Dlaczego nie można obcinać włosów dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia?

dlaczego nie można obcinać włosów dziecku

Jeśli masz zamiar obciąć dziecku włosy przed skończeniem pierwszego roku życia to każda babcia ci powie, że tego nie wolno robić. Postarajmy się zrozumieć na czym opierają się owe obawy: na zabobonach i mitach, czy na realnych medycznych faktach. Otóż dlaczego nie można obcinać włosy dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia.

Przesądy,dlaczego nie można obcinać włosów dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia

W kulturach starożytnych uważało się, że włosy dziecka to jego związek z Kosmosem i Siłami Wyższymi ( stąd pochodzi „włosy” – „kosmyki”). Właśnie z tego powodu obcinać włosy przed skończeniem jakiegoś określonego wieku było zabronione, ponieważ na dziecko czekała zła przyszłość, bo został zaburzony związek z Siłami Wyższymi.

Nasze babcie i prababcie święcie wierzyły, że włosy przechowują rozum dziecka. Dlatego obcinanie włosów było złym znakiem. W Izraelu właśnie z tych przyczyn dotychczas nie obcina się włosów dzieciom przed skończeniem trzeciego roku życia. Najbardziej zrozumiała i sensowna przyczyna psychologiczna – dziecko odbiera siebie jako całość. Z tego więc powodu dzieci którym ścięto włosy czują się niekomfortowo. One jeszcze nie rozumieją, że włosy podobnie jak i paznokcie to nie są narządy i ich utrata nie grozi niczym niebezpiecznym.

Adekwatna odpowiedż na pytanie dlaczego nie można obcinać włosów dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia, nie istnieje. Decyzja należy do rodziców, którzy uwzględniają różne czynniki. Warto podkreślić, że obcinanie włosów w żaden sposób nie wpływa na ich jakość w przyszłości, wszystko zależy od genów. Więc obcinać włosy dziecku czy nie, zależy od czynników praktycznych i stylistycznych upodobań.

 
Powiązane artykuły:
Po co obcinają włosy dzieciom w wieku jednego roku?
Jednej z procedur opieki nad dzieckiem do pierwszego roku jego życia wśród mam i babć było konieczne strzyżenie dziecka. Objaśniało się to prosto: włosy będą rosnąć lepiej i staną się gęste. Czy odpowiada to prawdzie? Zorientujemy się w naszym artykule.
Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Refleks ssania produkuje się u dziecka jeszcze w brzuszku i dlatego ssanie smoczka, jednakowo jak i piersi, uspokaja go. Jeśli rozstrzygnęliście oduczyć dziecko od smoczka, przekonacie się, że on jest przygotowany do tego.
Żółte krostki na głowie niemowlaka
Żółte krostki na głowie niemowlaka nie wywołują obaw u większości rodziców, ponieważ to znany problem większości bobasów. Ale jednak dowiemy się dokładnie, czy należy wyczesywać krostki i od czego one w ogóle powstają.
W jaki sposób usunąć krostki na głowie niemowlaka?
Krostki na głowie niemowlaka wyglądają nieestetycznie i nie dostarczają żadnego dyskomfortu dla ich władców. Jednak jeśli zadaliście się celem pozbawić od tej napaści, trzeba zaopatrzyć się rekomendacjami jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić bobasowi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty