Droga do spokojnego życia – jak nauczyć się medytować?

jak nauczyć się medytować

Medytacja – to ćwiczenie sprzyjające relaksowi, zwolnieniu umysłu od codziennych problemów i trosk. Jeśli nauczysz się poprawnie medytować to pomoże ci w walce ze stresem i szkodliwymi przyzwyczajeniami, ujawni utajony potencjał, umocni wolę, polepszy pamięć i intelekt.

Jak nauczyć się medytacji?

Medytacja to nie czary czy magia co otwiera "trzecie" oko.To ćwiczenie, sprzyjające wznowieniu psychicznego i fizycznego zdrowia człowieka. Nauczyć się medytować samodzielnie w domu może każdy człowiek – byle było pragnienie, czas i miejsce.

Wiele osób wykorzystują medytację, nawet nie podejrzewając, na przykład kiedy "liczą owce" przy próbie zaśnięcia. Dlaczego to ćwiczenie działa? Przy "liczeniu owieczek" możesz skupić się na ich obrazie, a wszystkie myśli, które mogą przeszkodzić usnąć, porzucają cię. Dodatkowo uspokaja i usypia monotonię pojawienia się obrazów.

Jak samodzielnie nauczyć się medytować?

Jeśli chcesz nauczyć się medytacji samodzielnie, ale bardziej poważnej, najpierw znajdź czas na ćwiczenia. Najlepiej medytować przez 15–20 minut dwa razy dziennie – rano i wieczorem. To musi stać się twoim codziennym zwyczajem, który przynosi satysfakcję i daje energię.

Doskonałym miejscem dla medytacji w warunkach domowych będzie cichy i komfortowy pokój, lecz koniecznie nie ten, gdzie śpisz. Ludzie, co praktykują medytację, radzą stosować te ćwiczenia nawet w drodze – w pociągu czy autobusie. I chociaż w takich warunkach w całości rozluźnić się nie wyjdzie, medytacja pomoże odnowić siły i odpocząć. Jednak praktykować to trzeba tylko mając doświadczenie – u początkujących rozluźnić się przy dużym zgromadzeniu ludzi nie wyjdzie.

Żeby przyjąć prawidłowe dla medytacji położenie, nie obowiązkowo siadać do pozycji lotosu, można po prostu skrzyżować nogi "po turecku". Najważniejsze,żeby twój grzbiet był prostopadły powierzchni, na której siedzisz. Takie położenie jest potrzebne dla głębszego oddechu i zachowania świadomości, ponieważ medytacja przypuszcza graniczny stan. Dodatkowym bonusem zajęcia będzie to, że twoje plecy z czasem wyraźnie wzmocnią się i przestaną boleć.

Nauczyć się rozluźniać do medytacji jest dość trudne. Jeśli u ciebie nie będzie wychodzić –zostaw wszystko jak jest, z czasem nauczysz się w całości rozluźniać ciało. Następny krok – odłączenie myślenia. Jak tylko zaczniesz o czymkolwiek myśleć, wracaj swoją uwagą do punktu, z którego zaczynałaś koncentrować się.

Na czym koncentrować się podczas medytacji?
  1. Oddychanie. Śledź za swoim oddechem, śledź za ruchem powietrza wewnątrz ciebie.
  2. Mantrę lub modlitwę. Dowolna fraza, którą stale powtarzasz, traci swój sens i pomaga oczyścić rozsądek.
  3. Wizualizacja. Możesz przedstawić siebie w abstrakcyjnej chmurze czy kuli, przesunąć się do wyimaginowanej sytuacji, co daje spokój i ciszę.

Skupienie się na mantrze czy oddechu pomaga wyłączyć myślenie, lecz mózg przy tym nie przestaje funkcjonować. Podczas medytacji mózg zaczyna obrabiać otrzymaną w ciągu dnia informację, którą nie zdążyłaś obmyślić. A ty tylko obserwujesz ten proces od zewnątrz.

jak nauczyć się medytować samodzielniePorady dla początkujących

Jeśli chcesz nauczyć się poprawnie medytować, nie oczekuj natychmiastowych rezultatów i nie rzucaj zajęć. Czasami trzeba kilka miesięcy, żeby praktyka medytacji zaczęła przynosić swoje efekty.Lecz jeśli nie będziesz pracować nad sobą – nic nie wyjdzie. Przed medytacją nie trzeba dużo jeść, ponieważ ten proces spowalnia trawienie pokarmu,ale głodnym być nie trzeba, ponieważ myśli o jedzeniu będą cię odwracały-zjedz coś lekkiego.

Jeśli cierpisz na depresję, napady paniki, nerwowość, najpierw możesz odczuć pogorszenie swojego stanu. Guru medytacji uważają, że w ten sposób wychodzi cały nagromadzony negatyw. Ten stan przejdzie i będzie ci łatwiej.

 
Powiązane artykuły:
Medytacja dla relaksu psychicznego, czyli jak skutecznie rozluźnić organizm
Ten artykuł opowie o technice medytacji dla relaksu psychiki, które są niezastąpione dla pozbawienia nagromadzonych stresów i innego negatywu. Oprócz tego regularna praktyka pomaga nie tak mocno reagować na wypróbowania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty