Dziecko ma 9 miesięcy – rozwój, co musi umieć?

dziecko ma 9 miesięcy rozwój co musi umieć

Mama każdy miesiąc dostrzega przemiany, które odbywa się z jej dzieckiem. Obserwując za rozwojem dziecka w 9 miesięcy należy wiedzieć, co musi umieć w tym wieku niemowlę. On już nie jest bezradny maluch, a całkowicie niezależna osoba, ale wciąż wymaga stałej opieki i troski ze strony dorosłych.

Fizyczny rozwój dziewięciomiesięcznego dzieciaka

Głównym w rozwoju dziecka w 9 miesięcy jest pełzanie, ale jeśli maluch jeszcze nie umie tego, to nie znaczy, że on jest nie taki jak wszyscy, po prostu jego kolej jeszcze nie nadeszła. Są takie dzieci, które przestępują przez ten stopień rozwoju i od razu zaczynają chodzić.

A kategoria maluchów, których można nazwać "warunkowo pełznących", ponieważ ten ruch one robią w położeniu siedząc na pupie, grabiąc nogą, nie jest już taką rzadkością. Tak więc to wszystko jest wariantem normy i zmienia się od dziecka do dziecka.

Dziewięciomiesięczny maluch już pewnie trzyma plecy kiedy siada, on nie zawala się na bok czy do przodu, jak to zdarzało się jeszcze miesiąc temu. Jego gorset mięśniowy wzmocnił się dzięki stałym ruchom i doskonaleniu.

W rozwoju dziecka 9–10 miesięcy zaznacza się tendencja do utrzymywania pionowego położenia ciała. Czyli ze wsparciem, czy bez niego, maluch może pewien czas stać w łóżeczku, czy na podłodze. Zwłaszcza zwinne dzieci, podciągając się rączkami za poprzeczkę kojca, przyklękają, a potem z tego położenia już stają u oparcia na nóżki.

Żeby rozszerzać spis tego co umie dziecko w 9 miesięcy, bądź to chłopaczek czy dziewczynka, trzeba stworzyć mu sprzyjające warunki dla harmonijnego rozwoju. Czyli jak najwięcej odpuszczać malucha do "wolnego pływania" po podłodze, czy w dużym kojcu.

Wszelkiego rodzaju traumatyczne ostre kąty, niestabilne krzesła i taborety powinni być poza strefą osiągalności młodego badacza. Wtedy on będzie miał pragnienie podbijać nowe horyzonty i będzie z całej siły dążył do pełzania i aktywnego przesuwania.

Co musi robić dziecko w 9 miesięcy z zabawkami?

Gry dziewięciomiesięcznego malucha nabywają nowych odcieni. Dziecko zaczyna rozumieć jak malutki przedmiot ulokować do dużego i odczuwa od tego znaleziska ogromny zachwyt. W tej sprawie jego rozwojowi pomogą proste zabawki do sortowania, albo nawet zwykłe pudełko od obuwia ze zrobionym w nim otworem – ono stanie się świetną skrzynką dla malutkich zabawek.

Bardzo podoba się dzieciom bawić się przeróżnymi jaskrawymi, miękkimi kostkami i kółkami od piramidy. Jeśli u dzieciaka jeszcze nie wychodzi ich składanie, mama musi pokazać jak to się robi, w takim razie dla zachwytu nie będzie granicy. Przecież dla dorosłego to proste działanie, a dla dziecka – ogromny przełom i osiągnięcie.

Oprócz tych zabawek dzieci lubią bawić się z przeróżnymi przedmiotami, które grzechoczą, szeleszczą i wydają głosy, one przyciągają uwagę co musi robić dziecko w 9 miesięcy z zabawkami efektami dźwiękowymi.

Dzieciom tego wieku podoba się bawić się z dorosłymi w chowanego – mama chowa się za szafą, czy pod kołdrą, a potem niespodziewanie pojawia się. To przyprowadza dziecko do zachwytu i on sam stara się kopiować te działania.

Rozwój emocjonalnego zakresu

Z tego co robi dziecko w 9 miesięcy na szczególnym miejscu stoi jego zdolność rozpoznawać swoich i cudzych. Jednak nie wszystkie dzieci boją się nieznajomych, niektóre z zadowoleniem idą na rączki do cudzej cioci czy wujka, tym samym pokazując swoją towarzyskość i rozwijające się uspołecznienie.

 
Powiązane artykuły:
Co podarować dziecku na pierwsze urodziny?
Na pierwsze urodziny dziecka rodzice przygotowują się skrajnie odpowiedzialnie i obmyślają, czym ucieszyć dziecko i co jemu podarować. Toż świeże idee zawsze będą stosowne jak dla rodziców, tak i bliskich, które również często stawiają to pytanie.
Kalendarz rozwoju niemowlaka – co powinno umieć 4-miesięczne dziecko?
Aktywność dzieciaków do roku bardzo różni się. W szczególności dzieci rosną i rozwijają się rozmaicie, aczkolwiek istnieją pewne wiekowe normy. Dalej omówimy co jest charakterystyczne dla dzieci w wieku czterech miesięcy.
Dziecko w wieku 4 miesięcy nie przewraca się
To, że dziecko do 4 miesięcy nie nauczyło się przewracać nie jest krytycznie. Lecz jeśli rodziców skrajnie niepokoi to pytanie, można spróbować pomóc wykonując z nim lekkie, pożyteczne ćwiczenia.
Rozwój dziecka w wieku 6 miesięcy – chłopiec
Z reguły rozwój dziewczynek trochę wyprzedza chłopaczków, jednak i oni nie odstają i wkrótce nadrabiają utracone. Rozpatrzymy jak rozwija się chłopaczek w sześciomiesięcznym wieku w fizycznym i emocjonalnym zakresie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty