Dlaczego dochodzi do poronienia wczesnej ciąży?

Nie zważając na wysoki poziom rozwoju medycyny ( w tym też położnictwa), niestety samoistna aborcja albo „poronienie” dziś nie jest rzadkością. Zapoznajmy się z podstawowymi przyczynami owego zaburzenia i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, dlaczego dochodzi do poronienia wczesnej ciąży.
Jakie są przyczyny rozwoju poronienia samoistnego na początku ciąży?
Zanim zapoznamy się z najbardziej rozpowszechnionymi zaburzeniami, które właśnie tłumaczą to, dlaczego tak często dochodzi do poronienia wczesnej ciąży należy powiedzieć, że w większości wypadków to jest obserwowane na początku ciąży, w 5-8 tygodniu.
Jeśli konkretnie mówić o tym, dlaczego dochodzi do poronienia u praktycznie zdrowych kobiet, to warto wymienić następujące przyczyny owego zaburzenia:
- Zaburzenia genetyczne znajdują się na pierwszym miejscu wśród przyczyn, które powodują poronienie. W większości wypadków zaburzenia genetyczne nie są dziedziczne, a są wynikiem zaszłych mutacji w organizmie przyszłych rodziców. Mogą zachodzić pod wpływem szkodliwych czynników środowiska otaczającego takich jak radiacja, infekcje wirusowe, choroby zawodowe, etc.
- Zaburzenia hormonalne. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem owego zaburzenia jest niedobór hormonu progesteronu, który powoduje poronienie.
- Czynnik odpornościowy. Polega na konflikcie serologicznym .
- Infekcje płciowe takie jak rzeżączka, kiła, chlamydia, również mogą być przyczyną poronienia samoistnego.
- Ogólne choroby infekcyjne. Do najbardziej rozpowszechnionych należy wirusowe zapalenie wątroby, różyczka.
- Aborcja w przeszłości – również ma wpływ na przyszłą ciążę.
- Zażywanie leków i ziół we wczesnym okresie ciąży bez zalecenia lekarza może doprowadzić do poronienia.
- Silny wstrząs psychologiczny również może być przyczyną poronienia.

Aby zrozumieć dlaczego doszło do poronienia lekarz przeprowadza szereg badań. Podczas ich przeprowadzania badana jest nie tyko kobieta, ale również martwy płód, dokonując badań mikroskopicznych odrębnych tkanek. Również przeprowadzano badania genetyczne obu rodziców, aby wyeliminować zaburzenia.
Owe badania w przyszłości dają możliwość ustalić, dlaczego u pary małżeńskiej dochodzi do samoistnego poronienia wczesnej ciąży i w jaki sposób im pomóc.