Fitness joga - wewnętrzna i zewnętrzna harmonia

fitness joga

Uprawianie fitnessu staje się coraz bardziej popularne. W każdym klubie fitness, obowiązkowe jest uprawianie jogi. Wiele osób myśli, że joga to ćwiczenia dla poprawy zdrowia i sylwetki. Jednak joga to raczej duchowy rozwój, szczególne ćwiczenia, które sugerują wewnętrzną i zewnętrzną harmonię.

Toteż bez wiedzy o podstawach jogi, nie wolno zaczynać trenowania. A co należy wiedzieć o jodze, żeby ćwiczenia przyniosły korzyści? Joga ma mnóstwo różnych kierunków. Ojczyzną tej dyscypliny zdrowotnej gimnastyki są – Indie. Oddzielne ćwiczenia w jodze, nazywają się аsаny. Można trenować ją w domu i do tego istnieje mnóstwo wideo kursów i programów.

Co to jest fitness joga?

Dla początkujących, najbardziej nadaje się fitness joga. To aktualny kierunek, łączący w sobie podstawy fitnessu i jogi. Fitness, to dynamiczne ćwiczenia, które potrafią wykonywać wszyscy. Obejmują one działanie, na pewne problematyczne strefy naszego ciała. Joga z kolei, skierowana jest na dogłębną praktykę medytacyjną, którą nie każdy przygotowany może opanować. Fitness joga odpowiada tym, którzy lubią miarowe tempo trenowania i chcą jednocześnie polepszyć kształt ciała.

Przed tym, zanim zabierzemy się do uprawiania zdrowotnego fitnessu, warto uwzględnić niektóre szczegóły:

 • trening należy przeprowadzać na pusty żołądek, dlatego posilić się należy na 4 godziny przed treningiem;
 • przed uprawianiem, należy przysłuchać się do swojemu wewnętrznemu odczuciu i przy złym samopoczuciu lub braku ochoty, lepiej w tych dniach po wstrzymać się od ćwiczeń;
 • przed uprawianiem, pożytecznie będzie wziąć ciepły prysznic, żeby mięśnie rozluźniły się i rozgrzały;
 • nie zapominajcie o oddychaniu, podczas jogi ważnie jednoczyć rytm oddechowy z ruchami;
 • żeby praktykować fitness jogę, należy zdjąć wszystkie ozdoby, nie powinniście zakładać ostrych przedmiotów.
Ćwiczenia

A teraz przystąpimy do ćwiczeń. Ćwiczenia można utrudniać, ale zaczynać należy od prostych wersji.

 1. Ćwiczenia oddechowe w jodze to podstawa. Dlatego należy usiąść w pozycji lotosu i wyprostować plecy. Potem łączymy dłonie nad głową, oddychamy, równo i powoli opuszczamy ręce do podłogi, odczuwając przy tym, jak rozciągają się kręgi na plecach. Podczas ćwiczenia, pośladki muszą szczelnie przylegać do podłogi i nie odrywać się od niej podczas skłonu.
 2. poza lotos
 3. Skłony i rozciągania powinny być płynne, pozbawione ostrości ruchów. Siadamy na podłogę, rozsuwamy nogi na boki, potem jedną nogę zginamy w kolanie i opieramy stopę o biodro drugiej nogi. Kiedy wykonujecie podobne ćwiczenie, musicie odczuwać jak napinają się mięśnie nóg i pleców. Jednocześnie i nogi i plecy powinny być naciągnięte jak struna. Skłon z wydechem, trzymamy się rękami za nogę, zatrzymujemy się w takiej pozycji, z wdechem rozprostowujemy się. Po pięć razy na każdą stronę. Regularnie i szybko odczujecie, że plecy stają się bardziej ruchliwe.
 4. fitness joga ćwiczenia
 5. Fitness joga, jest jeszcze korzystna dla pleców. Ćwiczenie takie jak „kotka” pozbawia od problemów osteochondrozy i sprawia, że plecy stają się giętkie. Wykonywać je dość łatwo. Przyjmujemy pozycję kotki i w rytmie oddychania wyginamy plecy to do góry, jakby garbiąc się, to wykonujemy wyginanie do dołu. Podczas tego ćwiczenia, nogi i ręce nie powinny odrywać się od podłogi, pracują tylko plecy.
 6. kotek
 7. Ćwiczenia fitness jogi są różnorodne, jedne są skomplikowane, inne zdają się zaś łatwe. Jednak następne ćwiczenie nie wywoła trudności, nawet u początkujących. Dlatego kładziemy się na plecach i z wdechem podnosimy nogi do góry, a potem "składamy się na dwa razy". Jednocześnie można pomagać sobie, podpierając biodra rękami. Z wydechem opuszczamy nogi na podłogę.
 8. jaskółka
 9. Fitness joga, ćwiczy również równowagę. Istnieje szereg ćwiczeń, opartych na balansowaniu. Na przykład, wszystkim znajome ćwiczenie „jaskółka” można przekształcić w pożyteczny trening równowagi. Spróbujcie stać na jednej nodze, jednocześnie jedną rękę trzymamy wzdłuż ciała, a druga jest wyciągnięta naprzód. Ciało, stwarza nieprzerwaną linię równoległą podłodze. Skoncentrujcie się na wewnętrznych odczuciach, w myślach utrzymujcie centrum grawitacji w rejonie miednicy.
fitness
Fitness joga, opiera się na płynnych i stopniowych ruchach, pociąganiach, ustalonych pozycjach razem z oddychaniem. Wielu lekarzy poleca wybierać akurat taką formę gimnastykowania. Oprócz tego wpływa ona wzmacniająco na grzbiet i serce. I nie szkodzi zdrowiu.
 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć się szybko biegać na 100 metrów?
W tym artykule opowiemy o sposobach jak nauczyć się szybko biegać na 100 metrów. Ta dyscyplina, wchodzi nie tylko do programu normatywów różnych ćwiczebnych zawodów, ale i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych widowisk w lekkiej atletyce.
Body balet dla początkujących - taniec i odchudzanie
Body balet jest nowym kierunkiem, który pomaga uzdrowieniu i walce ze zbędną wagą. Co stanowi taki rodzaj gimnastyki, można dokładniej poznać z artykule.
Joga w domu dla początkujących – ABC jogi
Zajmowanie się jogą w domu jest jednym z wariantów rozwoju swojego fizycznego i duchownego stanu. W domu potraficie spokojnie rozplanować swoje nauczanie, lecz nie kwapicie się rozpoczynać z bardziej skomplikowanego.
Wushu dla początkujących – sztuka walki na poprawę i utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowia
Wushu – rodzaj pojedynków, który często nie wymaga kontaktowego zajmowania. Poza tym ta gimnastyka jest pożyteczna dla organizmu – rozwija się spryt, koordynacja, ciało. Z artykułu dowiadujecie się wszystkiego o wushu dla początkujących.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty