Dlaczego dziecko wysuwa język?

Każdy z nas się zgodzi z tym, że gdy na ulicy lub na klatce schodowej spotykamy chłopaka, który ma wysunięty język, to pierwsze co przychodzi do głowy: niewychowane dziecko. Jednak, gdy zostajemy rodzicami, dany problem odbieramy w całkiem inny sposób.
Dlaczego dziecko wysuwa język? Dane pytanie bardzo martwi rodziców, którym jest po prostu wstyd za swoje dziecko.
Otóż, postarajmy się zrozumieć przyczyny danego dziecięcego problemu.
Co oznacza, gdy dziecko wysuwa język?
Na początku porozmawiamy o dorosłych dzieciach. Uczniowie, przedszkolaki, a czasami i dorośli wysuwają język, aby rozluźnić atmosferę lub zwrócić na siebie uwagę. Prawdopodobnie dorośli nawet tego nie zauważając, pokazali zły przykład dziecku, starając się w taki sposób przenieść jego uwagę z zepsutej zabawki lub rozdartych kolan.
Również dorosłe dziecko może wysuwać język w znak protestu lub niezadowolenia, w odpowiedzi na prośbę rodziców lub uwagę. W tym wypadku nie warto zwracać na to uwagę, należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, że wysuwanie języka wygląda nie ładnie i w taki sposób on niczego nie osiągnie.
Dlaczego noworodek wysuwa język?
W takim wypadku powiedzieć, że dziecko chce pokazać własny charakter albo niezadowolenie, nie uda się. Dlatego z pytaniem, dlaczego noworodek wysuwa język, rodzice udają się do pediatry. Przeprowadziwszy badania dziecka i zadawszy kilka pytań mamie, lekarz może przypuszczać następujące:
- U niemowlaka pojawiają się pierwsze ząbki, więc on w taki sposób chce poradzić sobie z dyskomfortem.
- Dziecko ma otwartą buzię i wysuwa język, ponieważ jest głodne.
- Ma stomatitis lub pleśniawki, w takim wypadku na języku lub policzkach dziecka pojawiają się biały osad lub ranki.
- Maluch po prostu ćwiczy, przecież język – to też mięsień.
- U dziecka jest otwarta buzia i wysunięty język, ponieważ ostatni po porostu nie umieszcza się w jamie ustnej. To zjawisko chociaż bardzo rzadkie, jednak istnieje.
- Dziecko ma hipotyreozę (jeśli są inne objawy), to bardzo poważna choroba.
- Dziecko może mieć otwartą buzię, wysunięty język podczas snu w wypadku nadciśnienia środczaszkowego.