Dlaczego dwulatek nie mówi? Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy

dlaczego dwulatek nie mówi

Każde dziecko ma własne indywidualne tempo rozwoju, w które mocno ingerować nie warto, ale jeśli twoje dziecko do 2 lat nie mówi nic, musisz się zastanowić. Całkiem możliwe, że ono po prostu jest trochę leniwe i zacznie mówić za kilka tygodni lub miesięcy. Bardzo ważne jest, aby nie przegapić bardziej poważnego zaburzenia w rozwoju i w porę pomóc dziecku z powodzeniem zaadaptować się w społeczeństwie.

Przyczyny, dla których dwulatek nie mówi:

  1. Zaburzenia pracy układu nerwowego. W tym przypadku wysiłki nawet najbardziej troskliwych i opiekuńczych rodziców mogą nie dać rezultatu, dlatego należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli zrobić to nie później 2,5 lat, to jest prawdopodobne, że do 3-4 lat dziecko już dogoni swoich rówieśników.
  2. Rodzice nie rozmawiają z dzieckiem. Zdarza się, że dwulatek nie chce mówić, bo on nie widzi potrzeby w komunikacji. Jeśli rodzice z nim nie rozmawiają i często zostawiają z filmami animacyjnymi i telewizorem, potrzeby dialogu nie wynika, poza tym dziecku jest bardzo trudno rozróżnić poszczególne dźwięki i słowa.
  3. Indywidualne tempo rozwoju. Nie ma nic strasznego w tym, że dziecko do 2 lat nie rozmawia, ono może zacząć mówić po 2,5 latach. Jeśli zauważyłeś, że niektóre umiejętności twój maluch opanował nieco później innych, nie zmuszaj go do niczego i nie popędzaj, bo naciskać w żadnym razie nie wolno.

Jeśli twoje dziecko nie ma psychologicznych podstaw do zwolnionego tempa i późnego rozwoju, to można skutecznie pomóc mu zacząć mówić wcześniej przy użyciu następujących metod:

  • rozwój umiejętności motorycznych;
  • osobisty kontakt z dzieckiem, czytanie bajek i historyjek;
  • komunikacja z rówieśnikami.

Aby u rodziców nie było pytania, dlaczego dwulatek nie rozmawia, należy koniecznie odwiedzić wszystkich dziecięcych specjalistów. W ten sposób można zapobiec wszystkim odchyleniom i umożliwić harmonijny rozwój dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć rysować dziecko trzech lat ? Nauka malowania dla maluchów
Zajmując się rysowaniem dzieci uczą się wydzielać kolory, formy i wyrażają w taki sposób własne opinie. Właśnie dlatego ważne nauczyć dziecko rysować. Dalej opowiemy, jak nauczyć rysować dziecko trzech lat.
Dlaczego dziecko nie rozmawia w wieku 3 lat?
Niektóre dzieci zaczynają mówić bez przerwy już do 2 lat, inni i w 3 nie chcą rozmawiać, a są i tacy, którzy całkiem nie pośpieszają opanowywać mowę. Czytamy o tym w nowym temacie.
Metodyka rozwoju mowy dzieci przedszkolnego wieku
Rozległy słownikowy zapas i umiejętność poprawnie mówić, propozycje stanowią podstawę pięknej potocznej mowy człowieka. Żeby wykształcić dziecko-przedszkolaka mówić składnie, istnieją pewne metodyki rozwoju mowy.
 Jak nauczyć jednoroczne dziecko korzystać z nocnika?
Nocnik – aktualny temat dla większości młodych mamuś. Przyuczenie do niego dziecka – długi proces i ważne poprawnie wybrać moment w nauczaniu tej umiejętności. Kiedy i jak przyuczać dziecko do nocnika? O tym dalej w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty