Dobrze prosperujący biznes – 6 podstawowych zasad

dobrze prosperujący biznes

Jeszcze całkiem niedawno dziewczynom, które interesowało pytanie, w jaki sposób prowadzić dobrze prosperujący biznes, radzono zapomnieć o tym i wrócić na kuchnię, aby gotować barszcz. Dziś już dosyć rzadko można usłyszeć takiego typu wypowiedzenia, ponieważ ciągle wzrasta liczba kobiet, które osiągnęły znaczne sukcesy w biznesie. Bardzo cieszy ten fakt, że owa tendencja jest charakterystyczna nie tylko dla Zachodu, ale również dla Polski.

Tajemnice zyskownego biznesu

O różnych tajemnicach prowadzenia własnego biznesu, dobrania poprawnego pomysłu i zaufanych partnerów napisano już wiele, jednak zazwyczaj decydującym krokiem ku zdecydowanym działaniom nie jest wcale zysk. Wiele kobiet, które osiągnęły sukces w biznesie czerpały natchnienie z historii innych przedsiębiorców, ich przykład pomagał uwierzyć we własne siły, a niektóre osobiście opracowane zasady zostały normami powszechnie obowiązującymi dla wiele pokoleń biznesmenów. A o jakich zasadach dobrze prosperującego biznesu świadczą historię znanych kobiet biznesu przeszłości i współczesności, które przetorowały sobie drogę w świecie przedsiębiorczości własnym wysiłkiem?

  1. Oszczędność – to jest dobrze. Właśnie owej zasady przestrzegała właścicielka pierwszej sieci salonów piękności w świecie, Helena Rubinstein. Do niej należy pomysł wyodrębnienia trzech typów cery i stworzenia trzech typów pielęgnacji poszczególnego typu cery, który dziś jest wykorzystywany przez wszystkie salony piękności. Nie zważając na to, że salony piękności były zyskownymi – działały w Australii, następnie w Europie, USA, pani Rubinstein nigdy nie wydawała bezmyślnie pieniędzy, zawsze oszczędzała. Na przykład nie odwiedzała drogich restauracji, być może dlatego, że w nich nie można było się targować, co bardzo uwielbiała robić pani Rubinstein.
  2. Nigdy nie odwracaj się od klientów. Estee Lauder kierowała się ową zasadą i stworzyła potężne imperium kosmetyczne. Jako pierwsza zaproponowała prezenty i bezpłatne próbki w zamian za nabycie kosmetyków, sklepy Estee Lauder bardzo pociągały klientów, nie tylko dzięki prezentom, ale również dzięki temu, że mogły otrzymać poradę bezpośrednio od właścicielki marki kosmetycznej, która nie odmawiała sobie tej przyjemności.
  3. Zawsze krocz do przodu i myśl globalnie. Heidi Ganal, która musiała dbać o dwa koty swojej znajomej, postanowiła stworzyć schronisko dla zwierząt. Korzystają z nich gospodarze pupili, których nie ma z kim zostawić podczas urlopu lub wyjazdu służbowego. Również w schroniskach Heidi można leczyć zwierząt. Jasna rzecz, że owa sieć nie powstała od razu, krok po kroku były realizowane nowe pomysły, w wyniku czego powstał potężny biznes.
  4. Niech biznes pociąga cię. Zajmowanie się ulubioną sprawą pomogło Hedzie Kandel przekształcić własny portal internetowy ze zniżką dla podróżników na bardzo popularny. Hedda uważa, że jeśliby nie uwielbiała własnego zajęcia, a po prostu chciałaby się wzbogacić, to jej by się nic nie udało.
  5. Ucz się w ciągu całego życia. Venus Williams, która osiągnęła niesamowity sukces w tenisie, znalazła czas na studiowanie designu i w roku 2002 rozpoczęła pracę w tej branży. Do niej należy makiet miasteczka olimpijskiego w Nowym Jorku, który był jednym z pretendentów na przeprowadzenie igrzysk w roku 2012. W roku 2007 Venus otrzymała dyplom designera odzieży, a w roku 2011 udała się do szkoły biznesu, aby otrzymać tytuł MBA. Ona uważa, że gwarancją zyskownego biznesu jest dążenie do poznania czegoś nowego, należy zostać prawdziwym zawodowcem.
  6. Nie słuchaj sceptyków. Caroline Chu, właścicielka biznesu kosmetycznego, który dziś wart jest kilku milionów, ciągle słyszała od swoich znajomych sceptycznie wypowiedzi. Chu do 40 lat pracowała na stanowisku dyrektora kreatywnego NVIDIA, jednak w pewnym momencie praca przestała jej się podobać, więc postanowiła kardynalnie zmienić branżę. Rodzina i przyjaciele podkreślali jej wiek, mówili, że nic nie wie o tajemnice zyskownego biznesubiznesie kosmetycznym, dlatego nigdy nie zostanie dobrym biznesmenem.

Jednak Chu nie słuchając nikogo zabrała się do pracy – w dzień nawiązywała kontakty, a w nocy pakowała towar. W wyniku ogromnego wysiłku udało jej się osiągnąć sukces, natomiast sceptycy ze wstydem przypominają własne krytyczne wypowiedzi.

I w końcu dobrze zarabiająca biznes lady może być dobrą matką i żoną. Początek kariery biznesowej wcale nie zmusza cię do zrezygnowania ze szczęścia osobistego. Wiele znanych kobiet, którym udało się zbudować dobrze prosperujący biznes, mają szczęśliwą rodzinę i wychowują dzieci.

 
Powiązane artykuły:
Biznes domowy dla kobiet – pomysły i porady
Nasz artykuł o tym, które idee można zrealizować dla stworzenia własnego "domowego" biznesu dziewczynie. Opowiemy dlaczego praca w domu przyciąga wiele kobiet i jak zorganizować swoją sprawę.
Jak zostać korepetytorem?
Jeśli macie pedagogiczną edukację i potrzebujecie dodatkowego zarobku – możecie zostać korepetytorem. O tym, co dla tego konieczne i od czego rozpocząć – opowiedziano w tym artykule.
Czym się zająć na emeryturze samotnej kobiecie?
Wiek emerytalny jest okresem, kiedy człowiek może zadedykować sobie ogromną ilość czasu i robić to, co jemu podoba się. Jest ogromna ilość zajmowań, które staje się dostępne w tym okresie. Część z nich doprowadziliśmy w tym artykule.
Jak napisać książkę – od czego zacząć?
Żeby zostać pisarzem należy napisać chociażby jedną książkę. Dlatego zdarzy się wymyślić fabułę, personaży, złożyć dokładny plan i usadowić za pracę. Lecz żeby wasz utwór doszedł do czytelnika, należy spróbować go wydać.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty