Fakty i mity dotyczące gumy do żucia

Guma do żucia jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Producenci gumy do żucia przekonują nas do tego, że ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak mało kto się zastanawia, czy żucie gumy jest naprawdę zdrowe.

Guma do żucia ma bardzo długą historię. Starożytni Grecy 5 tys. lat temu cenili sobie mastyks (rodzaj żywicy) i pszczeli wosk. Indianie, zamieszkujące Północną Amerykę, żuli żywicę świerków, którą przed tym rozpuszczano w kąpieli wodnej. Polacy również niegdyś żuli żywice drzew, by odświeżyć oddech, oczyścić zęby lub po prostu dla przyjemności.

W połowie wieku XIX w USA powstała pierwsza guma do żucia, która była bardzo podobna do tej dzisiejszej. W ciągu kilku lat opracowywano różne sposoby jej wytwarzania, aż w końcu Thomas Adams zaczął produkcję gumy na bazie chicle (zapożyczył recepturę od mieszkańców rdzennych Południowej Ameryki) w postaci paseczków.

Otóż w niniejszym zestawieniu cała prawda na temat gumy do żucia.

1. Guma wybiela zęby

gumka

Oczywiście to mit! Żadna guma do żucia nie ma właściwości wybielających zęby. Może to zrobić jedynie dentysta.

2. Odświeża oddech

zęby

Nie każdy rodzaj gumy do żucia, zaprezentowany na rynku, może odświeżać oddech, ponieważ głównym zadaniem gumy do żucia nie jest wybielanie zębów i odświeżanie oddechu, lecz usuwanie resztek jedzenia spomiędzy zębów. Żadnych innych funkcji ona nie pełni.

3. Guma do żucia czy odświeżający spray do ust?

lekarz gumka

Większość z nas jest przekonanych, że tylko guma do żucia pomoże w kilka sekund odświeżyć oddech. Nic bardziej mylnego. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są różne choroby układu pokarmowego lub jamy ustnej, więc w tej sytuacji pomoże jedynie lekarz. Jednak w kryzysowych sytuacjach można stosować odświeżający spray do ust, który zawiera sprawdzone składniki. Jeśli natomiast chodzi o gumę do żucia, to najlepiej wybierać gumę, zawierającą żywicę świerków.

4. Nić dentystyczna vs guma do żucia

słodka gumka

Gumę do żucia należy żuć przez 3 minuty. Najlepiej to robić od razu po spożyciu posiłku. Jednak dentyści polecają, zamiast gumy do żucia używać nici dentystycznej. Dlaczego? Dlatego, że żucie gumy stymuluje produkcję enzymów, które odgrywają ważną rolę w procesie trawienia. Żucie gumy może doprowadzić do nadprodukcji kwasu żołądkowego, przez co może dojść do uszkodzenia błony śluzowej i wrzodów żołądka. Częste i zbyt długie żucie gumy może doprowadzić też do starcia zębów, wypadnięcia plomb i licówek.

gumki
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty