Dziecko chodzi na palcach – przyczyny

dziecko chodzi na palcach przyczyny

Twoje dziecko zaczyna robić pierwsze, długooczekiwane kroki! Z dużą niecierpliwością czekają na ten moment wszyscy rodzice! Niektóre bobasy zaczynają chodzić już w wieku 9 miesięcy, a niektóre dzieci, które są szczególnie ostrożne, zaczynają chodzić w wieku 1 roku i 3 miesięcy. Jednak wszyscy lekarze zgadzają się co do tego, że lepiej, gdy dziecko zaczyna chodzić niezbyt wcześnie. Najlepszym wiekiem do zrobienia pierwszego kroku jest 1 rok. U dzieciaczków, które zaczynają chodzić zbyt wcześnie niepoprawnie kształtuje się stopa i na początku one chodzą na palcach.

Jednak to nie jedyny czynnik, który może sprzyjać temu, że dziecko wstaje na palce. Niektórzy rodzice zauważają, że ich dziecko nie dotyka całą stopą podłoża i niebezpodstawnie zaczynają się martwić. W niniejszym artykule postaramy się zrozumieć, dlaczego dziecko chodzi na palcach i poznamy przyczyny tego zaburzenia.

Dlaczego dziecko czasami chodzi na palcach?

Istnieje mnóstwo niewinnych przyczyn, dlaczego twoje dziecko chodzi na palcach, na przykład:

  • w taki sposób chce zobaczyć to, co się znajduje zbyt wysoko;
  • chce zwrócić na siebie uwagę;
  • maluch próbuje nowy sposób poruszania się;
  • naśladuje ruchy dorosłego, etc.

Owe przyczyny nie zawierają w sobie żadnego niebezpieczeństwa, jednak należy uważać na to, aby dziecko dotykało całą stopą podłoża. Takiego typu zachowanie to zjawisko krótkotrwałe i prawdopodobnie zauważysz, że to jest zwykłą zabawą.

Jednak chodzenie na palcach nie zawsze - jest niewinnym zjawiskiem. Jeśli rodzice widzą, że dziecko praktycznie przez cały czas niepoprawnie ustawia stopę, muszą natychmiast udać się do lekarza-neuropatologa.

Podstawową przyczyną tego dlaczego dziecko chodzi na palcach jest mięśniowa dystonia albo nierównomierne napięcie mięśni nóg. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze wzmożonym i obniżonym napięciem mięśni. Drugim poważnym problemem, który jest przyczyną tego, że dziecko chodzi na palcach jest uszkodzenie układu piramidowego. Taka patologia zazwyczaj jest skutkiem urazu podczas porodu i polega na zaburzeniach funkcjonowania mózgu głównego, który odpowiada za układ ruchu. W pierwszym i drugim wypadku natychmiast należy udać się do lekarza, ponieważ jeśli we właściwym czasie tego nie zrobić, to może być przyczyną poważnych zaburzeń, na przykład może dojść do rozwoju cerebralnego dziecięcego paraliżu.

Warto podkreślić, że dosyć często przyczyną zaburzeń funkcjonowania układu ruchu u maleńkich dzieci jest nadmierne zainteresowanie rodziców różnymi chodzikami, ponieważ właśnie podczas ich wykorzystania u dziecka kształtuje się przyzwyczajenie chodzić na palcach. Aby uniknąć takiego typu patologii należy bardzo rzadko korzystać z chodzików i obowiązkowo zakładać maluchowi sandałki z twardą podeszwą. Niektórzy lekarze w ogóle nie zalecają używania takiego typu sprzętu.

Co robić jeśli dziecko bardzo często chodzi na palcach?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, w każdym bądź wypadku warto udać się do lekarza. Doświadczony lekarz bez wątpienia zrozumie przyczyny, dlaczego dziecko chodzi na palcach i albo uspokoi rodziców, albo określi potrzebne leczenie.

dziecko chodzi na palcach

Zazwyczaj lekarze w takich wypadkach zalecają następujące typy rehabilitacji:

  • fizjoterapia;
  • elektroforeza;
  • zawodowy masaż (jeśli masz odpowiedni poziom przygotowania możesz robić masaż dziecku samodzielnie);
  • buciki parafinowe;
  • kąpiele z dodawaniem naparu rumianku, uczepu, lawendy i innych ziół;
  • gimnastyka lecznicza dla dzieci w wieku starszym.
 
Powiązane artykuły:
Dziecko szpotawi – co robić?
Z problemem szpotawości u dzieci zderza się wielu rodziców. Czasami to właściwości kształtowania chodu malutkiego brzdąca, a czasami utajony problem wymagający bacznej uwagi dla wczesnego diagnozowania odchyleń.
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – przyczyny i rehabilitacja
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci przy urodzeniu jest fizjologicznym zjawiskiem i stopniowo zaczyna rozprostowywać rączki i nóżki. Jeśli sytuacja nie zmienia się, to warto zwrócić na to szczególną uwagę.
Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Nierzadko rodzice malutkich dzieci zderzają się z problemem chodzenia na palcach. Niektóre tak robią czasami. Lecz niektóre bobasy chodzą na palcach z regularnością i to zaczyna niepokoić.
Dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców?
Chodzenie na koniuszkach palców u malutkich dzieci spotyka się dosyć często. W większości wypadków to jest po prostu studiowaniem swoich nowych możliwości. Jednak czasami przyczyny mogą być głębsze i poważniejsze.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty