Dobry sposób na szybkie odzyskanie blasku w łazience – jak przywrócić wannie biel?

jak przywrócić wannie biel

Z czasem nawet najbardziej wysokiej jakości wanna akrylowa lub żelowa przybiera niepożądany kolor i traci pierwotny połysk, mimo że gospodyni o nią dobrze dba. Powoduje to stały wpływ wody na powierzchnię, w wyniku czego mogą pojawić się wapienne osady, a także pleśń, grzyb lub rdza. Niestety wiele środków do mycia nie zawsze pomaga rozwiązać problem. Jak przywrócić wannie biel? Porozmawiajmy o tym niżej.

Najbardziej popularne sposoby na czyszczenie wanny

Wybierając odpowiednią metodę czyszczenia wanny, należy wyznaczyć materiał, z którego jest ona wyprodukowana. Wanna może być żeliwna lub emaliowana. Naturalnie, że i podejścia stosują różne.

Najpierw rozważmy, czym można wyczyścić wannę emaliowaną.

  1. Najprostszy sposób – za pomocą sody oczyszczonej. Jak prawidłowo wyczyścić wannę sodą i czy można to robić? Oczywiście, że tak. Trzeba dodać sody do środka czyszczącego do wanien lub po prostu wymieszać z wodą do powstania papki. To pomoże bardziej skutecznie usunąć przebarwienia i brud z powierzchni. Przy tym lepiej wybrać do czyszczenia sztywną gąbkę lub szczoteczkę do zębów nadającą się do walki z najbardziej uporczywymi plamami. Ale w żadnym wypadku nie wolno stosować metalowych gąbek – to może bezzwrotnie uszkodzić powierzchnię twojej wanny.
  2. Żeby usunąć lekkie zanieczyszczenia czyścimy wannę octem lub sokiem z cytryny. Należy nanieść płyn na plamy i dać czas na działanie, po czym dokładnie spłukać wodą.
  3. Skutecznym sposobem jest wtarcie papki z sody i amoniaku na problematyczne miejsca. Pozostawiamy na pół godziny i spłukujemy ciepłą wodą.
  4. Roztwór amoniaku z wodą utlenioną w proporcji 2:1 nanosimy na plamy i dokładnie spłukujemy za 25-30 minut.

A czym najlepiej czyścić wanny żeliwne? Wydawałoby się, że taki rodzaj wanien jest najmniej podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Ale woda jest bezlitosna nawet w stosunku do nich. Czyścimy wanny żeliwne sodą i octem według poniższego schematu:

  • nanosimy gąbką ocet na zabrudzone miejsca;
  • za 10-15 minut posypujemy sodą i dokładnie przecieramy;
  • dokładnie myjemy wannę ciepłą wodą;
  • wycieramy wannę żeliwną do sucha, aby podkreślić biel i uniknąć dalszego wpływu wilgotności.

Aby uniknąć zanieczyszczenia wanny w przyszłości, staraj się do sucha wytrzeć ją po użyciu, a także nie zamykaj drzwi, jeśli nie masz zainstalowanego wydajnego systemu wentylacyjnego.

 
Powiązane artykuły:
Usunięcie zatorów w rurach
Zapewne każdej kobiecie należało chociażby raz w życiu zderzać się z problemem zatorów. Lecz zawsze może stać się tak, że jego nie okaże się obok, a sytuacja będzie wymagała bezzwłocznego rozwiązania.
Samodzielne udrażnianie toalety – jak wyczyścić muszlę klozetową?
Zatkana muszla klozetowa – ogromny problem w domu, co często staje się przyczyną wezwania hydraulika. Jak można przeczyścić muszlę samodzielnie, bez pomocy fachowców? O tym opowiemy w artykule.
Skuteczne sposoby na utrzymanie wanny w czystości – jak wyczyścić wannę z rdzy?
Większość gospodyń zderzała się z problemem pojawienia się rdzy na wannie i bardzo często rozwiązaniem problemu staje się kupno nowej. Jednak nie pośpieszajcie przyjmować takie radykalne metody, wszystko nie jest tak beznadziejne jak wygląda.
Sposoby na walkę z pleśnią w domu – jak pozbyć się grzyba w łazience?
Grzybek w łazience - to nie tylko nieestetycznie, ale i szkodliwie dla zdrowia, toż podejmować działania trzeba jak najprędzej. Jak walczyć z grzybkiem? O tym czytamy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty