Dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa?

dlaczego rodzą się dzieci z zespołem downa

Zespół Downa – to dosyć rozpowszechniona choroba genetyczna: zgodnie ze statystyką jest rozpoznane u jednego noworodka z siedmiuset. Zdiagnozować chorobę można na podstawie badań prenatalnych podczas ciąży, jednak do końca wyleczyć dziecko ani przed, ani po urodzeniu dzidziusia, współczesna medycyna na razie nie potrafi. Dlatego przyszłych rodziców dosyć często interesuje pytanie - dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa i jak temu zapobiec? Zaburzenia fizyczne i psychiczne u takich maleńkich pacjentów są dosyć poważne i nie zawsze w tym wypadku pomagają leki i ćwiczenia.

Czynniki odpowiadające za rozwój choroby

Współczesna medycyna ustaliła, że przyczyny, na podstawie których można byłoby zrozumieć dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa w żaden sposób nie zależą od klimatu państwa, narodowości mamy i taty, ich koloru cery i trybu życia, a również warunków społecznych, w których mieszka rodzina.

Owa choroba rozwija się w wyniku tego, że dziecko ma jeden dodatkowy chromosom. W komórkach organizmu ludzkiego znajduje się 46 chromosomów, odpowiadają one za przekazywanie dziedzicznych oznak przez rodziców dzieciom. Są parzyste: męskie i żeńskie. Jednak czasami dochodzi do zaburzeń w organizmie i w 21 parze pojawia się dodatkowy 47 chromosom. Z tego więc powodu rodzą się dzieci z wadami, całkowite wyleczenie których jest małoprawdopodobne, ponieważ w dniu dzisiejszym lekarze nie potrafią wyleczyć zaburzeń genetycznych.

Zapoznamy się bardziej dokładnie z istotnymi czynnikami, które wpływają na pojawienie się na świecie chorego dziecka:

  1. Wiek matki, który przekracza 33-35 lat. Na podstawie badań było udowodniono, że ryzyko urodzenia córki lub syna z zespołem Downa u takich kobiet jest bardzo wysokie. To jest związane z początkiem starzenia się organizmu, gdy on już nie może produkować pełnocennych komórek jajowych albo z chorobami narządów płciowych kobiety. Dosyć często u takich mam rodziły się martwe dzieci albo one umierały w maleńkim wieku. Więc jeśli należysz do grupy ryzyka, to zalecamy zrobić podczas ciąży amniopunkcję, podczas której pobierane są wody płodowe, a następnie przeprowadza się specjalne badania. Nie warto nie doceniać owego zabiegu: badając pytanie, dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa, lekarze ustalili bardzo ciekawy fakt. Jeśli u kobiet, które ukończyły 25 lat,prawdopodobieństwo pojawienia się na świat dziecka z zespołem Downa wynosi 1\1400, to u kobiet, które rodzą po 35 roku życia, ryzyko jest o wiele większe, 1\350.
  2. Dziedziczność. Chociaż wiadomo, że mężczyźni z tym zespołem są bezpłodni, jednak około 50% kobiet z zespołem Downa może urodzić dziecko. Jednak w większości wypadków dzieci dziedziczą owe schorzenie, wiec warto się zastanowić , czy warto rodzić dzieci mając taką chorobę.
  3. Wiek ojca. Jedną z dlaczego rodzą się dzieci z zespołem downa przyczynyprzyczyn tego, dlaczego może się urodzić dziecko z zespołem Downa jest wiek ojca, który jest już po 42 roku życia. W tym wieku jakość spermy się pogarsza, dlatego ryzyko zapłodnienia komórki jajowej niepełnocennym plemnikiem i rozwój tej strasznej choroby jest bardzo wysokie.
  4. Ślub zawarty między bliskimi krewnymi. W większości państw jest zakazane zawarcie ślubu nie tylko między bliski krewnymi, ale również między kuzynami i dalekimi krewnymi.

Fachowcy ustalili, dlaczego czasami rodzą się dzieci z zespołem Downa: im starsza była kobieta w tym momencie, gdy urodziła córkę, tym większe jest prawdopodobieństwo pojawienia się na świat wnuka lub wnuczki z zespołem Downa.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego rodzą się dzieci z cerebralnym dziecięcym paraliżem (CPD)?
Przyczyny dlaczego na świecie pojawiają się dzieci z cerebralnym paraliżem (CPD), przez uczonych dotychczas do końca nie są zbadane i nikt nie odpowie na to pytanie jednoznacznie. Jednak jest szereg czynników, który wpływa na powstanie patologii.
Dlaczego rodzą się dzieci z wadami?
Na żal, nie wszystkie dzieci rodzą się równie zdrowymi. Istnieje szereg zewnętrznych i wewnętrznych czynników, co wpływają na powstanie i rozwój u płodu, a nadal i u nowonarodzonego bobasa odchyleń w zdrowiu.
Jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Dzieci deszczu - tak mianują chłopaków, mających taką właściwość rozwoju. Takie dzieci czasami ciężko rozpoznać, przecież wszystko zależy od formy i ważkości choroby. Dalej dokładniej rozpatrzymy pytanie - jak ujawnić autyzm u dzieci?
Objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat
Zwyczajnie, rodzice dostrzegają odchylenia w zachowaniu w wieku 3 lat, czy przedtem kiedy bobasa zaczynają aktywnie wyprowadzać z równowagi ludzie. Odznaczywszy natężenie w stosunkach z dziećmi, rodzice mogą mówić o autyzmie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty