Dlaczego rośnie brzuch? Czyli przyczyny zwiększenia się obwodu pasa
Szczupła i piękna figura podoba się i kobietom, i mężczyznom. Rzeczywiście miło oglądać siebie w lustrze i łapać zazdrosne i pełne podziwu spojrzenia innych, kiedy sama wiesz o swej doskonałości. Ale młodość, zdrowie i uroda niestety są rzeczami szybko mijającymi. Ani się obejrzysz, a lata przewertowały najlepsze strony życia i twój wygląd wewnętrzny już cię nie zadowala. Skóra już nie jest taka gładka, włosy nie są takie gęste, ale najbardziej przykre jest to, że zaczął rosnąć brzuch. I skąd się wziął? A tak w ogóle, dlaczego i od czego rośnie brzuch u mężczyzn i kobiet? Spróbujmy zorientować się w tej trudnej sprawie.
Dlaczego kobietom rośnie brzuch?Kobiece ciało jest rzeczą bardzo skomplikowaną. Co miesiąc odbywają się w nim zmiany cykliczne, które mogą zakończyć się ciążą i pojawieniem się na świat nowego człowieka. Zarządza danym procesem cała armia gruczołów wydzielania wewnętrznego, połączonych w układ hormonalny. I dopóki on działa sprawnie, jak nakręcony zegarek, kobieta ma piękne kształty. Ale jeśli chociażby jeden z elementów mechanizmu zawiedzie, biedną kobietę zaczyna dręczyć całe mnóstwo dolegliwości, zewnętrznie to bardzo często objawia się otyłością. Przy jakich chorobach i dlaczego rośnie brzuch kobietom?
Najczęściej nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu oznacza brak produkcji żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Sterowany jest ten proces przez przysadkę mózgową, niewielki gruczoł dokrewny mieszczący się w centrum mózgu. Właściwie to przysadka mózgowa odpowiada za bardzo wiele funkcji naszego organizmu. Od jej pracy zależy wzrost i waga, a nawet kolor oczu. Ona zarządza wszystkimi gruczołami wydzielania wewnętrznego. I jeśli działalność przysadki zmniejsza się, to odbija się na funkcjonowaniu tarczycy i jajników. One po prostu słabną. A górę bierze nadnercze, które wytwarza hormony męskie. Ostatnie jak wiadomo lubią się osiedlać w tłuszczu na brzuchu. Dlatego i szukają dla siebie schronienia. Taką samą będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego rośnie brzuch mężczyznom i kobietom w starszym wieku. Różnica jest tylko w tym, że nastąpienie menopauzy jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym.
Dlaczego mężczyznom rośnie brzuch?Zwiększenie obwodu talii u mężczyzn może być również związane z zaburzeniami hormonalnymi, które często towarzyszą niepłodności i impotencji. Cóż, lub zmniejszeniu siły seksualnej. Ale zależy to nie tylko od poziomu hormonalnego. Powodować zwiększenie brzucha mogą i niektóre inne choroby. Na przykład zapalenie gruczołu krokowego lub gruczolak prostaty, choroby serca lub układu oddechowego, niechęć do aktywności fizycznej i zamiłowanie to tłustego jedzenia, predyspozycje genetyczne i jeszcze cała masa różnych dolegliwości. Wszystkie one w pewnym stopniu dotyczą kobiet, ale jest jeszcze jedna męska przyczyną otyłości – niepowstrzymane uwielbienie dla piwa.
Dlaczego od piwa rośnie brzuch?I dlaczego właśnie mężczyznom, niby kobiety nie piją tego pienistego napoju? Piją, oczywiście i trzeba przyznać, też tyją. Ale u nich tłuszcz odkłada się w typowych kobiecych miejscach: na udach, piersiach i pośladkach. Brzuch cierpi już w ostatniej kolejności. A oto przedstawiciele silniejszej płci tyją z brzucha. Po pierwsze dla nich właśnie taki rodzaj otyłości jest typowy. Po drugie dlatego, że pod piwo jedzą wysokokaloryczne pokarmy, słone orzeszki i krakersy, wędliny, suszone ryby, smażone mięso. Ponadto podczas delektowania się piwem zwykle nikt się nigdzie nie spieszy. Wszyscy siedzą i spokojnie rozmawiają, a potem idą spać. I wreszcie po trzecie, piwo zawiera odpowiedniki hormonów żeńskich, które wywierają szkodliwy wpływ na organizm mężczyzny, obniżając poziom androgenów w organizmie i powodując zaburzenia równowagi hormonalnej. Kiedy wszystkie trzy czynniki występują jednocześnie, to może mieć katastrofalne skutki dla organizmu.
Co robić, gdy zaczął rosnąć brzuch?Jeśli nie jesteś zwolennikiem nałogów, uważaj na siebie, pokochaj sport, dużo chodź pieszo i nie spędzaj zbyt dużo czasu przy komputerze, a jeśli twoja waga zaczyna cię niepokoić, koniecznie odwiedź lekarza. Jeśli zdążysz powstrzymać zwiększenie brzucha zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, bardzo szybko wrócisz do normy i potrafisz zapobiec wielu zaczynającym się chorobom. Więc uważaj na siebie i twój organizm odpowie ci wzajemnością.