Dlaczego nie musimy pić 2 litry dziennie?

Istnieje zdanie, że należy pić codziennie 2,5 l wody, plus-minus pół litry w zależności od obciążenia fizycznego. Wszystkie media w jeden głos twierdzą, że pić mało – szkodliwie; pić należy wtedy, nawet kiedy nie chcesz. Profesor pediatra i autor książki Aaron E. Carroll uważa, że nie ma ku temu naukowych dowodów.
Dlaczego nie musimy pić 2 litry dziennie

Tym nie więcej rekomendacje działają. Działają ponieważ wpływają na nasz strach: jeśli organizm nie otrzymuje potrzebnej ilości wody, zaczynają się poważne problemy z organizmem.

Czasopismo medyczne BMJ dziewięć lat temu opublikowało listę najpopularniejszych mitów o zdrowiu, w które wszyscy wierzą. Mit o 8 szklankach wody zajął pierwsze miejsce. Artykuł obiegł cały internet, był publikowany w wielu czasopismach. Kilka lat temu była opublikowana książka na ten sam temat. Nie ma żadnego efektu: ludzie nadal się martwią.

Jeśli rzadko chcesz pić i martwisz się z tobą jest coś nie tak, nie martw się: ciało długo do odwodnienia daje sygnał. A rzeczywistych dowodów na to, że im więcej pijemy wody, tym lepsza będzie cera lub zdrowe nerki, nie ma. Jeśli chodzi o nerki, to nadmiar wody może je przeciążyć.

Pić dużo wody trzeba tylko w tym wypadku, gdy nasz organizm aktywnie traci wodę: w czasie choroby, nadmiernego pocenia się (co jest powodem ku temu, aby udać się do lekarza) albo w czasie intensywnych obciążeń fizycznych.

Jednak zabieramy ze sobą butelkę wody, aby zrobić łyczek zgodnie z "rozkładem". Corocznie sprzedaż wody w butelkach wzrasta.

Jeśli odczuwasz, że chcesz wypić – wypij. Jednak o 8 "obowiązkowych" szklankach wody codziennie możesz nawet nie myśleć.

źródło:NyTimes
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty