Dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat

dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat

Nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci zaparcie może przedstawiać duży dyskomfort i powodować szkody organizmowi. Wystąpić ono może w dowolnym wieku, jak na pierwszych miesiącach życia, tak i w okresie dojrzewania. Za każdym razem trzeba szukać przyczyny tej sytuacji, no i oczywiście rozwiązania. Dziś porozmawiamy o dwuletnich dzieciakach, które cierpią na ten trudny problem.

Czym karmić dziecko w wieku 2 lat przy zaparciu?

Głównym czynnikiem, co wpływa na leczenie przy zaparciu u dziecka do 2 lat, będzie prawidłowa dieta. Oprócz różnych mikroelementów, zdolnych rozwiązać ten problem nie warto zapominać i o ilości zjedzonego.

Jeśli dziecko je mało, to pogarsza sytuację. Zjedzonego pokarmu musi być wystarczająco, żeby układ pokarmowy zapracował jak zegar. To nie oznacza, że malucha należy zaczynać przekarmiać, trzeba po prostu trochę zwiększyć porcje, wyłączywszy produkty, co prowokują zaparcie, zastępując je użytecznymi.

Mleko i produkty mleczne

Nie wszyscy wiedzą, że często winowajcą zaparcia służy mleko: krowie, czy kozie. Zrozumieć, czy ono jest przyczyną zaparcia można, na jakiś czas wyłączywszy go z diety dziecka. W każdym wypadku, na okres diety czysty wyrób mleczny trzeba usunąć.

Ale mlecznym produktom – zielone światło. One poprawiają mikroflorę jelit, normalizują ją, ale pod warunkiem, że są obecne w diecie na stałe. Najlepiej proponować serek i kefir dziecku przed snem, w jakości kolacji. Doskonałym dodatkiem do takiej diety będzie przyjęcie probiotyków – Linex, czy Jogurt. Ich trzeba przepić kursem co najmniej miesiąc.

Kasze

Wśród artykułów żywnościowych, polecanych przy zaparciu kasze, które zawierają dużo błonnika, koniecznie powinny być na stole u dwulatków. To owsianka, gryka, kukurydziana, jaglana i pszenna kasze, a ryż, który doprowadza do zaparcia należy usunąć z jadłospisu.

Owoce i warzywa

Ich w diecie musi być dość dużo. Owoce i warzywa powinny być obecne jak w świeżym wyglądzie, tak i w duszonym, zapieczonym, jako kompoty. Dużą korzyść przyniosą sałaty z ugotowanych marchwi i buraka. Dostateczna ilość roślinnego błonnika jest powolna, lecz pewnie zrobi swoją sprawę.

Ziemniak w dowolnym wyglądzie nie powoduje zaparcia, ale również nie niesie szczególnej korzyści, toż jego trzeba zamienić albo kaszami, albo innymi warzywnymi potrawami.

Zaleca się, aby gotować dziecku kompot z suszonych owoców, wśród których koniecznie powinni być suszone śliwki.

Płyny

Dużą rolę przy zaparciu oczywiście odgrywa dieta, ale nie trzeba zapominać o różnych kompotach, herbacie, kisielu – dowolny płyn. Im więcej dziecko będzie pić, tym efektywniej będzie leczenie zaparcia.

dieta przy zaparciu u dziecka

Mięso i ryba

W diecie przy zaparciu u dzieci wyroby mięsne nie są tabu, a nawet przeciwnie, w umiarkowanej ilości polecane dziecku. Ale to powinny być tylko chude gatunki: cielęcina, indyk, kurczak, chuda ryba morska.

Suplementy diety

Mowa oczywiście nie o zwykłych suplementach diety, a o otrębach owsa, pszenicy i innych zbożach, które codziennie należy mieszać w ilości 1 łyżeczki do gotowych produktów – kasz, zup, zapiekanek. To naturalna celuloza, która pęczniejąc w żołądku stwarza niezbędną objętość, wystarczającą do wypróżnienia.

 
Powiązane artykuły:
Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?
Często wymioty przyprowadza temperatura, lecz czasami rodzice zderzają się z sytuacją, kiedy oznak choroby nie ma. Wtedy powstaje kwestia - co robić w podobnych wypadkach i czym leczyć bobasa? Dalej o tym w artykule.
Objawy dysbiozy u dziecka
Dysbioza jest znana wielu rodzicom nie z pogłosek, przecież ta dosyć rozpowszechniona choroba u dzieci różnego wieku. Choroba zdolna serio rozregulować pracę organizmu i doprowadzić do szeregu drugich naruszeń.
Czym karmić dziecko po zatruciu?
Spożywcza infekcja toksyczna u dzieci przejawia się bardzo wyrażnie: wymioty i rozwolnienie – główne oznaki choroby. I jeśli z tym, czym leczyć, mamy najczęściej przedstawienie mają, to o tym, jak i kiedy karmić dziecko – wiedzą niezbyt dużo.
Stolec ze śluzem u dziecka
Rodzice często bywają zakłopotani stolcem dziecka, przecież to jeden z najważniejszych wskaźników zdrowia bobasa dostępnych mamie. W szczególności, czasami w kale u dzieci można ujawnić śluz - co to może oznaczać?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty