Drugi trymestr ciąży - zmiany w organizmie

drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży, uważa się za najbardziej przyjemny okres w ciąży. Nie męczą cię wymioty poranne, czujesz się dobrze. Teraz masz czas, aby pomyśleć o sobie i swoim przyszłym dziecku. Jednak chociaż dużo razy ci mówiono, że 2 trymestr – to bezpieczny okres, musisz jednak przysłuchiwać się we wszystkie sygnały twego organizmu, zwracać uwagę na wszystkie nowe odczucia.

Zmiany w organizmie i nowe objawy

Zgaga

Zgaga będzie cię męczyć w drugim trymestrze. Żeby poczuć się nieco lepiej, staraj się jeść kilka razy dziennie maleńkimi dawkami. Menu kobiety w ciąży w 2 trymestrze, nie powinno zawierać kwaśnych cytrusowych owoców. Zaleca się spożywać chude mięso, kasze, drób, rybę, grzyby, chudy twaróg i mleko. W czwartym miesiącu ciąży już nie będzie cię nudzić, powróci apetyt i wreszcie będziesz mogła normalnie zjeść. Postaraj się, aby twoje menu było nie tylko smaczne, ale jednocześnie korzystne. Nie zapominaj wypijać dziennie 8 szklanek wody, dzięki czemu nie będziesz odczuwać ciężaru na żołądku i nie będziesz miała zaparć.

Wydzielina

Nie obawiaj się, gdy zauważysz w drugim trymestrze białą wydzielinę z pochwy. To jest normalne, ponieważ biel - tak jest nazywana owa wydzielina, zwalcza infekcje grzybkowe. Gorzej, gdy upławy mają żółty kolor, zielony, przeźroczyste lub mają ostry, nieprzyjemny zapach.

Rozstępy

Te nieprzyjemne dla każdej kobiety zjawisko pojawia się właśnie w drugim trymestrze, gdy zaczyna rosnąć brzuch i zwiększa się biust. Nie zasmucaj się gdy zauważysz na swoim ciele czerwone lub purpurowe paski - większość z nich zniknie po porodzie. Jasna rzecz- rozstępy to zjawisko indywidualne i zależą od właściwości twojej skóry, jednak korzystaj z kremów ujędrniających i nawilżających.

Obrzęki

Obrzęki - to nie nowy objaw w drugim trymestrze, ponieważ towarzyszą one kobietom w ciągu całej ciąży. Nic strasznego, ale gdy w 6 miesiącu ciąży oprócz obrzęków pojawiły się inne oznaki, takie jak podwyższone ciśnienie i wymioty, w takim wypadku obowiązkowo zasięgnij pomocy medycznej. Takie objawy są oznaką gestozy.

Drgawki

W drugim trymestrze pojawiają się drgawki. Ten nieprzyjemny objaw bardzo często jest wynikiem niedoboru magnezu, wapnia, potasu w organizmie kobiety. Aby dokładnie ustalić przyczyny drgawek w drugim trymestrze, należy zrobić dodatkowe badania k. Być może w taki sposób organizm reaguje na niski poziom cukru w krwi.

Niebezpieczeństwa drugiego trymestru

drugi trymestr ciąży żywienie

Pomimo tego, że w wielu książkach jest napisane, że drugi trymestr ciąży – to najbardziej spokojny okres, należy pamiętać o podstawowych miarach ostrożności. Jeśli na przykład odczuwasz ciągnące bóle w dole brzucha lub zauważyłaś krwiste upławy, nudzi cię lub bardzo szybko tyjesz – zasięgnij porady lekarza.

Kategorycznie zabronione jest spożycie alkoholu w drugim trymestrze, nawet czerwone wino. W tym okresie kształtują się wszystkie ważne narządy dziecka, więc spożycie alkoholu może mu zaszkodzić.

Jednak środek ciąży - to pozytywne emocje, seks w drugim trymestrze znowu sprawia ci przyjemność, już nie nudzi, pojawia się apetyt i dobry humor.

 
Powiązane artykuły:
Drugi poród – czy jest szybszy?
Kobietom, które planują podarować swojemu dziecku bratka czy siostrzyczkę, trzeba z szczególną powagą stosować tak do planowania i nurtu drugiej ciąży, jak i bezpośrednio do drugich porodów. O tym, na czym polegają ich właściwości, opowiemy teraz.
Wody płodowe - aka jest ich rola podczas ciąży?
Jak żyje się dziecku w brzuchu? To pytanie niepokoi każdą mamę. Jakże chce się zajrzeć tam, do wnętrza i zobaczyć, jak dziecko pływa w wodach. Co dają wody płodowe? Jakie one mają zapach i kolor? Dowiedzmy się więcej o tej ważnej kwestii.
Tajemnica pojawienia się nowego życia, czyli jak poczyna się dziecko
Sakrament narodzin nowego życia zbadano wzdłuż i w szerz, ale jednak do końca jest nieznany i na pewno nigdy nie będzie poznany. Jednak każdy chciałby wiedzieć jak odbywa się proces poczęcia dziecka. O tym opowiemy w artykule.
Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży
Z komórki, którą można zobaczyć tylko pod mikroskopem, już po 9 miesięcach trzymamy w rękach prawdziwe cudo – 3 kilogramy szczęścia! Jak odbywa się rozwój embriona na początku ciąży dowiadujecie się z naszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty