Dziecko kradnie – co począć, jak nauczyć rozumu małego złodziejaszka?

dziecko kradnie co począć

Określenie "kradzież" jak udowodnili psychologowie nie może być zastosowane do przedszkolaków. Ich psychika nie rozumie różnicy między "swoim" a "obcym" i to jeszcze raz wyjaśnia dlaczego dzieci kradną zabawki będąc u kogoś w gościnie i przynoszą je do domu. Co robić rodzicom jeśli kradnie dziecko starsze? Psychologowie radzą: spróbuj znaleźć przyczynę i porozmawiać z dzieckiem.

Co zrobić jeśli dziecko zaczęło podkradać cudze rzeczy?

Powodów, dla których syn lub córka może przynieść cudzy telefon, zabawki, książki do domu może być kilka:

  • pragnienie posiadania czegoś, czego mu nie kupują;
  • możliwość przyciągania do siebie uwagi ze strony rodziców.

W pierwszym przypadku odzwyczaić dziecko od kradzieży można tłumacząc mu, że czyjeś rzeczy brać nie wolno, tak i grożąc im natychmiastową karą. Jest to szczególnie charakterystyczne wtedy, gdy rzecz, którą wzięło dziecko się zepsuła. W tym przypadku uczniowi należy wyjaśnić, że pieniądze za zniszczoną własność trzeba oddać ze własnych oszczędności lub odpracować. Zupełnie inna rzecz, jeśli dziecku nie wystarcza uwagi. W tym przypadku tylko rozmowa i wspólne spędzanie czasu pomogą rozwiązać problem.

Co robić jeśli dziecko zaczęło kraść pieniądze?

Zazwyczaj dzieci zaczynają kraść pieniądze w okresie dojrzewania. Powodów, które popychają ich do tego może być wiele:

  1. Brak kieszonkowych, pod warunkiem, że reszcie dzieciom, np. podczas wycieczki do kina, takie środki są wydawane.
  2. Wymuszenie oddawania pieniędzy ze strony starszych dzieci.
  3. Potrzeba samoutwierdzenia się we własnej wartości przy zakupie za nich drogich rzeczy.
  4. Brak kontroli, szczególnie przy dobrym dostatku w rodzinie.

Porady psychologa dotyczące przywłaszczania przez dzieci pieniędzy od rodziców sprowadzają się do tego, że najpierw trzeba wyjaśnić przyczynę, a potem postarać się znaleźć razem z dzieckiem rozstrzygnięcie, aby to się więcej nie powtórzyło. Jeśli doszło do wymuszenia, to trzeba iść na policję. Jeśli chodzi o brak kontroli, dlatego że pieniądze są "porozrzucane" wszędzie i nikt ich nie liczy, to ma sens, aby umieścić je w określonym miejscu, gdzie dziecko nie będzie miało dostępu. Jednak problem znacznie się komplikuje, gdy uczeń nie przyznaje się do winy. Co robić, jeśli dziecko kradnie i kłamie – udowodnić fakt kradzieży. I tylko wtedy można mówić o przestępstwie, zakładzie poprawczym, o tym, że wszystkie pieniądze trzeba oddać. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie wolno kraść – pytanie, na które lepiej odpowiadać za pomocą prawdziwych historii, zdjęć z sądu, więzienia, udowadniając, że u tych ludzi życie jest złamane, oni nie będą mieć wykształcenia, drogich maszyn i zazwyczaj przyszłości. Tutaj bardzo ważny jest moment zrozumienia dzieckiem, że cudzej własności nigdy nie wolno brać, bo za tym zaraz po przewinieniu nastąpi kara.

 
Powiązane artykuły:
Dziecko źle się uczy – co robić?
Kiedy po raz pierwszy dziecko przestępuje próg szkoły jest wesołe i szczęśliwe, że ono takie "dorosłe" i u niego poza wątpliwością jest chęć do otrzymania nowych wiadomości. Jednak często dziecko odstaje w nauczaniu.
Jak nauczyć dziecko pisać poprawnie bez błędów?
Na podstawie statystyki, około 70% zaznają różnych problemów z pisownią. U kogoś cierpi charakter pisma, u innych gramatyka. Dalej rozpatrzymy - jak wykształcić dziecko poprawnie pisać bez błędów?
Pomysły na najbardziej pożądany prezent – co podarować nastolatkowi?
Wybór prezentu dla dziecka-nastolatka to zadanie trudne. Przecież u dziecka już są swoje przewagi, toż należy podejść do pytania serio i wyznaczyć co podoba się dziecku. Dalej zorientujemy się, co można podarować dziecku.
Dlaczego powstają konflikty między rodzicami a dziećmi?
Rodzice, dzieci i niesnaski między nimi – odwieczny problem, który nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Przecież w każdej rodzinie jest swoja historia i odpowiednio decyzja konfliktów. Dlaczego odbywają się niesnaski?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty