Dziecko się poci – czy jest to powodem do niepokoju?

dziecko się poci

Bardzo często rodzice zastanawiają się, dlaczego dziecko poci się w różnych sytuacjach i czy warto się martwić z tego powodu. Czy silne pocenie u dziecka jest objawem poważnej choroby? Każdy rodzic dba o swojego dzidziusia i życzy mu jak najlepiej, dlatego mama powinna wiedzieć o możliwych chorobach, których objawami jest nadmierne pocenie się.

Dlaczego dziecko się poci kiedy zasypia?

Młodzi rodzice borykają się jednocześnie z wielu problemami, rozwiązać które sami nie potrafią. Na przykład niektórzy z nich nie mogą zrozumieć, dlaczego dziecko poci się w nocy. Pierwsze o czym mówią lekarze, gdy dziecko się poci przy zasypianiu – to objaw krzywicy.

Ale należy wiedzieć, że oprócz objawów pocenia się tej chorobie towarzyszy szereg innych symptomów: niespokojny sen, zmniejszenie masy ciała, apetyt, pocenie się rączek i stóp. Jeśli są one obecne, lepiej wówczas zwrócić się z dzieckiem do kardiologa, neurologa, endokrynologa i oczywiście do pediatry.

Poważnymi chorobami, których objawem jest nadmierne pocenie się mogą być mukowiscydoza i fenyloketonuria. Jeśli istnieją podejrzenia, mamie trzeba pokazać dziecko lekarzowi i przeprowadzić kompleksowe badanie organizmu.

Ale najczęściej główną przyczyną mokrej piżamki jest niedostateczne funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego małego człowieka. Gdy dziecko będzie starsze, to ”wyrośnie” z tego problemu.

Dlaczego dziecko się poci podczas snu po chorobie?

Jeśli dziecko zaczęło się pocić po przebytej chorobie – nie martw się: w ten sposób organizm dziecka wraca do normy. Przecież przy chorobie nadmierne pocenie się z powodu osłabienia i gorączki zawsze jest zwykłym zjawiskiem. Jak tylko dziecko stanie się silniejsze (w ciągu 1-2 tygodni), wszystkie funkcje wrócą do normy.

Dlaczego dziecko się poci podczas karmienia?

Często podczas karmienia piersią dziecko się poci. To nie świadczy o chorobie lub naruszeniu w organizmie dziecka. Podczas karmienia dziecku trudno jest zdobyć sobie jedzenie, to staje się dla niego dużym obciążeniem fizycznym. Przy tym ono się poci, zwłaszcza pod koniec karmienia, gdy mleka w piersi matki jest coraz mniej.

Ponadto przyczyną tego dlaczego dziecko się poci kiedy je, jest ogromne zużycie energii podczas samego przyswajania pokarmu, jak i u każdego człowieka.

Ale u dorosłego ten proces jest już stabilny, a u dziecka dopiero się rozwija, co powoduje wydzielanie się ciepła. Krew aktywnie dopływa bezpośrednio do żołądka, powodując nadmierne wydzielanie energii cieplnej. Także przyczyną może być zbyt ciepłe ubieranie i otulanie maluszka. Nie ubieraj go zbyt grubo, dziecko potrzebuje mniej więcej tyle samo warstw ubrań co osoba dorosła.

Dlaczego u dziecka pocą się stopy i dłonie?

Jeśli u dziecka pocą się nogi, to może wskazywać na stres, zwiększone zmęczenie, złą przemianę materii, obecność pasożytów, chorób wegetatywnego układu nerwowego. Warto pokazać dziecko lekarzowi, bo pocenie się może być sygnałem choroby. Ale jeśli wszystko jest dobrze, to przyczyną pocenia się nóżek może być noszenie rajstop lub skarpet z tworzyw sztucznych.

Jeśli u dziecka pocą się dłonie, nie trzeba szukać negatywnego wyjaśnienie tego zjawiska. U dzieci do pewnego wieku jeszcze należycie nie odbywa się wymiana ciepła w organizmie, a to prowadzi do pocenia się. Kiedy dziecko dorasta wszystko wraca do normy i pocenie się rączek będzie zachodzić tylko podczas podniecenia.

Dlaczego u dziecka bardzo poci się główka i nos?

Lekarze zaznaczają, na jakie główne przyczyny, oprócz silnego pocenia się głowy u dziecka, należy zwrócić uwagę – to choroby serca, niedobór witaminy D, przeziębienia. Jeżeli zauważyłaś je u swojego dziecka, warto zwrócić się do specjalisty. W zasadzie kiedy takie objawy nie występują, silne pocenie się jest związane z indywidualnymi cechami organizmu.

 
Powiązane artykuły:
Hartowanie dzieci latem – konsultacje dla rodziców
Jeśli w zimie wiele rodziców obawiają się zaczynać hartować swoich dzieci, to latem pogoda popycha do tego, przecież naokoło tyle możliwości do hartowania organizmu.
Dziecko kaszle ponad miesiąc i nic nie pomaga
Nieprzerwany kaszel u dziecka przyprowadza rodziców do paniki, przecież oni nie znają z czym mają sprawę. Jednak kaszel – nie przyczyna. Tylko zorientowawszy się w problemie potraficie pokonać natrętną chorobę.
Dlaczego dziecko ma czkawkę – czyli kiedy czkawka powinna niepokoić?
Dzieci mogą czkać z różnych przyczyn i w swojej zdecydowanej większości czkawka nie wywołuje żadnego alarmu. Lecz jeśli podobne zjawisko - całkiem nie rzadkość dla waszego dziecka, warto zwrócić się z problemem.
Przyczyny skurczów przepony – dlaczego dziecko często ma czkawkę?
Czkawka – natrętny stan, co dostarcza dyskomfort, jednak nic strasznego w tym procesie nie ma. Lecz pomóc dziecku można wyjaśniwszy przyczynę takiej reakcji organizmu i usunąć go. Omówimy dlaczego dzieci czasami często czkają.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty