Diagnoza gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, czyli cenzurka przedszkolaka

diagnoza gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole

Jeszcze sto lat temu pedagodzy zwrócili uwagę na regułę – jeśli dziecko nie jest gotowe do uczenia się, to i sukcesów w tej dziedzinie od niego oczekiwać nie należy. Wiele wody upłynęło od tego czasu i pojawiło się wiele autorskich metod, pozwalających na przeprowadzenie diagnozy gotowości dzieci do podjęcia nauki w szkole.

Istnieje nie jeden, a całokształt sposobów diagnozowania, czy potrafi pierwszoklasista owocnie uczyć się, czy warto jeszcze się powstrzymać od pójścia do instytucji edukacyjnej.

Na co zwraca się uwaga podczas testowania?

Najpierw należy zorientować się, czym jest diagnoza gotowości przyszłych uczniów do nauki w szkole. Składa się ona z trzech elementów, z których każdy poważnie wpływa na wynik.

  1. Fizyczna gotowość szkolna dziecka polega na jego ogólnym stanie zdrowia na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Bo jeśli dziecko jest osłabione, często się przeziębia, to należy za rok przed pójściem do pierwszej klasy zająć się poprawą jego odporności.
  2. Przygotowanie intelektualne dziecka do nauki w szkole – to ogólne pojęcie. Tu ważny jest nie tyle poziom tak zwanego IQ, ile zdolność dziecka do opanowania nowego materiału, posiadanie wyraźnej i poprawnej wymowy, dobrej pamięci, jak słuchowej, tak i wzrokowej, uprzejmość.

Dziecko, które przygotowuje się do pójścia do szkoły już powinno znać podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o świecie, które są bardzo ważne dla dzieci w tym wieku. To i znajomość dni tygodnia, danych osobowych swoich i rodziców, umiejętność logicznego myślenia i znalezienia odpowiedzi na postawione pytanie.

Diagnostyka psychologiczna lub osobista gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole polega na tym, aby zrozumieć, czy ma ono w ogóle pragnienie otrzymywania nowej informacji i uczęszczania do szkoły, czy jest gotowe do komunikowania się w nowym zespole, czyli czy występuje u dziecka właściwie ukształtowana motywacja do uczenia się.

Psycholog wspólnie z wychowawcami jeszcze za rok przed pójściem do pierwszej klasy organizuje próbne testy, które obejmują definicje:

  • poziom rozwoju mowy (słownictwo, umiejętność wypowiadania się, rozwinięty słuch);
  • pamięć (krótkotrwała słuchowa, a także zadanych treści);
  • motywacja do uczenia się (dlaczego dziecko chce iść do szkoły, czego ono oczekuje od uczenia się);
  • diagnoza gotowości dziecka do szkoły
  • koordynacja ruchów rąk (różnego rodzaju testy na kopiowanie grupy punktów, rysowanie, kopiowanie przedmiotów i liter);
  • myślenie logiczne i werbalne (zdolność do znalezienia związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność analizy i rozumowania).

Podsumowując, pedagodzy i psycholodzy podkreślają, co nie odpowiada wymaganiom gotowości dziecka do szkoły – zła mowa, niechęć uczenia się, brak wytrwałości i tak dalej. Na te konieczne aspekty w ostatnim roku przedszkola należy zwrócić szczególną uwagę i w maju przeprowadzić ponownie test, aby dowiedzieć się o dynamice zmian.

 
Powiązane artykuły:
Nauka czytania bez stresowania – jak nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo?
Jeśli bobas już pomyślnie opanował czytanie, teraz czas zająć się opracowaniem techniki, żeby dziecko nie tylko czytało tekst, ale i czyniło to poprawnie i szybko. Jak wyostrzyć mistrzostwo? O tym czytajcie w naszym artykule.
Kształtowanie ładnego i schludnego charakteru pisma – jak nauczyć dziecko pisać?
Przygotowując dziecko do szkoły, rodzice użyczają dużo czasu układowi ręki do pisma. I nie na próżno, przecież to dosyć trwały proces, a nauczywszy się poprawnie stawiać rękę i wyprowadzać pierwsze cyfry i litery, dziecko będzie pięknie pisało.
Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?
Dość często młodzi rodzice, którzy zabierają swoje dziecko do szkoły po raz pierwszy, nawet nie domyślają się, od czego zaczynać te ważne zebrania. Dalej podpowiemy jak samodzielnie przygotować przyszłego pierwszaka do szkoły.
Wyprawka pierwszaka – jak przygotować pierwszoklasistę do szkoły?
Zebrać ucznia do szkoły – sprawa nie jednego dnia, albo nawet miesiąca, zwłaszcza jeśli wasze dziecko idzie do pierwszej klasy. Przez to, to pytanie stawiają już teraz, przecież tak wiele należy nabyć dla pierwszaka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty