Dziecko kradnie – co począć, jak nauczyć rozumu małego złodziejaszka?

Określenie "kradzież" jak udowodnili psychologowie nie może być zastosowane do przedszkolaków. Ich psychika nie rozumie różnicy między "swoim" a "obcym" i to jeszcze raz wyjaśnia dlaczego dzieci kradną zabawki będąc u kogoś w gościnie i przynoszą je do domu. Co robić rodzicom jeśli kradnie dziecko starsze? Psychologowie radzą: spróbuj znaleźć przyczynę i porozmawiać z dzieckiem.
Co zrobić jeśli dziecko zaczęło podkradać cudze rzeczy?
Powodów, dla których syn lub córka może przynieść cudzy telefon, zabawki, książki do domu może być kilka:
- pragnienie posiadania czegoś, czego mu nie kupują;
- możliwość przyciągania do siebie uwagi ze strony rodziców.
W pierwszym przypadku odzwyczaić dziecko od kradzieży można tłumacząc mu, że czyjeś rzeczy brać nie wolno, tak i grożąc im natychmiastową karą. Jest to szczególnie charakterystyczne wtedy, gdy rzecz, którą wzięło dziecko się zepsuła. W tym przypadku uczniowi należy wyjaśnić, że pieniądze za zniszczoną własność trzeba oddać ze własnych oszczędności lub odpracować. Zupełnie inna rzecz, jeśli dziecku nie wystarcza uwagi. W tym przypadku tylko rozmowa i wspólne spędzanie czasu pomogą rozwiązać problem.
Co robić jeśli dziecko zaczęło kraść pieniądze?
Zazwyczaj dzieci zaczynają kraść pieniądze w okresie dojrzewania. Powodów, które popychają ich do tego może być wiele:
- Brak kieszonkowych, pod warunkiem, że reszcie dzieciom, np. podczas wycieczki do kina, takie środki są wydawane.
- Wymuszenie oddawania pieniędzy ze strony starszych dzieci.
- Potrzeba samoutwierdzenia się we własnej wartości przy zakupie za nich drogich rzeczy.
- Brak kontroli, szczególnie przy dobrym dostatku w rodzinie.
Porady psychologa dotyczące przywłaszczania przez dzieci pieniędzy od rodziców sprowadzają się do tego, że najpierw trzeba wyjaśnić przyczynę, a potem postarać się znaleźć razem z dzieckiem rozstrzygnięcie, aby to się więcej nie powtórzyło. Jeśli doszło do wymuszenia, to trzeba iść na policję. Jeśli chodzi o brak kontroli, dlatego że pieniądze są "porozrzucane" wszędzie i nikt ich nie liczy, to ma sens, aby umieścić je w określonym miejscu, gdzie dziecko nie będzie miało dostępu. Jednak problem znacznie się komplikuje, gdy uczeń nie przyznaje się do winy. Co robić, jeśli dziecko kradnie i kłamie – udowodnić fakt kradzieży. I tylko wtedy można mówić o przestępstwie, zakładzie poprawczym, o tym, że wszystkie pieniądze trzeba oddać. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie wolno kraść – pytanie, na które lepiej odpowiadać za pomocą prawdziwych historii, zdjęć z sądu, więzienia, udowadniając, że u tych ludzi życie jest złamane, oni nie będą mieć wykształcenia, drogich maszyn i zazwyczaj przyszłości. Tutaj bardzo ważny jest moment zrozumienia dzieckiem, że cudzej własności nigdy nie wolno brać, bo za tym zaraz po przewinieniu nastąpi kara.