Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?

Co to jest, że kiedyś wspaniałe włosy twojej córki stały się mniej niż połowa? Syn traci ładne loki? Niestety w ostatnich latach z tym problemem do lekarzy coraz częściej stanęły zwracać się dzieci w okresie dojrzewania. Dlaczego wypadają włosy u nastolatków? Rozpatrzymy najbardziej wiarygodne przyczyny.
Przyczyny wypadania włosów u nastolatków- Zmiany hormonalne. Jeśli u nastolatka wypadają włosy w okresie dojrzewania płciowego – to normalnie, ponieważ jest to spowodowano pluśnięciem aktywności hormonów. Ma to charakter dziedziczny i jeśli gęstość włosów istotnie zmalała w tym okresie to najprawdopodobniej przyczyny mają genetyczne korzenia i nic nie można z tym zrobić.
- Leki. Często przyczyną straty włosów jest leczenie antybiotykami i innymi silnymi substancjami chemicznymi. U dziewczynki-nastolatka mogą wypadać włosy przez przyjęcia nieprawidłowo dobranych leków hormonalnych w tej liczbie i środków antykoncepcyjnych, które często wykorzystują do rozwiązywania problemów ze skórą i korekty cyklu miesiączkowego.
- Zewnętrzne działania negatywnych czynników również mogą sprowokować wypadanie włosów w okresie dojrzewania. Do nich odnoszą się niesprzyjające ekologiczne warunki, zbędna suchość powietrza, użycie syntetycznych środków do prania, farbowanie włosów.
- Nieprawidłowe odżywianie. Tym "grzeszą" wiele dzieci, odmawiając się od pożytecznych produktów na korzyść smacznych "szkodliwych". Młode dziewczyny często tracą włosy w gonitwie za smukłością – surowe ograniczenia żywieniowe w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu źle zaznacza się nie tylko na włosach, ale i na stanie skóry i paznokci.
- Stresy. Łysienie może być reakcją organizmu na silne wstrząsy emocjonalne.
Jeśli dziecko traci włosy w ciągu długotrwałego czasu, trzeba zwrócić na to uwagę i udać się do lekarza o pomoc. Problemami włosów zajmuje się trycholog, który pomoże ujawnić przyczynę tego zjawiska i zaproponuje drogę do jego usunięcia. Być może nastolatkowi będzie zaproponowana terapia hormonalna, lecz najczęściej ten problem rozwiązuje się o wiele prościej – przyjęciem kompleksów witaminowych i lokalnych środków terapeutycznych.
Ważną rolę w rozwiązaniu problemu gra pielęgnacja włosów nastolatków. W tym wieku lepiej wstrzymać się od kolorystyki i trwałej ondulacji, a także od trwałych traumatycznych działań, takich jak stosowanie lokówki i suszarki do włosów. Jeśli chodzi o kosmetyczne środki to lepiej, aby dać pierwszeństwo miękkim, delikatnym szamponom, a także w postaci maseczek i odżywek wykorzystywać naturalne środki.