Dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców?

dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców

Dosyć często tatuś i mamusia mogą zauważyć, że ich dziecko, które dopiero robi pierwsze kroki, zaczyna chodzić na koniuszkach palców. Zwłaszcza ulegają temu dzieci, które zaczynają chodzić dosyć wcześnie, na przykład w wieku 8 miesięcy.

Często rodzice martwią się z tego powodu i czasami mają rację. Chociaż niektórzy pediatrzy uważają, że owa sytuacja nie jest patologią i nie potrzebuje pomocy lekarskiej, przede wszystkim należy zrozumieć przyczyny takiego dziwnego chodu.

W niniejszym artykule postaramy się zrozumieć, dlaczego dziecko w wieku 8 miesięcy chodzi na koniuszkach palców i jakie są przyczyny takiego typu zaburzeń.

Dlaczego dziecko zaczęło chodzić na koniuszkach palców?

Istnieje kilka przyczyn tego, dlaczego dziecko zaczęło chodzić na koniuszkach palców. Zapoznamy się z podstawowymi:

  1. Dosyć często maluch ma takiego typu chód, ponieważ dochodzi do nierównomiernego podziału napięcia mięśniowego albo chodzi o dystonię mięśniową lub wzmożone napięcie dolnych końcówek. Dziecko z takiego typu zaburzeniami powinno przez cały czas być obserwowane przez lekarza-neuropatologa, który będzie mógł zauważyć dowolne zmiany w stanie dziecka. Przy czym czasami dana patologia nie potrzebuje leczenia – czasami mija bez żadnej pomocy lekarskiej, gdy dziecko zaczyna się dużo poruszać.
  2. Jeśli małe dziecko czasami chodzi na koniuszkach palców, a od czasu do czasu może samodzielnie dotykać całą stopą podłoża, nie masz o co się martwić. Prawdopodobnie dziecko wstaje na koniuszki palców, dziecko chodzi na koniuszkach palców  ponieważ chce być wyższym i zobaczyć to, czego nie może spostrzec. Niebawem maluch dorośnie i będzie chodzić całkiem normalnie.
  3. W końcu, ”koniuszki” mogą świadczyć o początku choroby cerebralnego dziecięcego paraliżu. W wieku 8 miesięcy jeszcze jest niemożliwie zdiagnozować tę straszną chorobę, jednak dowolny, doświadczony pediatra lub neuropatolog będzie mógł spostrzec objawy, które świadczą o rozwoju tej choroby. Przyczyną CDP mogą być urazy podczas porodu i w tym wypadku należy przeprowadzać różne ćwiczenia lecznicze.
 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Nierzadko rodzice malutkich dzieci zderzają się z problemem chodzenia na palcach. Niektóre tak robią czasami. Lecz niektóre bobasy chodzą na palcach z regularnością i to zaczyna niepokoić.
Dziecko chodzi na palcach – przyczyny
Młodzi rodzice nierzadko zderzają się z takim problemem jak chodzenie dziecka na palcach. Czy normalne to, albo taki stan jest wezwany przez jakieś naruszenia? W artykule dokładnie rozpatrzymy czym może być wywołane podobne zachowanie u dzieci.
Dziecko szpotawi – co robić?
Z problemem szpotawości u dzieci zderza się wielu rodziców. Czasami to właściwości kształtowania chodu malutkiego brzdąca, a czasami utajony problem wymagający bacznej uwagi dla wczesnego diagnozowania odchyleń.
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – przyczyny i rehabilitacja
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci przy urodzeniu jest fizjologicznym zjawiskiem i stopniowo zaczyna rozprostowywać rączki i nóżki. Jeśli sytuacja nie zmienia się, to warto zwrócić na to szczególną uwagę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty