Dziecko szpotawi – co robić?

dziecko szpotawi co robić

Dziecięca szpotawość – jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów, z którym mają do czynienia rodzice. Czasami patologia jest zauważalna od razu po urodzeniu, jednak zazwyczaj wady chodu są bardziej zauważalne, gdy dziecko zaczyna chodzić.

Postaramy się zrozumieć dlaczego dziecko szpotawi i co należy robić w każdym konkretnym wypadku.

Przyczyny i leczenie wrodzonej szpotawości

Zmiany w strukturze kości stawowych da się zauważyć od razu. Stopę nienaturalnie uciekającą do środka zauważą rodzice i tym więcej lekarz-ortopeda. W takim wypadku należy natychmiast rozpocząć rehabilitację, ponieważ w przyszłości patologia może doprowadzić do poważnych zmian kształtu nóg i kręgosłupa, a to z kolei będzie utrudniać poruszanie. Z reguły lekarze takim dzieciakom robią gipsowanie, następnie dzieci muszą zakładać specjalny stabilizator, zalecany jest masaż i fizjoterapia.

Przyczyny i leczenie nabytej szpotawości

Zazwyczaj rodzice zauważają, że dziecko szpotawi, gdy ono zaczyna chodzić. Sytuacja jest niejednoznaczna, ponieważ dzieciaki dosyć często, zwłaszcza jeśli chodzi o grubiutkie bobasy, specjalnie stawiają stopę do środka – w taki sposób jest im lżej się trzymać na nogach, jednak obecność poważnych patologii również nie warto nie uwzględniać. Jeśli dziecko w wieku jednego roku nadal szpotawi jedną lub dwoma stopami – to jest poważny argument na to, aby udać się do neuropatologa i ortopedy.

Tylko lekarze mogą określić dokładne przyczyny szpotawości i określić odpowiednią rehabilitację. Na przykład dziecko szpotawi tylko podczas chodzenia, natomiast w pozycji siedzącej poprawnie ustawia nogi. To może być związane dlaczego dziecko szpotawi z dysplazją stawów biodrowych lub krzywicą. Jeśli natomiast dziecko szpotawi jedną nogą, to jest objawem wzmożonego napięcia mięśniowego. W takim wypadku lekarze zalecają masaż, gimnastykę leczniczą, kąpiele relaksujące. Oprócz tego, aby jak najszybciej polepszyć stan stóp, lekarze szpotawym dzieciakom zalecają:

  • maleńkie obciążenie fizyczne;
  • pełnocenne odżywianie (zwłaszcza jest korzystny pokarm z dużą zawartością wapnia);
  • jazda rowerowa;
  • ćwiczenia wodne w basenie;
  • obuwie ortopedyczne.
 
Powiązane artykuły:
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – przyczyny i rehabilitacja
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci przy urodzeniu jest fizjologicznym zjawiskiem i stopniowo zaczyna rozprostowywać rączki i nóżki. Jeśli sytuacja nie zmienia się, to warto zwrócić na to szczególną uwagę.
Dziecko chodzi na palcach – przyczyny
Młodzi rodzice nierzadko zderzają się z takim problemem jak chodzenie dziecka na palcach. Czy normalne to, albo taki stan jest wezwany przez jakieś naruszenia? W artykule dokładnie rozpatrzymy czym może być wywołane podobne zachowanie u dzieci.
Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Nierzadko rodzice malutkich dzieci zderzają się z problemem chodzenia na palcach. Niektóre tak robią czasami. Lecz niektóre bobasy chodzą na palcach z regularnością i to zaczyna niepokoić.
Dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców?
Chodzenie na koniuszkach palców u malutkich dzieci spotyka się dosyć często. W większości wypadków to jest po prostu studiowaniem swoich nowych możliwości. Jednak czasami przyczyny mogą być głębsze i poważniejsze.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty