Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

dlaczego dziecko obgryza paznokcie

Gdy dziecko dorasta, wraz z korzystnymi nawykami on zdobywa szkodliwe przyzwyczajenia. Dosyć często mamę i tatę martwi pytanie, dlaczego dziecko ciągle obgryza paznokcie, przy czym żadne uwagi i krzyki na niego nie działają. Zapoznamy się z podstawowymi przyczynami tego zjawiska.

Czym jest uwarunkowana pilna uwaga dziecka do własnych paznokci?

Dziecięcy lekarze i psycholodzy wyodrębniają kilka czynników, które sprzyjają pojawieniu się obgryzionych paznokci:

  1. W maleńkim wieku dziecko uwielbiało ssać palec lub smoczek. Próby rodziców spróbować go oduczyć od tego doprowadzają do tego, że on zaczyna obgryzać paznokcie.
  2. Jeśli w rodzinie ktoś z dorosłych odruchowo obgryza paznokcie, jest duże ryzyko tego, że dziecko będzie robić to samo.
  3. Jedną z najbardziej istotnych przyczyn tego, dlaczego dziecko obgryza paznokcie, jest długotrwała sytuacja stresowa. Częste kłótnie rodziców, przenoszenie się, wychowanie autorytarne, dowolne urazy psychologiczne dosyć często doprowadzają do tego, że dziecko bezmyślnie wkłada palec do buzi.
Jak pomóc dziecku pozbyć się szkodliwego przyzwyczajenia?

Dziś wiadomo jest mnóstwo sposobów, w jaki sposób oduczyć dziecko od obgryzania paznokci. Dosyć często rodzice zadają pytanie, dlaczego dziecko to robi i jak sobie poradzić z tym szkodliwym przyzwyczajeniem. Fachowcy zalecają następujące:

  1. Można nasmarować palce sokiem aloe lub czerwonym pieprzem, jednak wynik będzie krótkotrwałym.
  2. Postaraj się stworzyć w domu spokojną atmosferę, w której dziecko nie będzie przebywać w stanie stresów, trwogi. Delikatnie rozmawiaj z dzieckiem i jeśli jest już w odpowiednim wieku, postaraj się porozmawiać szczerze o tym, co go martwi. Nie zakazuj, a tłumacz, że obgryzione paznokcie wyglądają nieładnie, ponieważ dochodzi do deformacji paznokci.
  3. Zrozumiawszy, dlaczego dziecko obgryza paznokcie na rękach, uważaj na to, aby zawsze były obcięte.
  4. Baw się z dzieckiem w różne gry planszowe, w których będą uczestniczyć ręce: może lepić, rysować, układać klocki.
  5. Czasami pomagają delikatnie leki, które usuwają agresję i zdenerwowanie.
  6. Aby w przyszłości nie dziwić się,dlaczego dziecko namiętnie obgryza paznokcie, poświęcaj mu jak najwięcej uwagi: rozmawiajcie, spacerujcie, przytulajcie się.
 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dziecko wysuwa język?
Dzieci lubią wzorować się dorosłych i powtarzają za nimi wszystko, co przyciągnęło ich uwagę. Na przykład dziecko pokazuje język. Lecz jeśli bobas stale wysuwa go na zewnątrz i przy tym całkiem nie gra się, wtedy problem w innym.
Jak nauczyć dziecko załatwiać się na nocnik?
Wiele rodziców przestrasza temat przyuczenia do nocnika, a wszystko dlatego, że prosto większość ojców niesłusznie podchodzi do tego pytania, zaczynając wysadzać bobasa bardzo wcześnie. Rozpatrzmy, kiedy poprawnie zaczynać tą niełatwą drogę.
Co powinien umieć dwulatek? Rozwój dziecka w 2 roku życia
Dwulatek stale zdobywa nowe umiejętności. W tym artykule powiemy ci, co musi umieć dwulatek, jeśli on rozwija się normalnie, zgodnie ze swoim wiekiem biologicznym.
Zasady przewożenia dzieci w samochodzie – czyli jak bezpiecznie przewieźć dziecko?
Reguły przewozu dzieci w pierwszej kolejności są stworzone dla bezpieczeństwa, co w interesach ojców, toż oni muszą dobrze znać je. Zorientujemy się dokładnie w takiej informacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty