Dziecko w wieku 4 miesięcy nie przewraca się

dziecko w 4 miesięcy nie przewraca się

Każda uważna i troskliwa młoda mamusia z niecierpliwością czeka momentu, kiedy jej nowonarodzone dziecko opanuje nowe dla siebie umiejętności. Poza tym wiele rodziców stale rozmawiają między sobą i bywają bardzo zaniepokojeni, jeśli ich syn czy córka nie umie robić pewnych rzeczy, z którymi już pomyślnie sprawiają się rówieśnicy malucha.

Dzieci w wieku 4 miesięcy

Tak wiele dzieci w wieku 4 miesięcy przewracają się z pleców na bok i brzuch. Ta umiejętność często powstaje u nich niespodziewanie. Nierzadko maluch przewraca się absolutnie niespodziewanie, starając dostać zabawkę, która jego zainteresowała. Trochę później dziecko rozumie, jak u niego to wychodzi i zaczyna robić to świadomie.

Między tym są wypadki, kiedy dziecko w wieku 4 miesięcy nie przewraca się na bok i brzuch. To nie musi stawać się powodem do paniki, przecież wszystkie maluchy są indywidualistyczne i rozwijają się inaczej. Nieumiejętność malucha przewracać się jest tylko sygnałem do tego, że wymaga mu się nieco pomóc, codziennie robiąc z nim proste ćwiczenia gimnastyczne.

Dlaczego dziecko w wieku 4 miesięcy nie przewraca się?

Najczęściej przyczyną niewielkiego opóźnienia w rozwoju malucha od swoich rówieśników jest nadmierna słabość jego mięśni. Również ważnym czynnikiem może być niedojrzałość układu nerwowego, przez które dziecko po prostu nie chce przewracać się. Zwłaszcza wyraźnie to może być u przedwczesnych lub osłabionych dzieci.

W obu wypadkach nie warto niepokoić się poważnie, przecież te problemy bardzo łatwo rozwiązują się za pomocą miłości i troski mamy. Jeśli dziecko w wieku 4–4,5 miesiąca nie przewraca się, spróbujcie codziennie zajmować się z nim według następnego planu:

  1. Kilka razy zróbcie ćwiczenie "rower".
  2. Weźcie rączki malucha do swoich dłoni i kolejno sprowadzajcie i rozwódźcie je.
  3. Pozwólcie swojemu dziecku uchwycić wasze kciuki i akuratnie pociągajcie jego ciało do siebie.
  4. Ułóżcie malucha na plecy, a jego ulubioną zabawkę rozmieśćcie obok niego na znacznej odległości. Przeciwległą nóżkę ugnijcie w kolanie i odprowadzajcie w stronę zabawki do tego momentu, aż dziecko nie dotknie kolanemdziecku 4 miesiące nie przewraca się na brzuch do powierzchni stołu, na którym leży. Zwykłe za tym działaniem praktycznie od razu idzie przewrócenie.
  5. Jeśli maluch sam robi próby przewrócić się, ale u niego nie wychodzi, zaproponujcie mu jedną rękę dla zachwytu, a drugą utrzymujcie pięty, stwarzając dla nich oporę. Przy takich okolicznościach maluchowi będzie o wiele łatwiej i wygodniej przewrócić się i on bardzo szybko to zrobi.

Bądźcie pewne, że regularne wykonanie podobnych ćwiczeń i lekkiego masażu mamusi, obowiązkowo pomoże waszemu dziecku odnieść sukces i opanować nową umiejętność w najkrótszym czasie.

 
Powiązane artykuły:
Dziecko ma 9 miesięcy – rozwój, co musi umieć?
Rozwój emocjonalnego i fizycznego zakresu dziecka do osiągnięcia im roku idzie siedmiomilowymi krokami. Przed 9 miesięcy życia w brzuszku dziecko osiąga mnóstwo wiedzy i umiejętności, nabywa niemało przyzwyczajeń. Dokładniej o tym dalej.
Co podarować dziecku na pierwsze urodziny?
Na pierwsze urodziny dziecka rodzice przygotowują się skrajnie odpowiedzialnie i obmyślają, czym ucieszyć dziecko i co jemu podarować. Toż świeże idee zawsze będą stosowne jak dla rodziców, tak i bliskich, które również często stawiają to pytanie.
Kalendarz rozwoju niemowlaka – co powinno umieć 4-miesięczne dziecko?
Aktywność dzieciaków do roku bardzo różni się. W szczególności dzieci rosną i rozwijają się rozmaicie, aczkolwiek istnieją pewne wiekowe normy. Dalej omówimy co jest charakterystyczne dla dzieci w wieku czterech miesięcy.
Rozwój dziecka w wieku 6 miesięcy – chłopiec
Z reguły rozwój dziewczynek trochę wyprzedza chłopaczków, jednak i oni nie odstają i wkrótce nadrabiają utracone. Rozpatrzymy jak rozwija się chłopaczek w sześciomiesięcznym wieku w fizycznym i emocjonalnym zakresie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty