Dlaczego niemowlę ulewa – najpowszechniejsze przyczyny

dlaczego niemowlę ulewa

Dość często mamy są zaniepokojone poszukiwaniem przyczyny i po prostu nie rozumieją dlaczego niemowlę ulewa. Po to, żeby zorientować się w temacie należy zrozumieć co to takiego ulewanie.

Termin ten odnosi się zwykle do zwolnienia z żołądka niewielkiej ilości pokarmu albo śliny, która już zmieszała z sokiem żołądkowym. Najczęściej ten moment jest normą dla niemowląt.

Jak długo obserwuje się ulewanie u maluchów?

Często młode mamy zastanawiają się nad tym, do jakiego wieku w normie ulewanie u niemowląt. Najczęściej już przed 3-4 miesiącami życia ilość ulewania w dzień gwałtownie zmniejsza się, a przed 6-7 miesięcy ono w całości znika. Jego obecność w większym wieku jest oznaką patologii u dziecka.

Jakie są przyczyny ulewania u niemowląt?

Po to, żeby zrozumieć dlaczego niemowlę ulewa często i dużo, należy znać przyczyny, po których odbywa się powrót pokarmu. Najczęściej to:

  1. Banalne przepełnianie żołądka malucha powietrzem lub mlekiem. Pierwszy wariant obserwuje się przy sztucznym karmieniu, kiedy bobas razem z mlekiem z butelki połyka dużo powietrza. Smoczki antykolkowe do butelki trochę polepszają sytuację, lecz nie pozbawiają od połykania powietrza na 100%. Drugi wariant – przepełnianie mlekiem.Częściej obserwuje się przy piersiowym karmieniu, kiedy przy dobrej laktacji bobas po prostu się przejada.
  2. Słabość układu mięśniowego, który utrzymuje zawór, co kryje przejście przełyku do żołądka. Zazwyczaj on zaczyna normalnie funkcjonować tylko przed rokiem.
  3. Obecność patologii.Przykładem może posłużyć zwężenie przełyku. W takim wypadku pokarm nie może normalnie postępować do jamy żołądka i jego część zatrzymuje się w przełyku. Przy jego przepełnieniu odbywa się ulewanie. W takich wypadkach zjedzony bobasem pokarm ma pierwotny wygląd i absolutnie nie ma zapachu, co mówi o tym, że on po prostu nie zdążył dostać się do żołądka. Obecność tej patologii jest rozpowszechnioną przyczyną dlaczego niemowlę ulewa po karmieniu.
  4. W rzadkich wypadkach ulewanie może być skutkiem alergii na sztuczną mieszankę.
  5. dlaczego niemowlę często ulewa
  6. Brak enzymów trawiennych objaśnia dlaczego niemowlę ulewa serkiem. W takich wypadkach problem rozwiązuje się przepisaniem enzymatycznych leków.
Jak samodzielnie wyróżnić ulewanie od wymiotów?

Często mamy obserwują taką sytuację, kiedy ich niemowlę ulewa fontanną i nie rozumieją dlaczego to odbywa się. Najprawdopodobniej to wymioty. Przy tym zjawisku obserwuje się skrócenie mięśni żołądka, co nie odbywa się przy ulewaniu. Bobas szeroko odkrywa usta i wyciąga głowę do przodu. W takim wypadku mamie najlepiej zwrócić się do lekarza.

 
Powiązane artykuły:
 Kiedy noworodek zaczyna słyszeć – jak rozwija się słuch u niemowląt?
Wielu rodziców uważa, że nowo narodzone dziecko jeszcze nic nie widzi i nie słyszy. Naprawdę to - błąd. Słuch rozwija się już w matczynym łonie, ale bobas nie zawsze reaguje na dźwięki. O tym co czuje dziecko w brzuszku, opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak spacerować z noworodkiem?
Pierwszy spacer z nowo narodzonym - wydarzenie dla jego rodziców. Ważne jest poprawnie się do tego przygotować: wybrać odpowiedni czas, dobrać komplet odzieży po sezonie, kupić wygodny wózek - i za pozwoleniem lekarza można wyruszać na dwór.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty