Fizjologiczne szczególności temperamentu – 4 typy temperamentu

fizjologiczne szczególności temperamentu

Temperament składa się z ogółu objawów typologicznych człowieka, które przejawiają się w dynamice procesów psychologicznych. Chodzi o szybkość reakcji i jej mocy, emocjonalnym tonusie działalności życiowej, etc. Fizjologiczne szczególności temperamentu określają charakterystyki psychologiczne osobowości – pobudzenie emocjonalne, reaktywność, sensytywność, etc.

Fizjologiczne i psychologiczne podstawy temperamentu

Do fizjologicznych podstaw należy współdziałanie procesów w korze mózgu i strukturach podkorowych. Dla temperamentu podstawowe znaczenie ma stopień pobudzenia gruczołów struktur podkorowych mózgu, które wpływają na motorykę, statykę i wegetatykę. Słynny uczony I.Pawłow w swoich badanach określił, że indywidualne szczególności człowieka zależą od właściwości jego układu nerwowego. Podstawą temperamentu występuje typ układu nerwowego, który może być silny, albo słaby. Człowiek z własnej woli nie może zmienić charakterystyki układu nerwowego, ponieważ są dziedziczne.

Fizjologiczne podstawy temperamentu w psychologii opierają się o dynamiczność procesów w komórkach nerwowych, szybkości produkowania związków negatywnych, labilność procesów nerwowych, etc. Im więcej w człowieku przejawia się jedna właściwość układu nerwowego, tym mniej przejawia się odpowiedni wskaźnik temperamentu. Psychologiczne podstawy temperamentu są ściśle związane z fizjologicznymi właściwościami układu nerwowego. Właśnie biologiczne podstawy i szczególności temperamentu zabezpieczają delikatne, dokładne i aktualne przystosowanie do otaczającego środowiska. Przy czym brak jakiejkolwiek właściwości temperamentu jest rekompensowany przez inną.

Konstytucja człowieka

Zagraniczni psychologowie wyznaczyli związek między temperamentem i budową ciała, współzależność części i tkanek. W każdym bądź wypadku wszystko zależy od szczególności dziedzicznych. szczególności temperamentuWłaśnie z tego powodu taką teorię nazwali hormonalną teorią temperamentu. Dziś pojęcie typ temperamentu, oznacza ogół właściwości psychologicznych, które są powiązane między sobą i ogólne dla jednej grupy ludzi.

Wyróżniamy 4 typy temperamentu:

  1. Sangwinik – silny, powściągliwy, posiada ruchliwy układ nerwowy.
  2. Choleryk – silny, niezrównoważony, ma pobudliwy układ nerwowy.
  3. Flegmatyk – silny, zrównoważony. Typ CUN – inertny.
  4. Melancholik – słaby, niezrównoważony. Typ CUN – słaby.
 
Powiązane artykuły:
Rodzaje uczuć i emocji człowieka - jakie istnieją uczucia
W tym artykule opowiemy o tym , jakie istnieją uczucia i jak one charakteryzują się z punktu widzenia psychologii. Listę głównych uczuć człowieka złożyliśmy przy pomocy prac znanego psychologa Izarda Kerrola.
Jak zostać arogantką w krótkim czasie?
Arogantkami poza oczyma nazywają kobiety, które na pierwszym miejscu stawiają własne pragnienia, potrzeby i ambicje. One nie certują w środkach osiągnięcia swoich celów, nie boją się być niestandardowe, jaskrawe i egoistyczne.
Korzystne ćwiczenia – jak odnowić pamięć?
Zaburzenia pamięci może powodować wiele przyczyn. Ale nie powinniśmy pogodzić się z tym procesem. Za pomocą prostych metod pamięć można nie tylko odzyskać, lecz również i poprawić. Czytamy o tym dalej.
Jak rozwinąć mózg na 100%?
Człowiek wykorzystuje możliwości swojego mózgu tylko na 10%, a można rozwinąć go na 100. Co do tego jest potrzebne? Dowiedzieć się o tym można prosto teraz z naszego artykułu, poświęconemu temu tematowi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty