Dlaczego dwulatek nie mówi? Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy
Każde dziecko ma własne indywidualne tempo rozwoju, w które mocno ingerować nie warto, ale jeśli twoje dziecko do 2 lat nie mówi nic, musisz się zastanowić. Całkiem możliwe, że ono po prostu jest trochę leniwe i zacznie mówić za kilka tygodni lub miesięcy. Bardzo ważne jest, aby nie przegapić bardziej poważnego zaburzenia w rozwoju i w porę pomóc dziecku z powodzeniem zaadaptować się w społeczeństwie.
Przyczyny, dla których dwulatek nie mówi:
- Zaburzenia pracy układu nerwowego. W tym przypadku wysiłki nawet najbardziej troskliwych i opiekuńczych rodziców mogą nie dać rezultatu, dlatego należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli zrobić to nie później 2,5 lat, to jest prawdopodobne, że do 3-4 lat dziecko już dogoni swoich rówieśników.
- Rodzice nie rozmawiają z dzieckiem. Zdarza się, że dwulatek nie chce mówić, bo on nie widzi potrzeby w komunikacji. Jeśli rodzice z nim nie rozmawiają i często zostawiają z filmami animacyjnymi i telewizorem, potrzeby dialogu nie wynika, poza tym dziecku jest bardzo trudno rozróżnić poszczególne dźwięki i słowa.
- Indywidualne tempo rozwoju. Nie ma nic strasznego w tym, że dziecko do 2 lat nie rozmawia, ono może zacząć mówić po 2,5 latach. Jeśli zauważyłeś, że niektóre umiejętności twój maluch opanował nieco później innych, nie zmuszaj go do niczego i nie popędzaj, bo naciskać w żadnym razie nie wolno.
Jeśli twoje dziecko nie ma psychologicznych podstaw do zwolnionego tempa i późnego rozwoju, to można skutecznie pomóc mu zacząć mówić wcześniej przy użyciu następujących metod:
- rozwój umiejętności motorycznych;
- osobisty kontakt z dzieckiem, czytanie bajek i historyjek;
- komunikacja z rówieśnikami.
Aby u rodziców nie było pytania, dlaczego dwulatek nie rozmawia, należy koniecznie odwiedzić wszystkich dziecięcych specjalistów. W ten sposób można zapobiec wszystkim odchyleniom i umożliwić harmonijny rozwój dziecka.