Dekoloryzacja włosów – czyli jak ściągnąć farbę z włosów?

Czy znasz przynajmniej jedną kobietę, która jest zadowolona ze swojego wyglądu? Wątpię, że wiele osób postrzega pozytywnie swoją powierzchowność. A co pierwszą rzeczą robi kobieta, jeśli ma problemy w życiu osobistym lub po prostu jej życie straciło kolory? Farbuje włosy! Jest to jeden z najbardziej popularnych "leków" na wszystkie nieszczęścia. Po nieprzemyślanych działaniach wynik często może być po prostu przygnębiający. Nieudane farbowanie może stać się katastrofą. W tym przypadku pomoże zabieg dekoloryzacji.
Co to jest dekoloryzacja?
Dekoloryzacja włosów oznacza usuwanie śladów nieudanego farbowania, niechcianego odcienia. Zabieg stosuje się nie tylko w przypadku, jeśli klient nie jest zadowolony z wyniku farbowania włosów. Dekoloryzacja włosów w salonie może być zaoferowana jeszcze w kilku przypadkach:
- jeśli po zabiegu na włosach pozostały plamy;
- po farbowaniu włosy mają niepożądany lub nienaturalny odcień;
- kolor włosów jest zbyt intensywny lub nienaturalny (to się zdarza, jeśli użyto zbyt dużo barwników);
- warto trochę rozjaśnić kolor włosów.
Ten zabieg stosuje się również do usuwania sztucznego pigmentu. Dekoloryzacja włosów odbywa się tylko na włosach farbowanych. Trzeba być przygotowanym na to, że po tym zabiegu nie tylko trzeba będzie ratować włosy, ale i sam ich wygląd nie spełni twoich oczekiwań. Włosy mogą przybrać brzydki srokaty kolor, a na całej długości mogą być zupełnie różne odcienie. W istocie jest to proces odwrotny do procesu barwienia. A to znaczy, że szkody dla skóry głowy i włosów na pewno zada.
Istnieją dwa typy barwników do dekoloryzacji włosów: słabe i silne. Słabe roztwory stosowane są do usuwania niechcianego odcienia włosów po przyciemnianiu. Ta metoda nadaje się do "szybkiego reagowania", w ciągu pierwszych 24 godzin po farbowaniu. Do naprawienia starych błędów, albo w razie potrzeby pozbycia się nudnego, matowego koloru włosów, wykorzystywane są silne roztwory.
Dekoloryzacja w warunkach domowych
Zmyć ślady nieudanego farbowania można nie tylko w salonie, ale i w warunkach domowych. Można skorzystać z dwóch sposobów: dekoloryzować włosy za pomocą naturalnych środków lub użyć specjalnego środku.
Wśród popularnych środków w celu wyeliminowania niepożądanego odcienia włosów na pierwszym miejscu są oleje roślinne. Weź trochę piwa (najlepiej naturalnego, "żywego") lub koniaku. Wymieszaj z naturalnym olejem i nałóż maseczkę na włosy. Trzymać maseczkę należy nie mniej niż trzy godziny. Zmyć trzeba naturalnym szamponem, po całym zabiegu spłukać włosy wywarem z rumianku. Ale czekać na cud od tego środka nie warto. Maksimum na co można liczyć – na niektóre polepszenie barwy włosów. Ale ta procedura nie wyrządzi szkody włosom, wręcz przeciwnie, trochę wzmocni je.
Jeśli istnieje potrzeba w bardziej radykalnej metodzie, można kupić w salonie specjalny krem wybielający. Oto są przepisy na łatwą dekoloryzację w warunkach domowych:
- wymieszać w 100 g ciepłej wody, 20 ml twojego ulubionego szamponu i 1 łyżkę kremu;
- można przygotować środek bez użycia szamponu: w 100 g gorącej wody rozpuścić 2 łyżki kremu.
Nakładać przygotowaną mieszankę do łatwej dekoloryzacji należy na wilgotne włosy i bardzo szybko. Jest to konieczne w celu równomiernego usuwania barwnika. Emulgować mieszaninę należy w okresie nie krótszym niż 3 min., zwracając szczególną uwagę na końcówki włosów. Właśnie na końcówkach włosów skupia się największa ilość pigmentu. Następnie należy spłukać włosy. Powtórzyć zabieg, jeśli wynik cię nie zadowala.