Zalety aktywności fizycznej – dlaczego warto uprawiać jogę?

dlaczego warto uprawiać jogę

U wielu konserwatywnie myślących ludzi joga wciąż kojarzy się z wychudzonymi joginami, siedzącymi na gwoździach i znajdującymi się przez całą dobę w stanie nirwany. I kłócić się nie ma powodu, dla Europejczyka to nie wygląda estetycznie, choć pewnie takie możliwości ciała też można przypisać korzystnym właściwościom jogi. Ale ostatnimi czasy joga staje się coraz bliżej "do ludu" – pojawiają się nowe, uproszczone kierunki: joga dla relaksu, joga dla kobiet w ciąży, joga dla kobiet, itp. Najwyższy czas nauczyć swój mózg nowego kojarzenia słowa "joga". A mianowicie zawsze myśleć o młodych, energicznych, zrównoważonych i pozytywnych kobietach uprawiających ten fizyczny i duchowy kierunek sportu. Aby przekonać się ostatecznie, rozpatrzymy dlaczego warto uprawiać jogę współczesnemu człowiekowi.

Układ sercowo-naczyniowy

Gdyby ludzie przestali chorować na choroby sercowo-naczyniowe, śmiertelność na Ziemi chyba spadłaby kilkakrotnie. Dlaczego warto uprawiać jogę dla zdrowia twojego serca – przede wszystkim, żeby dostarczyć większą ilość tlenu. Kiedy aktywnie oddychamy pobudza się nasze krążenie krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się, serce trenuje się i staje się bardziej wytrzymałe, a każda komórka organizmu dostaje swoją porcję żywności i tlenu.

Jednak osobom, które już cierpią na choroby sercowe, trzeba bardzo ostrożnie podejść do uczęszczania na trening jogi. Po pierwsze musi to być specjalna grupa jogi zdrowotnej. A po drugie o tym musi być poinformowany lekarz prowadzący.

Układ oddechowy

Kontynuujemy temat tlenu w naszym życiu. Dlaczego warto uprawiać jogę dla płuc – z pewnością dlatego, że podczas treningu szczególna uwaga jest poświęcona właśnie oddechowi. Joga zaczyna się z wydechu – oczyszczenia płuc i trwa przy ciągłym oddychaniu w każdej, najbardziej niewygodnej pozycji. Jeśli twoje oddychanie przerywa się, cały trening elastyczności nie przyniesie efektu.

Z pomocą jogi uczymy się i przyzwyczajamy się do ciągłego głębokiego oddychania bez opóźnień. To z jednej strony zwiększa pojemność płuc, a z drugiej strony – uczy relaksować i w sytuacjach stresowych zrobić wydech.

Układ rozrodczy

W jodze mówi się, że kompleksy i obniżona seksualność pojawiają się wskutek zbytniego napięcia mięśni miednicy. Dużo siedzimy, a to sprzyja zastojowi krwi w miednicy małej i nie może nie wpływać na funkcję narządów płciowych i oczywiście na samopoczucie. Dlaczego warto uprawiać jogę dziewczynom? Przede wszystkim dlatego, że ćwiczenia uczą kontrolować swoje ciało, usuwać blokady energetyczne i sztywność mięśni. Ruchome stawy, dobry stretching, elastyczna skóra – to pomoże kobiecie być pewną siebie, atrakcyjną i pożądaną. I co najważniejsze – nauczy ją kochać samą siebie.

 
Powiązane artykuły:
Odmiany jogi – jaki rodzaj zajęć wybrać?
Jeśli rozstrzygnęliście zająć się jogą i zdziwiliście się poznawszy, że ona ma kilka odmian, to ten artykuł pomoże wyznaczyć się z tym, który rodzaj podchodzi najlepiej.
Joga – oddychanie – jak poprawnie wykonywać?
W jodze wszystko zależy nie tyle od asan, a szybciej od prawidłowego oddychania, które odpowiada za wyswobodzenie i prawidłową cyrkulację energii. Właśnie o oddychaniu w jodze opowiemy w tym artykule.
Oddechowa joga – technika uzdrowienia organizmu
Oprócz asan w jodze, jedną z najważniejszych ról gra prawidłowe oddychanie. Jak poprawnie dyszeć przy zajmowaniu się jogą? O tym opowiemy w naszym artykule, który jest poświęcony temu tematowi.
Korzyść jogi – dla kobiet, dzieci i mężczyzn
O korzyściach normowanego wysiłku fizycznego wiadomo wszystkim, nawet tym kto prowadzi siedzący sposób życia. W tym artykule rozpatrzymy pytanie o korzyści jogi dla organizmu człowieka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty