Dlaczego są najsilniejsze relacje w parach gdzie jeden – logiczny, a inny – emocjonalny?

W takiej samej sytuacji, ludzie zachowują się inaczej. Zwłaszcza to dotyczy trudności jak w pracy, tak i w osobistym związku. Porozmawiamy na ten temat.
najsilniejsze  relacje

Jest myśl, że ludziom z różnymi poglądami na życie i różnym zachowaniem razem lżej sprawić się z trudnościami i pozostać parą, niż ludziom podobnym.

Uważamy, że racjonalne ziarno w tym niewątpliwie jest, toż przetłumaczyliśmy dla was artykuł o tym, jakie pary mogą być najmocniejsze.

Ludzie są nieprzewidywalni. Starasz się ich zrozumieć, odgadnąć ich uczucia, myśli, jak lepiej zrobić – i wszystko jedno mylisz się. Takie wrażenie, że żadna prawidłowość nie istnieje.

Ale powinien człowiek na czymś bazować swoje myśli, kiedy podejmuje decyzję, prawda?

System typu osobowości Myers-Briggs dzieli ludzi na dwa obozy:

  • Osoby logiczne – podejmują decyzje oparte na logice i obiektywnych faktach, wszystko rzetelnie zważywszy.
  • Osoby emocjonalne – podejmują decyzje oparte na uczuciach i intuicji, oceniają jak to będzie dotyczyć ich samych i bliskich.

Uważa się, że najszczęśliwsza para – to logika plus emocjonalność. Oczywiście w takiej sprawie wiemy, że prawidłowych, czy nieprawidłowych wariantów nie ma i każdy sam decyduje kogo kochać. Dwie osoby logiczne lub dwie osoby emocjonalne mogą szczęśliwie przeżyć całe życie. Ale osobie logicznej lżej pogodzić się i zachować relacje z osobą emocjonalną właśnie dlatego, że one są różne, u nich dwa różne podejścia do jednego i tego samego problemu. Na przykład:

1. Osoba logiczna uwzględnia fakty. Osoba emocjonalna uwzględnia uczucia.

Na samym początku związku osoba logiczna uwzględnia realne fakty: socjalny status, finansowe możliwości, swój wolny czas i czy potrzebuje ona teraz relacji.

Osoba emocjonalna uwzględnia uczucia. Nawet jeśli wszystkie obiektywne fakty przeciw związku, osoba emocjonalna, jeśli już zakochała się, to troszcząc się o przyszłe szczęście zrobi wszystko.

Nawiasem mówiąc, większość ludzi zbliżają się dziękując osobom emocjonalnym.

2. Osoba logiczna dostrzega zewnętrzne oznaki problemu. Osoba emocjonalna po prostu widzi, że jest problem.

Osoba logiczna rozumie, że w związku są problemy, kiedy widzi konkretne dowody, wzorem flirtu partnera z innym, czy wiadomości od nieznajomego człowieka "Całuski, misiu".

Osoba emocjonalna dostrzega zmiany wyrazu twarzy i tonu głosu. Ona po prostu odczuwa, że wszystko źle, bez żadnych dowodów.

Właśnie osoba emocjonalna zazwyczaj pierwszą wskazuje na to, że w związku utworzyło się pęknięcie.

3. Osoba logiczna w pierwszej kolejności widzi złe. Osoba emocjonalna widzi dobre.

U wszystkich par bywają ciężkie czasy. Ale jeśli obaj partnerzy widzą tylko złe, to będzie złe.

Kiedy osoba logiczna poddała się i widzi tylko złe rzeczy, osoba emocjonalna mobilizuje się i zaczyna szukać dobre – te same przyczyny, po których oni dwoje muszą trzymać się razem.

Szanse zachować związek u pary "osoba logiczna – osoba emocjonalna" są o wiele wyżej. Kiedy sprawa jeszcze nie doszła do strasznego konfliktu, osoba emocjonalna bardzo mocno trzyma się za związek.

4. Dla osoby logicznej konflikt – naturalna część relacji. Dla osoby emocjonalnej – katastrofa.

Osoba logiczna przyznaje, że konflikt – to problem, który trzeba rozwiązać.

A dla osoby emocjonalnej konflikt – to katastrofa; ona będzie cierpieć i bać się, aż znów nie ustali się harmonia. Przy czym do osiągnięcia harmonii wszystkie środki są dobre.

Osoba logiczna rozwiązuje konflikty, osoba emocjonalna biegnie od nich. Toż przy szorstkich sporach osoba logiczna zdolna zrobić dla zachowania relacji więcej.

5. Osoba logiczna rozwiązuje problemy. Osoba emocjonalna czeka, aż osoba logiczna ich rozwiąże.

Jeśli osoba logiczna uświadomiła problem, ona działa – daje kwiaty, piecze pyszną pizzę i mówi komplementy.

Osoba emocjonalna nawet nie stara się coś skorygować, aż nienawistne uczucie lęku i obrazy samo nie przejdzie.

Przez to jeden człowiek zawsze daje prezenty, a drugi odbiera.

6. Osoba logiczna chce ponosić odpowiedzialność. Osoba emocjonalna prosto chce być ukochaną.

Osoba logiczna zgodna ponosić odpowiedzialność – jest jej komfortowo, kiedy kontrola u niej w rękach. Ona traci siebie, jeśli nie odczuwa się strażnikiem związku.

Osoba emocjonalna pięknie przyjmuje troskę. Ona traci siebie, jeśli nie otrzymuje uwagi i miłości, których potrzebuje.

Parom do uwagi: jeśli partner jest przygnębiony, obejmujcie go częściej.

7. Osoba logiczna chce zrozumieć, dlaczego to się odbywa. Osoba emocjonalna chce zrozumieć, dlaczego to odbywa się z nią.

Przy konflikcie osoba logiczna chce dokładnie znać, co się stało. Ona potrzebuje wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego relację nie składają się. Partner ma innego? Czy seks jest niezbyt dobry?

Osoba emocjonalna bez końca będzie myśleć, co jest nie tak z nią. Ona chce znać, co ona takiego zrobiła, że partner od niej odwrócił się. Jest dla niej ważniej wyznaczyć, jaką jest jej wina.

Osoba logiczna pod groźbą zerwania postara się nawiązać dialog i najprawdopodobniej nawiąże, a osoba emocjonalna będzie preferować grzebać się w sobie.

8. Osoba logiczna szuka prawdy. Osoba emocjonalna zgodna zamknąć oczy, jeśli to jest potrzebne.

Osoba logiczna jest uczciwa nie tylko z innymi, ale i z sobą. Jeśli ona rozumie, że jest winna, to przyznaje błąd.

Osoba emocjonalna nie zawsze chce poznać prawdę. Dla niej czasami możliwe do przyjęcia słodkie kłamstwo. Dla relacji ona zdolna kłamać też.

Tak jest, ludzie są różni i przepis szczęścia nie istnieje. Ale być może w sytuacji, kiedy dwie osoby logiczne zdecydują, że razem nie mają co robić, a dwie osoby emocjonalne w końcu posprzeczają się, osoba logiczna i osoba emocjonalna potrafią zebrać odłamki i skleić rozbitą wazę. Czasami ciężkie czasy po prostu trzeba przeżyć i parze z różnymi poglądami na rzeczy i różnym zachowaniem zrobić to bywa lżej.

źródło:EliteDaily
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty