Dlaczego puchną sutki?

dlaczego puchną sutki

Dość często, zwłaszcza młode kobiety, interesuje pytanie - dlaczego puchną i czasami bolą sutki? Weźmiemy pod uwagę to zjawisko bardziej dokładnie i opowiemy o tym, co może być jego przyczyną.

Dlaczego u kobiet puchną sutki?

Warto odznaczyć, że podobne zjawisko może obserwować się w różnych okresach życia. Tak najczęściej to jest związane z cyklicznymi przemianami w organizmie. Większość kobiet podczas miesiączki, a także na kilka dni do jej początku, zaznaczają pojawienie bólu w piersiach, a sutki przy tym nieco zwiększają się. To zjawisko ma tymczasowy charakter.

Drugą najczęstszą przyczyną, która wyjaśnia ten fakt, dlaczego puchną sutki i pojawiają się garby, jest ciąża. Jest to spowodowane zmianami poziomu hormonów. W takich wypadkach i same piersi nieco zmieniają się w rozmiarach. W celu potwierdzenia tego faktu wystarczy zrobić test ciążowy.

Dlaczego u niektórych kobiet zawsze puchną sutki?

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, u niej w tej chwili nie ma miesiączki, to zjawisko wskazuje na obecność naruszenia.

W pierwszej kolejności należy powiedzieć o takiej chorobie jak hiperprolaktynemia. Charakteryzuje się ona zwiększoną syntezą hormonu prolaktyny. Towarzyszy jej pojawienie się wydzieleń z sutka.

Taka choroba jak mastopatia, również może być wyjaśnieniem tego, dlaczego puchnie prawy lub lewy sutek. Dość często przy tej patologii odznacza się porażka tylko jednej piersi. W gruczole odbywa się rozrost łącznej tkanki komórek, co wywołuje ból, zwiększenie piersi w rozmiarach, pojawienie się wydzieleń z sutka.

Ginekomastia również odnosi się do tych chorób, przy których odbywa się puchnięcie sutka i pojawienie bólu w gruczole mlecznym. Prowokuje jej rozwój zmiana tła hormonalnego.

Wszystkie wymienione choroby wymagają rzetelnej diagnostyki i przepisania terapii. Jednak daleko nie zawsze puchnięcie sutków to znak naruszenia. Być może powodem tego jest źle dobrana bielizna lub pobudzenie seksualne.

 
Powiązane artykuły:
Radykalna mastektomia
Usunięcie mlecznego gruczołu może przeprowadzać się różnymi sposobami, które wybiera lekarz, wychodząc z sytuacji i fazy choroby. Rozpatrzymy główne z nich i omówimy rehabilitacyjny proces po radykalnej mastektomii.
Uszczelnienie w klatce piersiowej
Kobieta wie, że okresowo należy przeprowadzać palpację mlecznego gruczołu. Ujawniwszy uszczelnianie w piersiach, nie należy wpadać do paniki, a przejść kompleksową obserwację dla diagnozowania problemu.
Odpowiedzi na krępujące pytania – dlaczego sutki twardnieją?
Sutki ciasno są związane z reproduktywnym systemem kobiety i wahaniami tła hormonalnego. W zwyczajnym stanie one są miękkie, lecz przy podnieceniu i szeregu drugich sytuacji, twardnieją. Dlaczego tak odbywa się?
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty