Dieta przy bólach brzucha: 3 porady, jak jeść, gdy boli brzuch

Ból brzucha jest sygnałem, że coś nam dolega. Oczywiście najlepiej natychmiast udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci leczenie, podczas którego należy stosować odpowiednią dietę, która jest tak samo istotna, jak branie wypisanych przez lekarza leków.

Właściwa dieta podczas leczenia nie tylko pomoże szybciej wrócić do zdrowia, ale także się zregenerować i odzyskać siły. Lepiej na jakiś czas zrezygnować z ulubionych smakołyków na rzecz gotowanego ryżu i jabłek pieczonych, niż później się zmagać z dolegliwym bólem.

1. Zdrowe i właściwe odżywianie to podstawa

zupa

Ból brzucha może mieć różne przyczyny: zatrucie pokarmowe, wrzody żołądka, niestrawność, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Niezależnie od przyczyny, zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania:

  • Częste posiłki. Często, ale mało. Najważniejsze, nie nadwyrężać układu pokarmowego. Musisz jeść często, ale mało. Wtedy na pewno unikniesz uczucia ciężkości i pełności po posiłku na żołądku.
  • Temperatura posiłków. Jeśli cierpisz na ból brzucha, to nie warto spożywać gorących posiłków, które podrażniają uszkodzoną błonę śluzową żołądka. Optymalna temperatura posiłków dla osób z chorobami żołądka czy wątroby to 35 – 37°C.
  • Konsystencja posiłków. Dokładne i spokojne przeżuwanie pokarmu ułatwia jego trawienie. Osobom, cierpiącym z powodu częstych bólów brzucha, najlepiej spożywać potrawy zmiksowane, w postaci puree, które nie podrażnia chorego żołądka, czy wątroby.

2. Dieta

dieta

Dieta w chorobie jest czynnikiem wspomagającym leczenie farmakologiczne. Jeśli lekarz nie zalecił jakiejś specjalnej diety, najlepiej spożywać następujące produkty:

  • Ryż. Może to być zwykły biały ryż, który szczególnie jest zalecany na biegunkę i bóle brzucha.
  • Jabłka pieczone. Pieczone jabłka zawierają sporą ilość pektyn. Pektyny przyśpieszają przemianę materii oraz oczyszczają organizm. Puree z pieczonych jabłek jest lekko strawne, w dodatku zawiera sporo cennych witamin.
  • Rosół. Jeśli nie masz apetytu, ale zdajesz sobie sprawę, że jednak musisz coś jeść, dobrym rozwiązaniem będzie bulion warzywny lub rosół, ale niezbyt tłusty i oczywiście bez dodawania przypraw.
  • Banany. Banany są bogatym źródłem cennych witamin i pierwiastków chemicznych, takich jak potas, który pomaga przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu, spowodowaną wymiotami lub biegunką. Na dodatek miąższ banana jest bardzo sycący i nie podrażnia żołądka.
  • Tosty i sucharki. Jeśli chodzi o tosty, to najlepiej pasują te z białego pieczywa tostowego. Lepiej natomiast zrezygnować w pieczywa pełnoziarnistego i razowego.

3. Niektóre produkty będziesz musiał wyłączyć ze swojej diety

obiad

Bólom brzucha często towarzyszy brak apetytu i mdłości. Jednak jak tylko poczujemy się lepiej, natychmiast wracamy do niezdrowych nawyków żywieniowych. Nie warto tego robić. Jakie produkty najlepiej wyłączyć ze swego jadłospisu:

  • Jaja. Gotowane jaja i żółtko są żółciopędne, więc lepiej gotować omlet z białek na parze.
  • Pikantne potrawy. Lepiej nie spożywać pikantnych sosów, dań mocno doprawionych, domowych przetworów.
  • Nabiał. Jeśli borykasz się z chorobami żołądkowymi, pod żadnym pozorem nie możesz jeść nabiału. Jedyne, co możesz spożywać, ale z umiarem, to chude mleko i naturalny jogurt.
  • Smażone i tłuste potrawy. Podczas leczenia obowiązuje całkowity zakaz spożywania tłustych i smażonych dań, ponieważ tłuszcz jest ciężkostrawny.
  • Świeże owoce i warzywa. W ostrej fazie choroby lepiej zrezygnować ze surowych warzyw i owoców nawet nie zważając na to, że są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty