Dwojaczki dwukosmówkowe-dwuowodniowe – co to oznacza?

dwojaczki dwukosmówkowe dwuowodniowe

Ciąża – to okres, w którym masz do czynienia z różnymi niespodziankami: zachcianki i awersje pokarmowe, nowe odczucia w brzuszku i nagłe zmiany humoru. Jednak to nie wszystko. Najciekawsze odbywa się podczas badań USG. Dosyć często właśnie owe badania przynoszą wiele niespodzianek i najbardziej przyjemna ta, która mówi o ciąży wielopłodowej. Jednak wpis do karty ciąży przyszłej mamy czasami brzmi bardzo skomplikowanie: "ciąża dwukosmówkowa-dwuowodniowa", a zrozumieć o co chodzi pomoże lekarz i podręczniki ginekologii i położnictwa.

Dwojaczki, czy bliźnięta?

Wiadomo, że są dzieci, które rodzą się jednakowymi, a niektóre są całkiem różne. I to zależy od tego, ile komórek jajowych zostało zapłodnionych przez plemniki. Jeśli była tylko jedna komórka jajowa, to takie dzieci nazywają jednojajowymi dwojaczkami lub bliźniętami. Owe dzieci są tej samej płci i mają identyczny materiał genetyczny, czyli wyglądają tak samo.

Jednak są dzieci, które pojawiają się na świat w wyniku zapłodnienia od razu kilku komórek jajowych. Mogą być tej samej lub różnej płci i absolutnie nie muszą być do siebie podobne. Takie dzieci nazywają dwujajowymi bliźniętami lub dwojaczkami.

Ciąża dwukosmówkowa-dwuowodniowa u kobiet może się rozwijać jak w pierwszym, tak i w drugim wypadku, jednak tylko w wypadku przestrzegania niektórych zasad.

Ciąża dwukosmówkowa-dwuowodniowa oznacza to, że jest to ciąża z dwoma łożyskami i dwoma workami owodniowymi. Każde dziecko jest przymocowane do ścianek macicy własnym łożyskiem.

Jeśli mówimy o jednojajowych dwojaczkach, to między nimi znajduje się błona płodowa, która składa się z kilku warstw. Takie maluchy rodzą się o wiele rzadziej w porównaniu z dziećmi, które urodzą się w wyniku zapłodnienia od razu kilku komórek jajowych.

Otóż diagnoza ”ciąża dwukosmówkowa-dwuowodniowa” oznacza to, że niebawem urodzą się dwojaczki lub bliźnięta. A czy będą one wyglądać tak samo albo nie będą wcale do siebie podobne, zależy od tego, do jakiego typu bliźniąt one należą.

 
Powiązane artykuły:
Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
Wiele osób często plączą pojęcia bliźniaków i dwojaczków, błędnie uważając, że to jedno i to samo. Naprawdę to absolutnie różne warianty rozwoju wielopłodowej ciąży. Dokładniej o tej inności czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
Bliźnięta chłopak i dziewczynka – anomalia czy tajemnica przyrody?
Wielopłodowa ciąża – samodzielnie zjawisko rzadkie i rodzą się w takim wypadku w zasadzie dzieci jednej płci. Należy być dużym szczęściarzem, żeby "wygrać jackpot" – począć różnopłciowych bobasów jednocześnie, jednak takie przypadki zdarzają się...
W którym tygodniu można rozpoznać ciążę dwujajową?
Niektóre pary świadomie planują urodzenie dwojaczków, inni boją się pojawienia na świecie od razu 2 bobasów, lecz prędzej czy później należy poznać, ile serc bije wewnątrz was. Zorientujmy się, na którym terminie to już wiadomo.
Ciąża wielopłodowa – objawy w początkowym okresie
Dwojaczki w łonie matki zawsze rozwijają się o wiele bardziej odczuwalnymi dla kobiety. Dlatego przy wyrażonych oznakach ciekawego położenia interesuje je, czy może to będzie ciąża wielopłodowa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty