Dziecko kaszle ponad miesiąc i nic nie pomaga

dziecko kaszle ponad miesiąc i nic nie pomaga

Wielu rodzicom znana jest sytuacja, gdy leczysz u dziecka kaszel w ciągu miesiąca i dłużej, a wszystko na próżno – nic nie pomaga. Przede wszystkim należy zrozumieć, że sam kaszel nie jest chorobą, a tylko jednym z jej objawów. Dlatego leczyć należy w pierwszej kolejności tę dolegliwość, która wywołała pojawienie się kaszlu. Ale to w najgorszym wypadku. Czasami uporczywy kaszel jest skutkiem wdychania "złego" powietrza.

Co począć?

W każdym razie, jeśli dziecko ciągle kaszle i nic nie pomaga, należy przeprowadzić kompleksowe badanie, aby wykluczyć obecność choroby: zrobić badanie krwi, sprawdzić odczyn poszczepienny po szczepionce przeciw gruźlicy, skonsultować się z pediatrą, ftyzjatrą, pójść z wizytą do lekarza internisty. Warto zauważyć, że o niektórych chorobach, powodujących napadowy kaszel, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy. Na przykład jednym z etapów askarydozy jest uwalnianie się z jaj larw w jelicie cienkim i ich wędrówka drogą naczyń krwionośnych do wątroby i płuc. To często bywa przyczyną tego, że dziecko ciągle kaszle w okresie poza sezonem i nic nie pomaga.

Również ponad 8 tygodni dziecko może "dręczyć" kaszel spowodowany pałeczką krztuśca. Warto zauważyć, że nawet szczepione dzieci na 100% nie są chronione od tej infekcji, po prostu u nich choroba może przebiegać w sposób atypowy – małoobjawowo, bez spazmatycznego kaszlu. Przy tym postawić diagnozę można tylko na podstawie wyników badań laboratoryjnych, dla których pobierają wymaz z gardła.

Ale najczęściej kaszel u dziecka, trwający w ciągu miesiąca i więcej, przy którym nic nie pomaga, jest konsekwencją ostrej choroby układu oddechowego (ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej). W takim przypadku należy w ciągu kilku dni leczenia za pomocą preparatów farmaceutycznych wywołać kaszel produktywny (mokry, wilgotny), czyli z odkrztuszaniem wydzieliny, a następnie – przestać dawać leki, zastępując je masażem i ciepłymi napojami.

Przyczyny przewlekłego kaszlu niezwiązane z chorobą

Jeśli dziecko kaszle ponad miesiąc i nic nie pomaga, może mu się po prostu nie odpowiada mikroklimat mieszkania: gorąco, duszno, zakurzone. W takim przypadku utrzymanie czystości i świeżości w pomieszczeniu rozwiąże problem. Codziennie wietrz pokój, w którym bawi się i śpi dziecko, myj podłogę, wycieraj kurz, często zmieniaj pościel. Do wzbogacania powietrza w tlen wykorzystaj rośliny doniczkowe, a w celu zwiększenia wilgotności powietrza – nawilżacz powietrza.

Jeśli dziecko kaszle ponad miesiąc i nic nie pomaga, być może ono używa mało płynu, w wyniku czego cierpi na suchość w jamie ustnej. W tym przypadku pomoże picie wody, kompotów, mleka.

Jeśli dziecko nadal ma kaszel od ponad dwóch miesięcy i nic nie pomaga, przyczyną może być dym tytoniowy lub dziecko jest uczulone na sierść zwierzęcia. W tym przypadku wszystko jest proste. Dopóki nie przestaniesz palić w mieszkaniu lub nie pozbędziesz się zwierzęcia – kaszel u dziecka nie ustąpi.

 
Powiązane artykuły:
Dziecko się poci – czy jest to powodem do niepokoju?
System termoregulacji w dziecięcym wieku przedłuża rozwijać się, czyli na tym etapie często powstają sytuacje, kiedy dziecko poci się. Zrozumieć i zorientować się pomoże nasz artykuł.
Hartowanie dzieci latem – konsultacje dla rodziców
Jeśli w zimie wiele rodziców obawiają się zaczynać hartować swoich dzieci, to latem pogoda popycha do tego, przecież naokoło tyle możliwości do hartowania organizmu.
Dlaczego dziecko ma czkawkę – czyli kiedy czkawka powinna niepokoić?
Dzieci mogą czkać z różnych przyczyn i w swojej zdecydowanej większości czkawka nie wywołuje żadnego alarmu. Lecz jeśli podobne zjawisko - całkiem nie rzadkość dla waszego dziecka, warto zwrócić się z problemem.
Przyczyny skurczów przepony – dlaczego dziecko często ma czkawkę?
Czkawka – natrętny stan, co dostarcza dyskomfort, jednak nic strasznego w tym procesie nie ma. Lecz pomóc dziecku można wyjaśniwszy przyczynę takiej reakcji organizmu i usunąć go. Omówimy dlaczego dzieci czasami często czkają.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty