Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

dlaczego dziecko chodzi na palcach

Dosyć często młode mamy interesuje pytanie dotyczące tego, dlaczego dziecko chodzi na palcach. Owe zjawisko jest spowodowane wzmożonym napięciem mięśni przedniej części stopy. W medycynie takiego typu zjawisko nazywa się mięśniową dystonią.

Dlaczego dochodzi do wzmożonego napięcia?

Dosyć często przyczyny rozwoju takiego typu zaburzenia powstają jeszcze na etapie rozwoju malucha w łonie matki. Jednak czasami wzmożone napięcie mięśniowe może być wywołane szczególnością porodu, a mianowicie dosyć szybkim, albo odwrotnie, dosyć długim porodem, owinięciem dziecka pępowiną wokół szyi, szczególnościami anatomicznymi organizmu matki (wąska miednica), etc.

Przy tym należy podkreślić, że wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka przed ukończeniem 3 miesiąca jest normalnym zjawiskiem i nie potrzebuje żadnej korekty. W tym wypadku, jeśli wzmożone napięcie mięśniowe występuje w części łydkowej, w takim wypadku dziecko zaczyna chodzić na palcach.

Jak przebiega leczenie owego zaburzenia?

Zrozumiawszy dlaczego dziecko w wieku jednego roku chodzi na palcach, mama chce naprawić ową sytuację. Po kilku nieudanych próbach zmuszenia dziecka do normalnego chodzenia, rodzice udają się do lekarza. Warto podkreślić, że im wcześniej mama uda się do lekarza, tym bardziej bezboleśnie będzie przebiegać proces korekty.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, dziecku, które chodzi na palcach jest zalecany masaż i gimnastyka. Po rehabilitacji sytuacja zazwyczaj się polepsza. Jednak, aby do końca pozbyć się tego zaburzenia, potrzeba około 2 miesięcy. Dlatego fachowiec pokazuje mamie zestaw ćwiczeń, dziecko chodzi na palcachktóre ona śmiało może wykonywać z dzieckiem w warunkach domowych. Na przykład kładziemy malucha na plecy, następnie musimy podnieść biodra do brzucha, zginając nogi w kolanach, następnie zginamy i prostujemy stopę. W wypadku dzieci w starszym wieku, można spróbować chodzenia na piętach.

W taki więc sposób każda mama powinna wiedzieć, dlaczego dziecko chodzi na palcach, aby we właściwym momencie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

 
Powiązane artykuły:
Dziecko chodzi na palcach – przyczyny
Młodzi rodzice nierzadko zderzają się z takim problemem jak chodzenie dziecka na palcach. Czy normalne to, albo taki stan jest wezwany przez jakieś naruszenia? W artykule dokładnie rozpatrzymy czym może być wywołane podobne zachowanie u dzieci.
Dziecko szpotawi – co robić?
Z problemem szpotawości u dzieci zderza się wielu rodziców. Czasami to właściwości kształtowania chodu malutkiego brzdąca, a czasami utajony problem wymagający bacznej uwagi dla wczesnego diagnozowania odchyleń.
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – przyczyny i rehabilitacja
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci przy urodzeniu jest fizjologicznym zjawiskiem i stopniowo zaczyna rozprostowywać rączki i nóżki. Jeśli sytuacja nie zmienia się, to warto zwrócić na to szczególną uwagę.
Dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców?
Chodzenie na koniuszkach palców u malutkich dzieci spotyka się dosyć często. W większości wypadków to jest po prostu studiowaniem swoich nowych możliwości. Jednak czasami przyczyny mogą być głębsze i poważniejsze.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty