Domowe sposoby na odkamienianie – jak usunąć kamień z czajnika?

jak usunąć kamień z czajnika

Z czasem w każdym czajniku lub na jego spirali elektrycznej osadza się gruba warstwa kamienia. To są osady soli potasu i magnezu z twardej wody. Nawet jeśli zawsze używać wody filtrowanej, problemów z kamieniem nie unikniesz. Czajnik elektryczny może też ulec uszkodzeniu z powodu przegrzania brudnej spirali, a używanie czajnika z kamieniem jest niebezpieczne dla zdrowia.

We wszystkich domowych metodach usuwania kamienia z czajnika stosowane są różne rozwiązania na podstawie kwasu.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Usuwanie kamienia z czajników metalowych za pomocą octu – to najprostszy i najskuteczniejszy sposób. Trzeba wlać do czajnika litr wody i pół szklanki octu, doprowadzić roztwór do wrzenia i obserwować jak znika kamień kotłowy. Jeśli jeszcze się trzyma – zagotować czajnik ponownie około 15 minut. Dla czajników emaliowanych nadaje się sposób czyszczenia za pomocą sody. Należy wypełnić czajnik wodą i dodać łyżkę sody, powoli gotować 30 minut. Następnie naczynie należy oczyścić, wlać czystą wodę i postawić na ogień, aby pozostałości sody rozpuściły się.

Jeśli czajnik jest w zaniedbanym stanie, warto stosować gotowanie na przemian z sodą, potem z kwasem cytrynowym, a następnie z octem. Taki sposób nie nadaje się do czyszczenia czajników elektrycznych.

Do usuwania kamienia kotłowego można również użyć obierków z ziemniaków i jabłek. Trzeba je dobrze umyć, zalać wodą i niedługi czas gotować, następnie wodę należy wylać, czajnik spłukać. Taka metoda również nie sprawdza się w przypadku czajników elektrycznych.

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?

Z czajnika elektrycznego można pozbyć się kamienia za pomocą roztworu kwasku cytrynowego. Do litra wody należy dodać dwie paczki kwasku i zagotować. Osad ze spirali zniknie bez śladu.

Aby nie mieć do czynienia z zastarzałym kamieniem, warto raz w miesiącu gotować wodę w czajniku z dodatkiem kwasku cytrynowego i za każdym razem wlewać do niego świeżą, filtrowaną wodę.

 
Powiązane artykuły:
Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę?
Na żal, jak i dowolna kuchenna technika, kuchenka mikrofalowa często brudzi się i potrzebuje czystki. Jak łatwo i szybko obmyć kuchenkę mikrofalową? O tym opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
Szybkie i łatwe sposoby mycia zabrudzonej mikrofalówki – jak czyścić wnętrze mikrofalówki?
Wielu gospodyniom mycie kuchenki mikrofalowej może poddać się prawdziwym piekłem – zbyt męczącą jest ta sprawa. Jednak nie rozpaczajcie – w artykule podpowiemy szybki sposób jak oczyścić kuchenkę mikrofalową.
Pleśń w pralce – jak się jej pozbyć?
Wskutek stałej obecności wody i wilgoci w pralce może pojawić się pleśń, co brudzi odzież i wyrządza szkody zdrowiu. Jak pozbyć się takiego problemu? O tym opowiemy w artykule.
Kwasek cytrynowy do usuwania kamienia w czajniku
Pojawienie się kamienia i osadu może beznadziejnie zepsuć czajnik, toż z takim problemem należy walczyć. Jak można wykorzystać kwasek cytrynowy w jakości środka od osadu? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty