Dziecko źle się uczy – co robić?

dziecko źle się uczy co robić

Nauczanie w szkole – na pewno bardzo ważny i w tym samym czasie dość trudny okres w życiu każdego dziecka. Tylko niewielka część uczniów dziesięciu lat uczy się "dobrze", większość dzieci przeżywa poważne trudności w walce o dobre oceny. W tym artykule będziemy mówić o tym co robić rodzicom, gdy ich dziecko źle się uczy w szkole i jak go nauczyć.

Najważniejsze w takiej sytuacji – nie krzyczeć i nie obrażać ucznia, wytykając mu niskie zdolności umysłowe. W ten sposób można bardzo skrzywdzić swoje dziecko, a nawet zaszkodzić jego psychice, zwłaszcza jeśli znajduje się ona w tak zwanym okresie wieku przejściowego. Faktycznie powód dlaczego dziecko źle się uczy, w większości przypadków nie jest związany z jego możliwościami intelektualnymi. Mając do czynienia z konkretnym problemem możesz wybrać odpowiednią taktykę postępowania, aby pomóc uczniowi w przyswajaniu przez niego wiedzy.

Ewentualne przyczyny
  1. Najważniejszą przyczyną słabych wyników jest, jakby banalnie to nie brzmiało, zwyczajne lenistwo, którego źródłem z kolei staje się niewłaściwe wychowanie, rozpasanie i bezkarność.
  2. Przyczyną złych ocen mogą być złe relacje z nauczycielem lub kolegami. Rodzicom należy zasięgnąć informacji o tym, co dzieje się z dzieckiem w szkole i podjąć decyzję w zależności od konkretnej sytuacji.
  3. Również u ucznia może występować brak zainteresowania jakimś konkretnym przedmiotem, podczas gdy w innej dziedzinie on potrafi osiągnąć wszystkie nowe szczyty. Może warto pomyśleć o przeniesieniu się do innej specjalizowanej placówki edukacyjnej.
  4. dziecko źle się uczy
  5. Ponadto nie należy zapominać o wygórowanych wymaganiach rodziców. Niektóre mamy i tatusiów zastanawia się, dlaczego dziecko źle się uczy już wtedy, gdy zamiast kolejnej "piątki" prymus nagle dostaje "czwórkę". W takim przypadku rodzice powinni ograniczyć swoje ambicje i nie karcić swojego dziecka, a chwalić go.
  6. Często przyczyną tego, dlaczego dziecko nagle zaczęło źle się uczyć, staje się rozwód rodziców, śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby i inne urazy psychiczne. Oczywiście należy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc uczniowi przeżyć trudny okres, jednak radykalnie zmienić sytuację może tylko czas.
 
Powiązane artykuły:
Dziecko kradnie – co począć, jak nauczyć rozumu małego złodziejaszka?
Jeśli dostrzegacie, że wasz bobas-przedszkolak zaczął przynosić do domu cudze rzeczy, ten moment wymaga rozmowy z kruszyną, lecz złodziejem nazwać nie wolno, przecież oni nie znają inności "swojego" i "cudzego".
Jak nauczyć dziecko pisać poprawnie bez błędów?
Na podstawie statystyki, około 70% zaznają różnych problemów z pisownią. U kogoś cierpi charakter pisma, u innych gramatyka. Dalej rozpatrzymy - jak wykształcić dziecko poprawnie pisać bez błędów?
Pomysły na najbardziej pożądany prezent – co podarować nastolatkowi?
Wybór prezentu dla dziecka-nastolatka to zadanie trudne. Przecież u dziecka już są swoje przewagi, toż należy podejść do pytania serio i wyznaczyć co podoba się dziecku. Dalej zorientujemy się, co można podarować dziecku.
Dlaczego powstają konflikty między rodzicami a dziećmi?
Rodzice, dzieci i niesnaski między nimi – odwieczny problem, który nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Przecież w każdej rodzinie jest swoja historia i odpowiednio decyzja konfliktów. Dlaczego odbywają się niesnaski?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty