Dowiedz się, сzy mogą być mdłości w pierwszym tygodniu ciąży?

Czy mogą być mdłości w pierwszym tygodniu ciąży

Czy mogą być mdłości w pierwszym tygodniu ciąży? Zdecydowanie nie. Tak ci odpowie każdy ginekolog, a pogorszenie zdrowia i nudności przypisze zatruciu czy autosugesti. Ale jak mówią "niema dymu bez ognia" i liczne historie mamuś - wprost to potwierdzają. Wiele kobiet twierdzi, że odczuły mdłości już w pierwszym tygodniu lub kilka dni po zapłodnieniu. Zobaczymy, jak wyjaśnić to zjawisko.

Dlaczego są mdłości w pierwszych tygodniach ciąży?

Toksemia - zjawisko nieprzyjemne, lecz w większości przypadków nie do uniknięcia. Wiele mamuś z przerażeniem myśli o zbliżającej się dolegliwości, a inne słuchają każdego dzwonka od ciała i cieszą się nawet z najmniejszego śladu ciąży. Mdłości jako pierwsza oznaka ciąży, bardzo rzadko pojawiają się przed opóźnieniem miesiączki. Ponieważ ten stan, jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a raczej aktywną produkcję progesteronu, który przypada na 3-4 tydzień po spotkaniu komórek jajowych i spermatozoidy, lub 5-6 tydzień po regule Naegelego. Warto jednak zauważyć, że toksemia, która pojawiła się nawet w tym terminie, jest uważana za wczesną i wyjaśnia się indywidualnymi cechami organizmu.

Wychodząc z powyżej powiedzianego, ginekolodzy odpowiadając na pytanie, czy mogą być nudności w pierwszych tygodniach ciąży, kategorycznie mówią - nie.

Jedyne, naukowe wyjaśnienie takiej wczesnej nudności - to błąd w obliczeniach. Jeśli przypuścić, że za punkt wyjścia kobieta przyjmuje dzień zapłodnienia lub pierwszy dzień opóźnienia miesiączki, to jest prawdopodobne, że sprawa nie jest związana macierzyństwem. Ponieważ z reguły, na moment opóźnienia miesiączki, termin ciąży wynosi 2 tygodnie (czy 4 po regule Naegelego odpowiednio), zmiany hormonalne idą już pełnym obrotem i lekkie pogorszenie zdrowia całkiem może naprowadzić na myśl o cudzie, jaki się odbył. Oczywiście, w większości wypadków, okazuje się tak, że toksemia zaczyna się po opóźnieniu miesiączek, stąd i śmiałe twierdzenie mamuś, że w pierwszym tygodniu ciąży kobieta może czuć mdłości.

Ważny czynnik mdłości w pierwszym tygodniu ciąży

Jednak, jest jeszcze jedno wyjaśnienie tego co się dzieje - to wczesna owulacja. A mianowicie, jeśli komórka jajowa była zapłodniona tydzień wcześniej od przeznaczonego terminu, wtedy całkiem prawdopodobnie, że przyszła mamusia może mieć nudności w tak nazywanym, pierwszym tygodniu ciąży.

Później zwyczajnie okaże się, że "pierwszy" tydzień był daleko nie pierwszy, lecz to już nie będzie miało zasadniczego znaczenia. Więc, czy mogą być mdłości w pierwszym tygodniu ciąży? - odpowiedzieć na to pytanie, jak się okazuje, nie jest łatwo. Zwłaszcza, jeśli brać pod uwagę różne indywidualne cechy i wierzyć w istnienie, tak zwanego instynktu macierzyńskiego.

 
Powiązane artykuły:
Ile dni po zapłodnieniu pojawiają się mdłości?
Wszystkie kobiety oczekujące dziecka niepokoi pytanie, kiedy czekać początku toksykozy. Przyszłe mamusie z obawą czekają na to wydarzenie i chcą być do tego przygotowane. Między innymi, nastrój na pozytyw i przyjemne myśli, bardzo dobrze pomagają przeżyć wszystkie trudności pierwszego trymestru ciąży.
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty