Dieta dla nastolatków – podstawowe zasady poprawnego odżywiania

dieta dla nastolatków

Dosyć często nastolatkowie narzekają na wady własnej figury: ktoś chce przybrać na wadze, a ktoś odwrotnie, pozbyć się zbędnych kilogramów, jednak ostatnie martwi młodych dziewczyn o wiele częściej.

Podstawowe zasady wysmukłą figurę

Po to, aby mieć wysmukłą figurę, należy zapamiętać kilka podstawowych zasad:

 1. Nie jeść zbyt dużo przed pójściem do łóżka, ponieważ nasza uroda i wysmukłość bezpośrednio zależą od funkcjonowania żołądka. A w nocy organizm musi wypoczywać, a nie trawić spożyty pokarm.
 2. Należy ograniczyć spożywanie wędzonej kiełbasy, masła i słodyczy. Owe produkty mogą być nie tylko przyczyną pojawienia się trądzika na twarzy, ale również sprzyjać powstaniu tkanki tłuszczowej.
 3. Należy spożywać jedynie świeże produkty (właśnie one zawierają największą ilość witamin i mikroelementów). W wyniku niepoprawnego przechowywania, wiele produktów traci korzystne dla organizmu właściwości.
 4. Nie warto nadużywać spożywaniem słonych produktów (orzeski, chipsy, słona ryba) – to może doprowadzić do obrzęków i pojawieniu się soli w stawach.
 5. Starać się jeść w jednym tym samym czasie, 4 razy dziennie.
 6. Aby pozostawać w dobrej formie, należy spożywać zbilansowany pokarm, zawierający witaminy, mikroelementy, błonnik. Idealne połączenie: 2\3 surowego pokarmu, 1\3 gotowanego pokarmu.
 7. Należy obowiązkowo dużo się poruszać – basen, tańce, koszykówka, siatkówka.

Dieta na odchudzanie dla nastolatków

Dziewczyny-nastolatki uważają, że najlepszy sposób schudnąć – zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu. Dieta nastolatka powinna być zbilansowaną, dorastający organizm potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii. Dieta dla dziewczyn-nastolatek nie powinna być podobna do głodowania, nie warto stosować monodiety. Po to, aby schudnąć, dieta dla nastolatków powinna wyglądać w następujący sposób:

 1. Rano obowiązkowo powinno rozpoczynać się od śniadania, najlepiej jeśli to będzie kasza owsiana (lub jakaś inna) z owocami, twaróg, płatki z mlekiem. 1 jajko, szklanka mleka lub herbaty (herbata lepiej bez cukru).
 2. Następne spożycie pokarmu, po upływie 3 godzin – surowe owoce lub warzywa, chudy jogurt.
 3. W czasie obiadu najlepiej spożywać zupę gotowaną na rosole mięsnym lub warzywnym. Można również dodać kawałek gotowanego lub pieczonego mięsa, ryby z sałatką.
 4. Podwieczorek może się składać z soku owocowego lub warzywnego, tostu z serem.
 5. Kolację należy spożywać 3 godziny przed położeniem się spać, może zawierać makaron (ziemniaki, kaszy) z kawałkiem ryby i mięsa, obowiązkowo z gotowanymi lub duszonymi warzywami.
 6. Przed snem możesz wypić szklankę kefiru lub mleka, dzięki czemu będziesz wspaniale spać.

Szybkie diety dla nastolatków

Czasami zdarza się tak, że trzeba bardzo szybko schudnąć, na przykład z okazji jakiejś imprezy. W tym celu można skorzystać z szybkiej diety dla nastolatków.

5-dniowa dieta nastolatkowa

1 dzień

 • Śniadanie:2 gotowanych jajka na twardo, 1 duża pomarańcza, 1 marchewka, szklanka herbaty lub kawy bez cukru.
 • Obiad:1 jabłko i 10 suszonych śliwek.
 • Kolacja:szklanka mleka lub kefiru.

2 dzień

 • Śniadanie: kawałeczek chudego sera, kawa lub herbata.
 • Obiad: 1 jajko.
 • Kolacja:2 gruszki lub 2 pomarańczy.

3 dzień

 • Śniadanie: 2 szklanki gotowanego mleka.
 • Obiad: sałatka z ogórków i pomidorów z olejem oliwkowym. Dowolna ilość.
 • Kolacja: szklanka mleka z łyżeczką miodu.

4 dzień

 • Śniadanie: płatki owsiane i herbata.
 • Obiad: dowolne warzywa bez ograniczeń.
 • Kolacja: dowolne owoce, oprócz bananów, około 500 gr.

5 dzień

 • Śniadanie: jogurt owocowy, talerz twarogu, 1 pomarańcza.
 • Obiad: sałatka ze świeżej kapusty, jedno jajko.
 • Kolacja: kawałeczek sera, szklanka kefiru.

W końcu chcemy podkreślić, że dieta dla nastolatka jest efektywna tylko wtedy, gdy u dorastającego człowieka zaczynają się kształtować przyzwyczajenia pokarmowe. Tylko to, a również silne dążenie do tego, aby być zdrowym i wysmukłym, zmusi nastolatka kupić w stołówce szkolnej nie słodycze i chipsy, a sok i jogurt.

 
Powiązane artykuły:
Jak przybrać na wadze nastolatkowi?
W okresie płciowego dojrzewania, kiedy ciało dziecka zmienia się, praktycznie wszystkim nastolatkom właściwie rzetelnie studiować swoją nową fizyczną formę i znajdować w niej masę usterek. I jedną z nich staje się nadmierna chudość.
Jak schudnąć nastolatkowi?
Na żal, na dziś problem zbędnej wagi u nastolatków staje się coraz więcej i więcej aktualny. I winni w tym zazwyczaj rodzice dziecka. Przecież właśnie oni nie zaszczepili jemu kultury prawidłowego odżywiania i miłości do wysiłków fizycznych.
Jak się nauczyć parkour?
Jednym z modnych zachwytów nastolatków stał się parkur, czyli wolne przemieszczenie po miejscowości, z reguły w granicach miasta. Zdaje się, że dla tych młodych ludzi nie istnieje prawo fizyki, kiedy oni z lekkością przeskakują przeszkody.
Urodziny nastolatka
Przeprowadzenie urodzin dziecka - sprawa trudna, lecz im bardziej skomplikowane zadanie, czym bardziej dorosłe są wasze dzieci. Nastolatkowie są zwłaszcza wymagające do organizacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty