Dlaczego dzieciom ciemnieją mleczne zęby?

dlaczego dzieciom ciemnieją mleczne zęby

Wiele młodych rodziców ma do czynienia z nieprzyjemnym problemem – maleńkim dzieciom czernieją mleczne zęby. Istnieje wiele przyczyn dlaczego tak się dzieje, w niektórych wypadkach rodzice mogą samodzielnie zapobiec pojawieniu się tego problemu bez pomocy fachowców.

Próchnica

Najczęściej spotykany czynnik, dlaczego dzieciom ciemnieją zęby – to próchnica. Podstawowe przyczyny pojawienia się próchnicy na mlecznych zębach:

  • niepoprawne wchłanianie wapnia przez organizm;
  • trafianie zakażonych mikroorganizmów;
  • niepoprawna higiena jamy ustnej;
  • dziedziczność;
  • nocne karmienie, negatywny wpływ buteleczki.

Fluoroza

Fluoroza – choroba, której objawy występują w szkliwie zębów, kościach, których przyczyną jest zbyt duża zawartość fluoru w organizmie. Może pojawić się w wyniku zaburzenia przemiany materii, niepoprawnego odżywiania, niewłaściwie dobranej pasty do zębów. W wyniku tych czynników w organizmie dziecka skupia się nadmierna ilość fluoru, w wyniku czego na zębach pojawiają się maleńkie czarne kropki. Następnie owych kropek staje się coraz więcej, więc powstaje wrażenie, że ząb jest czarny.

Urazy

Jeśli dziecko dosyć często ma urazy szczęki, to one mogą urazić dziąsła, w środku których znajdują się naczynia krwionośne. W takim wypadku ząb może się pojawić z urazem, który jest bardzo podobny do siniaka.

Niepoprawne odżywianie

Dosyć rzadko dziecko spożywa takiego typu pokarmy i napoje, które psują szkliwo, jednak należy wymienić taką możliwość. Produkty zawierające kofeinę i pokarm, który zawiera czarne barwniki, mogą doprowadzić do przebarwienia szkliwa zębów dziecięcych na czarno. Wewnętrznie one będą zdrowe, jednak zewnętrznie będą wyglądać okropnie.

Niedobór żelaza

Tak zwana anemia z braku żelaza (anemia żelazowa) doprowadza między innymi do przebarwień szkliwa. Aby zapobiec pojawieniu się owej choroby należy poprawnie się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia.

Leki

Jeśli twój maluch zażywał antybiotyki jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów, to niestety nawet pierwszy ząbek może być już w całości czarny. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli natomiast masz do czynienia z już ciemniejącymi ząbkami mlecznymi, to jedno słuszne rozwiązanie – należy udać się do fachowca. Jednak wszyscy rodzice powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami profilaktyki próchnicy dziecięcej:

  • poprawne odżywianie;
  • prawidlowy tryb życia;
  • własny przykład rodziców, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej;
  • wczesne odzwyczajenie od smoczków i buteleczek.

Więc na podstawie wyżej powiedzianego można zrobić wniosek, że każda mama nie tylko powinna nauczyć dziecko regularnie myć zęby ( należy to już zrobić w wieku 1,5-2 lat), ale również musi kontrolować własne zachowanie, aby nie zaszkodzić dziecku.

Na przykład przyzwyczajenie oblizywać smoczek lub buteleczkę przed tym zanim je dać dziecku, bez wątpienia doprowadza do tego, że bakterie z jamy ustnej mamy trafiają do organizmu dziecka. Dosyć często to jest przyczyną dzieciom ciemnieją mleczne zęby  próchnicy.

Przestrzeganie zasad poprawnego odżywiania i zdrowego trybu życia bez wątpienia są związane ze zdrowiem jamy ustnej. Również warto uwzględnić ten fakt, że niedobór witaminy D powoduje niepoprawne wchłanianie wapnia z pokarmu, a nadmiar owoców cytrusowych i słodyczy niszczy delikatne szkliwo zębów dziecięcych.

Gdy dziecko ukończy 2 lata można przeprowadzić zabieg srebrzenia zębów, który stworzy dodatkową warstwę ochronną na zębach dziecka. Jeśli natomiast twoja dziedziczność jest przyczyną czarnych zębów, to nawet dokładne przestrzeganie wszystkich zasad nie gwarantuje tego, że twoje dziecko nie będzie miało ciemnych zębów. Jednak i w tym wypadku nie należy rezygnować z ich przestrzegania. Profilaktyka chorób zębów zajmuje o wiele mniej czasu, aniżeli ich leczenie.

 
Powiązane artykuły:
Jakie zęby wypadają dzieciom?
Zdawałoby się, tylko wczoraj były bezsenne noce i pierwsze ząbki waszego okruszyny. A teraz już bobas podrósł i na przemianę mlecznym przychodzą stałe ząbki. Które ząbki wypadają u dzieci? O tym dowiadujecie się z artykułu.
Ile zębów powinno mieć dziecko w wieku jednego roku?
Rodzice czekają pojawienia się pierwszego ząbka i w owym czasie przeżywają to, przecież oni nie znaj, jak bobas będzie przenosił proces ząbkowania. I zazwyczaj każdemu chce się wiedzieć, ile musi być ząbków do roku.
Jak zrozumieć, że dziecko ząbkuje?
Pierwsze ząbki u dziecka to zawsze duża radość dla rodziców. Proces ząbkowania zaczyna się na długo przed pojawieniem się uzębienia, a toż zaczyna niepokoić bobasa już od 3-4 miesiąca życia.
Wyrzynanie się kłów dziecku – objawy
Zęby muszą przeciąć się daleko niepierwszymi. Najpierw idzie kolej rylców, lecz czasami tryb znacznie porusza się, wszystko jest indywidualne. W artykule rozbierzemy, kiedy muszą w normie pojawiać się kły u bobasów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty