Dlaczego rodzą się dzieci z wadami?

dlaczego rodzą się dzieci z wadami

Zdrowe i cieszące się z życia dziecko – marzenie każdej mamy. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami się zdarza, że dziecko ma wrodzone wady, które ograniczają jego możliwości, a czasami doprowadzają do zgonu. Dlatego dosyć często kobiet ciężarnych przed porodem interesuje pytanie - dlaczego rodzą się dzieci z wadami?

Jakie są przyczyny tego, że dzieci rodzą się z wadami?

Zgodnie ze statystyką około 3% dzieci, które pojawiają się na świecie mają wady. Jednak tak na prawdę zaburzenia zdarzają się o wiele częściej. Natura działa w taki sposób, że większość dzieci z wadami wcale nie pojawia się na świecie, czyli umierają jeszcze na wczesnych etapach ciąży. Otóż około 70% poronień w 6 tygodniu ciąży odbywa się w wyniku wad genetycznych.

Po to, aby zrozumieć, dlaczego rodzą się dzieci z wadami i w jakich wypadkach do tego dochodzi należy znać przyczyny rozwoju wad. Można je podzielić na: zewnętrzne (egzogenne), wewnętrzne (endogenne).

Do zewnętrznych należą te, które poprzez zewnętrzne oddziaływanie na organizm doprowadziły do rozwoju wad. Do nich należą:

  • negatywne oddziaływanie otaczającego środowiska;
  • urazy brzucha u kobiet ciężarnych;
  • przewlekłe infekcje (na przykład toksoplazmoza);
  • zażywanie leków.

Wśród czynników endogennych na pierwszym miejscu znajdują się wady genetyczne. Na ich pojawienie się bepośrednio mają wpływ:

  1. Wiek rodziców.
  2. Dziedziczność – jeśli rodzice mieli zaburzenia rozwojowe to istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienie się wad u dziecka.
  3. Negatywne oddziaływanie czynników otaczającego środowiska (zamieszkanie w strefach przemysłowych, praca w zakładach chemicznych, etc.).

Dosyć często mamy interesujeod czego rodzą się dzieci z wadami pytanie, czy może się urodzić dziecko z wadami, jeśli ojciec ma 17 lat. Jak już wspominaliśmy wcześniej wiek rodziców ma dosyć istotny wpływ na rozwój zarodka. Ponieważ kobiety i mężczyźni mają jeszcze nie do końca dobrze rozwinięte narządy płciowe w tym wieku, prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z wadami jest dosyć wysokie.

Również jeśli ojciec jest już po 40 może się urodzić dziecko z wadami i to nie zależy od tego jest on zdrowy lub nie. Zgodnie z badaniami naukowców zachodnich, właśnie u mężczyzn z wiekiem zwiększa się ryzyko anomalii komórek płciowych, co może doprowadzić rozwoju wad u dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa?
Wiarygodność powstania genetycznych anomalii zależy od wielu przyczyn, dotychczas niezbadanych przez uczonych genetyków. Ryzyko powstania 21 chromosomu (zespół Downa) jest zbadane najdokładniej.
Dlaczego rodzą się dzieci z cerebralnym dziecięcym paraliżem (CPD)?
Przyczyny dlaczego na świecie pojawiają się dzieci z cerebralnym paraliżem (CPD), przez uczonych dotychczas do końca nie są zbadane i nikt nie odpowie na to pytanie jednoznacznie. Jednak jest szereg czynników, który wpływa na powstanie patologii.
Jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Dzieci deszczu - tak mianują chłopaków, mających taką właściwość rozwoju. Takie dzieci czasami ciężko rozpoznać, przecież wszystko zależy od formy i ważkości choroby. Dalej dokładniej rozpatrzymy pytanie - jak ujawnić autyzm u dzieci?
Objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat
Zwyczajnie, rodzice dostrzegają odchylenia w zachowaniu w wieku 3 lat, czy przedtem kiedy bobasa zaczynają aktywnie wyprowadzać z równowagi ludzie. Odznaczywszy natężenie w stosunkach z dziećmi, rodzice mogą mówić o autyzmie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty