Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?

dlaczego u nastolatków wypadają włosy

Co to jest, że kiedyś wspaniałe włosy twojej córki stały się mniej niż połowa? Syn traci ładne loki? Niestety w ostatnich latach z tym problemem do lekarzy coraz częściej stanęły zwracać się dzieci w okresie dojrzewania. Dlaczego wypadają włosy u nastolatków? Rozpatrzymy najbardziej wiarygodne przyczyny.

Przyczyny wypadania włosów u nastolatków
  1. Zmiany hormonalne. Jeśli u nastolatka wypadają włosy w okresie dojrzewania płciowego – to normalnie, ponieważ jest to spowodowano pluśnięciem aktywności hormonów. Ma to charakter dziedziczny i jeśli gęstość włosów istotnie zmalała w tym okresie to najprawdopodobniej przyczyny mają genetyczne korzenia i nic nie można z tym zrobić.
  2. Leki. Często przyczyną straty włosów jest leczenie antybiotykami i innymi silnymi substancjami chemicznymi. U dziewczynki-nastolatka mogą wypadać włosy przez przyjęcia nieprawidłowo dobranych leków hormonalnych w tej liczbie i środków antykoncepcyjnych, które często wykorzystują do rozwiązywania problemów ze skórą i korekty cyklu miesiączkowego.
  3. Zewnętrzne działania negatywnych czynników również mogą sprowokować wypadanie włosów w okresie dojrzewania. Do nich odnoszą się niesprzyjające ekologiczne warunki, zbędna suchość powietrza, użycie syntetycznych środków do prania, farbowanie włosów.
  4. Nieprawidłowe odżywianie. Tym "grzeszą" wiele dzieci, odmawiając się od pożytecznych produktów na korzyść smacznych "szkodliwych". Młode dziewczyny często tracą włosy w gonitwie za smukłością – surowe ograniczenia żywieniowe w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu źle zaznacza się nie tylko na włosach, ale i na stanie skóry i paznokci.
  5. Stresy. Łysienie może być reakcją organizmu na silne wstrząsy emocjonalne.
Wypadanie włosów u nastolatków - leczenie

Jeśli dziecko traci włosy w ciągu długotrwałego czasu, trzeba zwrócić na to uwagę i udać się do lekarza o pomoc. Problemami włosów zajmuje się trycholog, który pomoże ujawnić przyczynęwypadanie włosów nastolatka tego zjawiska i zaproponuje drogę do jego usunięcia. Być może nastolatkowi będzie zaproponowana terapia hormonalna, lecz najczęściej ten problem rozwiązuje się o wiele prościej – przyjęciem kompleksów witaminowych i lokalnych środków terapeutycznych.

Ważną rolę w rozwiązaniu problemu gra pielęgnacja włosów nastolatków. W tym wieku lepiej wstrzymać się od kolorystyki i trwałej ondulacji, a także od trwałych traumatycznych działań, takich jak stosowanie lokówki i suszarki do włosów. Jeśli chodzi o kosmetyczne środki to lepiej, aby dać pierwszeństwo miękkim, delikatnym szamponom, a także w postaci maseczek i odżywek wykorzystywać naturalne środki.

 
Powiązane artykuły:
Opóźnienie płciowego dojrzewania – diagnoza, przyczyny, leczenie
Płciowe dojrzewanie u dziewczynek i chłopaczków odbywa się rozmaicie. I jeśli odbywa się opóżnienie w płciowym rozwoju, nastolatkowie to ciężko przeżywają. W naszym artykule dowiadujecie się o tym, jak ujawnić chorobę.
Higiena dzieci i nastolatków – co powinni omówić rodzice ze swoimi dziećmi?
Dzieci wieku nastoletniego już muszą mieć wyraźną wiedze o prawidłowej higienie, koniecznej dla zdrowia. Rodzice zobowiązani wykształcić dziecko opiekować się własnym ciałem, poprawnie organizować żywienie i pracujący proces.
 Dojrzewanie płciowe – jak się odbywa u chłopców i u dziewczynek?
Okres płciowego dojrzewania u chłopaczków i dziewczynek idzie rozmaicie. Dziewczynki "dorośleją" trochę przedtem, chłopaczkowie są późniejsi. Jest niemniej ważny i psychologiczny aspekt płciowego rozwoju.
Cykl miesiączkowy u dziewczyn – jak się odbywa, ile dni trwa?
Menstruacyjny cykl u dziewczynek-nastolatek różni się swoją niestabilnością. Co jest uważane za normę, a które naruszenia są odchyleniami od norm i kiedy jednak musi ustalić się stabilny menstruacyjny cykl? O tym czytajcie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty