Dziecko źle je – co robić, czyli jak nakarmić niejadka?

dziecko źle je co robić

Nakarmić dziecko, które odmawia wydawałoby się pysznych i zdrowych potraw, bywa bardzo problematyczne. Prośby o różnych powiedzonkach jak na przykład "łyżeczkę za mamę", obietnice o cukierkach po posiłku, zakaz obejrzenia ulubionych bajek, a nawet groźby "pójdziesz do kąta", nie zawsze prowadzą do pozytywnego wyniku. Obecnie psychologami został zaprojektowany szereg zaleceń o tym, co robić rodzicom, gdy ich dziecko nie chce jeść i czy warto zmuszać je do jedzenia.

Dlaczego dziecko zaczęło źle jeść?

Powodów do złego apetytu istnieje bardzo wiele, ale najbardziej rozpowszechnione można umieścić w tej liście:

  1. Fizjologiczne dolegliwości i choroby. Nie jest tajemnicą, że kiedy człowiek ma gorączkę apetyt znika sam, przy czym w praktyce medycznej to jest absolutną normą. Oprócz choroby u małych dzieci odbywa się fizjologiczny proces: ząbkowanie, który jest główną przyczyną tego, że niemowlę źle je i często kaprysi.
  2. Niesmaczne, nieurozmaicone lub niezwykłe jedzenie. Kasze, warzywa i kotlety z indyka gotowane na parze – to przydatne, ale, niestety nie zawsze smaczne jedzenie. Wiedzą o tym zarówno dorośli jak i dzieci, a jeśli pierwsi jedzą taką żywność dlatego że muszą, to drugie zaczynają się sprzeciwiać. Jeśli masz do czynienia z tym, że dziecko bardzo źle jada, na przykład marchew, to warto robić dania, w których nie będzie tego warzywa lub ono będzie nie do poznania. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na różnorodność menu. Zastanów się sama, jeśli codziennie rano karmisz dziecko tą samą kaszą, niezależnie od tego jaki apetyt będzie miało, przez 5-6 dni ono zrezygnuje z niej.
  3. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z niemowlętami. Jeśli twoje dziecko je tylko mieszanki lub karmisz je piersią, to odmowa jedzenia może świadczyć o fizycznej dolegliwości lub o problemach z głównym produktem. W tym ostatnim przypadku trzeba przeanalizować żywienie: sztuczne karmienie niemowlaka – mieszanka (być może była zastąpiona na inną), a dla tych, które są karmione piersią – dieta karmiącej kobiety.
  4. Częste lub niekontrolowane podjadanie. Jeśli pyszne ciasteczka i cukierki leżą w mieszkaniu wszędzie gdzie tylko można, to jest jedną z głównych przyczyn niechęci do jedzenia owsianki lub zupy. Warto tylko trzymać dziecko jak najdalej od wszelkich słodyczy i u niego od razu pojawi się apetyt. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na domowników, ponieważ nie jest tajemnicą, że babcie zawsze kochają podkarmiać swoje wnuczęta. Czasami nawet mały kawałek domowego ciasta zjedzony przed kolacją może poważnie zniechęcić do jedzenia.

Co zrobić, jeśli dziecko źle jada?

Jakby nie było ciężko, ale psychologowie zalecają pozostawienie dziecka w spokoju i nie zmuszanie go do jedzenia. Przymusowe wkładanie do ust jedzenia spowoduje agresję ze strony malucha, wypluwanie pokarmów i nawet histerię.

Jeśli dziecko źle jada, wielu zastanawia się, jak podnieść mu apetyt tak, aby to było skuteczne. I tutaj też jest kilka ciekawych sposobów:

  1. Więcej chodź z maluchem na spacery na świeżym powietrzu, a jeśli pozwala na to pogoda i istnieje możliwość, karm go prosto pod gołym niebem.
  2. Spróbuj pocieszyć dziecko. Psychologowie dawno udowodnili, że apetyt w dużej mierze zależy od stanu psychicznego dziecka. I na to jest bezpośredni dowód: kiedy im opowiadać historie o samolotach, które przylatują dziecko źle je jak podnieść apetytdo ust lub skakać wokół dziecka jak króliczek, dzieci z większą przyjemnością jedzą, niż kiedy mama na nich krzyczy lub grozi ukaraniem.
  3. Stymuluj apetyt malucha. Do tego świetnie nadaje się łyżeczka stopionego masła lub miodu. Oprócz tego czasami pragnienie tłumi uczucie głodu. Więc można spróbować podać dziecku przed jedzeniem 100 ml przegotowanej wody.

Na zakończenie warto zauważyć, że tylko cierpliwość i wyobraźnia pomogą ci nakarmić dziecko, nawet jeżeli nie od razu. W tej sprawie nigdy nie warto uciekać się do gróźb lub kary, gdyż takie działania zawsze wywołują u dziecka sprzeciw i nie tylko do działań rodziców, ale i do samego procesu jedzenia.

 
Powiązane artykuły:
Przepisy na zdrowe kaszę – jak ugotować kaszę dla dziecka?
Mamusie zawsze chcą dawać dziecku najbardziej pożyteczny i zdrowy pokarm. Kasza, poza wątpliwością, stosuje się do takiej. Lecz niekoniecznie kupować w sklepie drogie dziecięce odżywianie. Można ją całkiem prosto zrobić i w domu.
Czy można rocznemu dziecku dać do jedzenia persymonę?
Persymona - niezwykle pożyteczny owoc, który jeszcze jest szalenie smaczny! Jakże wstrzymać się od takich smakołyków i nie dać spróbować swojemu dziecku? Lecz czy można persymonę podawać malutkim dzieciom?
Porady dietetyka dziecięcego – czy można dzieciom podawać miód?
Młode mamy często stawiają pytanie - czy można dawać miód malutkim dzieciom? I nie bez powodu, przecież on rzeczywiście, chociaż i ma ogromny zapas pożytecznych substancji, lecz jednak może być niebezpieczny!
 Wpływ kawy na zdrowie dzieci – czy dzieci mogą pić kawę?
Od filiżanki orzeźwiającej, aromatycznej kawy zaczyna ranek wiele rodzina. Lecz u rodziców często powstaje kwestia, czy można proponować kawę dzieciom, a jeśli tak to od jakiego wieku. Spróbujemy zorientować się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty