcie w życiu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty