Depresja u nastolatków – jak poradzić sobie z ponurym nastrojem?

depresja u nastolatków

Początek okresu przejściowego staje się prawdziwym wyzwaniem dla całej rodziny. Rodzice nie rozumieją, co się stało z ich łagodnym, dobrym dzieckiem, a wczorajsze,pod wpływem burz hormonalnych stało się złym i wrednym – agresywnym nastolatkiem. Zmiany humoru ciągle mu towarzyszą, tym samym komplikują jego obcowanie z otaczającymi ludżmi.

Główne oznaki depresji

Ale trudności w komunikowaniu się to nie największy problem.Gorzej,gdy nastolatek ma depresję. Jednak trzeba umieć odróżnić depresję od złego humoru. Ona może nosić charakter choroby przewlekłej i mieć negatywny wpływ na zdrowie,a nawet życie człowieka. Nastolatkowi w stanie depresji mogą towarzyszyć choroby przewlekłe. Skłonni są do narkomanii, alkoholizmu, uczynków afektywnych, a nawet mogą popełnić samobójstwo.

Depresja nastolatkowa znacznie się różni od dorosłej, więc trudno ją rozpoznać i udzielić pomocy. Główną oznaką depresji u dorosłych jest apatia, zobojętnienie do otaczającego świata. Nastolatkowie odwrotnie – są rozdrażnieni i nadpobudliwi, przez co trudno określić poprawną diagnozę.

Oznaki depresji u nastolatków:

 • smutek, przygnębienie;
 • nastolatek czuje się samotny, uważa, że go nikt nie rozumie;
 • rozdrażnienie wraz ze złością – przy czym owe reakcje są nieadekwatne do zachodzących zdarzeń i mają tendencję zwiększać się;
 • pasywność społeczna – dobrowolna izolacja, odmowa od obcowania z innymi ludźmi;
 • brak zainteresowania – początkowo do spraw codziennych, a następnie do rozrywek w swoim życiu;
 • ciągłe zmęczenie;
 • bóle, nie mające przyczyny;
 • zaburzenia snu i odżywiania;
 • niemożność skupienia się.
Jak poradzić sobie z depresją u nastolatków?

Depresja, jeśli ją nie mylić ze złym humorem lub zmęczeniem, to prawdziwa diagnoza, z którą samodzielnie dosyć często jest trudno sobie poradzić, zwłaszcza, jeśli ma już charakter przewlekły. Pierwsze czego potrzebuje nastolatek, który ma depresję,to pomoc rodziców, którzy dosyć często nie chcą przyznawać się do tego, że ich dziecko jest chore.

Jak rodzicom nawiązać kontakt z dzieckiem?

Oto kilka porad, które pomogą rodzicom nawiązać kontakt i okazać potrzebną pomoc nastolatkowi, który ma depresję:

 1. Wspieraj dziecko – niech twoje dziecko wie, że zawsze mu pomożesz i wysłuchasz. Nie zadawaj zbyt dużo pytań i nie narzucaj się – nastolatkowie kategorycznie odrzucają dużą opiekę i kontrolę.
 2. Martw się o niego, ale delikatnie. Pokazuj, że się interesujesz i zawsze jesteś gotów mu pomóc w trudnych sytuacjach. Unikaj kategorycznych ocen, sądów, pouczeń – dziecko nie będzie chciało się z tobą kontaktować.
 3. Odbieraj wszystkie emocje i stan dziecka na poważnie. Nie śmiej się i nie nazywaj jego zmartwienia głupotą. depresja u nastolatków jak poradzić Pamiętaj! To, co dorośli uważają zwykłym drobiazgiem, dla nastolatka może być prawdziwą tragedią.
 4. Przekonaj dziecko, że należy zasięgnąć porady fachowca. Przewlekła depresja wymaga pomocy psychoterapeuty, a czasami i zażycia tabletek. Być może potrzebne będą zespołowe zajęcia z członkami rodziny. Musisz być na to przygotowany.
 5. Podczas leczenia musisz być delikatnym i cierpliwym. Staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o tym problemie i terapii.
 6. Pomóż dziecku zmienić otoczenie, odnaleźć nowe zajęcia. Zachęcaj go do uprawiania sportu, aktywnego odpoczynku, nowego hobby.
 
Powiązane artykuły:
Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim
Wiek nastoletni – wypróbowanie dla dziecka i jego bliskich, krok do dorosłego życia, co nierzadko towarzyszy konfliktami z otoczeniem i dlatego jest bardzo stresowy. Rozpatrzymy główne przyczyny stresu współczesnego nastolatka.
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży
Zapewne każdy z nas w dzieciństwie wypalił chociaż jednego papierosa. Ktoś z interesu, ktoś żeby nie wpaść w oczy jednolatków i zdawać się starszym. Lecz nawet jeden wypalony papieros z czasem może przerosnąć do zwyczaju.
Jak zapobiec ciąży nastolatek?
Ciąża w wieku nastoletnim to poważne wypróbowanie. Nawet jeśli oczekiwany bobas to płód miłości młodych ludzi, należy być przygotowany do wielu trudności. Dokładniej o tym i o profilaktyce wczesnej ciąży – nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty